Prijemni ispit polaže se 21. septembra, a konačna rang lista objavljuje se pet dana kasnije, odnosno 26. septembra.
Kandidati koji ispune uslove za upis, na fakultet se mogu upisati već 28. septembra, što im ostavlja dovoljno vremena da se pripreme za predavanja i sve studentske obaveze.
Šta je sve potrebno za prijavu?
Uslov za upis Osnovnih akademskih studija jeste prethodno završeno četvorogodišnje srednjoškolsko obrazovanje i položen prijemni ispit.
Upisna procedura obuhvata polaganje prijemnog ispita, u vidu testa opšte kulture, zatvorenog tipa.
Kako biste se prijavili za polaganje neophodan vam je prijavni list, izvod iz matične knjige rođenih, svedočanstva za sva četiri završena razreda srednje škole, diploma o položenom završnom ispitu, lični dokument, dokaz o uplati naknade za polaganje i jedinstveni obrazovni broj.
Na kojim studijskim programima ima mesta za studente?
Svršenim srednjoškolcima koji su zainteresovani za oblast ekonomije i privrede na raspolaganju je više studijskih programa na FIMEK-u.
1. Poslovna ekonomija i finansije: Reč je o studijskom programu čijim se završavanjem stiče 240 ESPB bodova i zvanje diplomirani ekonomista. Tokom studija akcenat je na pružanju studentima fundamentalnih znanja iz mikro i makroekonomije, menadžmenta i marketinga, kao i usko specijalizovanih znanja iz poslovnih finansija, javnih finansija, finansijskih tržišta i institucija, računovodstva, poslovno-finansijske analize, finansijskog izveštavanja, revizije i kontrole. Savladavanjem studijskog programa, studenti postaju kompetentni za obavljanje poslova u oblasti poslovne ekonomije i to pre svega u domenu finansija.
2. Inženjerski menadžment u agrobiznisu: Ovim studijskim programom stiče se 240 ESPB bodova i zvanje diplomirani inženjer menadžmenta. Obrazovanje je fokusirano na sticanje najnovijih znanja i veština iz oblasti planiranja, organizovanja, vođenja i kontrole u savremenoj poljoprivrednoj proizvodnji. Cilj studijskog programa je formiranje stručnjaka spremnih da odgovori na sva pitanja i izazove s kojima je povezana poljoprivredna proizvodnja, kako bi se kreirale nove poslovne ideje i iste pretvorile u profitabilan posao.
3. Softversko inženjerstvo: Po završetku studija stiče se 240 ESPB bodova i zvanje diplomirani inženjer softvera. Studenti koji završe ovaj studijski program osposobljeni su za projektovanje, razvoj i primenu savremenih softverskih rešenja i samim tim za uključivanje na tržište rada koje trenutno, u Srbiji i šire, nudi zarade koje su među najvišima u poređenju sa drugim profesijama.
4. Ekologija: Završetkom studija ekologije stiče se 240 ESPB bodova i zvanje diplomirani ekolog. Budući da ovo postaje sve važnija tema u Srbiji i inostranstvu, osposobljenost za oblasti zaštite životne sredine nudi brojne poslovne prilike. Nakon završetka ovog studijskog programa studenti imaju mogućnost zapošljavanja kako u laboratorijama i agencijama koje se bave ekologijom i kontrolom kvaliteta životne sredine, tako i u inspekcijama, državnim agencijama, konsultantskim firmama iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine, nevladinom sektoru za zaštitu životne sredine i edukaciju stanovništva, industriji i slično.
Šta treba da znate o fakultetu?
Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment u Novom Sadu -
FIMEK je visokoobrazovna institucija utemeljena na iskustvu i znanju brojnih profesora, naučnika i eksperata u oblasti finansija, međunarodne ekonomije, diplomatije, inženjerskog menadžmenta, ekologije, informatike i saobraćaja.
Nastavni kadar Fakulteta može se pohvaliti značajnim akademskim i profesionalnim iskustvom stečenim u nacionalnim i međunarodnim okvirima.
Nastavni plan i program sačinjeni su po uzoru na savremene koncepte studiranja, koji podrazumevaju samostalno kreiranje dela strukture programa, kroz opcione grupe predmeta. Struktura plana i programa Fakulteta je u skladu sa trendom reforme visokog obrazovanja u Evropi.
Brojne aktivnosti koje se organizuju na Fakultetu za cilj imaju da, kod mladih svih uzrasta, razviju pozitivan stav prema obrazovanju tokom čitavog života i inspirišu ih da prošire i unaprede svoja znanja i veštine kroz obrazovanje.
Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment je sa uspehom završio je proces reakreditacije sa svim pohvalama članova komisije Nacionalnog telo za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju Republike Srbije.