
Imovina političara iz BiH u Novom Sadu: Od ministra do "crne liste" SAD-a
Bilbordi Milorada Dodika u Novom Sadu pokazuju da političari u Bosni i Hercegovini vide ovaj grad kao važno mesto za prikupljanje glasova na predstojećim izborima.

Foto: 021.rs
Bilbordi predsednika Saveza nezavisnih socijaldemokrata privukli su pažnju javnosti, između ostalog i zato što je ovo prvi put da neki političar iz BiH vodi kampanju i na teritoriji Novog Sada.
Saradnja između novosadskih vlasti sa vlastima drugih gradova susedne države postoji već dugo. Banja Luka i Novi Sad su prijateljski gradovi, pa obostrane posete nisu retkost.
Pre godinu dana gradonačelnici Novog Sada i Istočnog Sarajeva potpisali su sporazum o saradnji, da bi u septembru ove godine predsednica Skupštine Novog Sada Jelena Marinković Radomirović posetila ovaj grad.
Početkom 2020. godine Novi Sad je sa svojom delegacijom posetio i čuveni Fikret Abdić Babo, kada je iskazana spremnost za saradnju između Velike Kladuše i vojvođanske prestonice.
Razgovori o unapređenju saradnje postojali su i sa Bijeljinom. Saradnja, naravno, nije ništa čudno, s obzirom na to da ih Novi Sad ima i sa drugim gradovima iz nekadašnje Jugoslavije, koja se odvija na više nivoa, od institucionalnog do obrazovnog.
Kako funkcioneri iz Novog Sada imaju veze BiH, uglavnom rodbinske, tako i političari iz BiH imaju veze sa Novim Sadu, neki od njih i imovinske. Centar za istraživačko novinarstvo iz Bosne i Hercegovine objavio je 2018. godine veliku bazu imovine tamošnjih političara. Kako se pokazalo, neki od njih imaju u Novom Sadu.
Imovina
Ministar prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine Vojin Mitrović poseduje više nekretnina u Bijeljini, dok njegov sin ima vlasništvo nad dupleksom u Novom Sadu. Mitrović je visoko obrazovanje stekao upravo u Novom Sadu, na Fakultetu tehničkih nauka, gde magistrirao i doktorirao. Kratko je radio i na ovom fakultetu, a potom i u Bačkoj Palanci.
Stan u Novom Sadu, prema pisanju CIN-a, poseduje i Nikola Špirić, nekadašnji ministar finansija i trezora BiH. Osim stana u Novom Sadu, Špirić poseduje nekretnine i Drvaru, Banjaluci, dok se na njegovu ćerku vodi stan u Beču. Upravo je stan u Beču izazvao probleme Špiriću, jer su mediji tražili odgovor na koji način ga je kupio. Prema pisanju medija, stan je plaćen 397.000 evra, a kupljen je 2008. kada je Špirić bio na čelu Veća ministara BiH. Tužilaštvo BiH je utvrdilo da je Špirić kupio stan u skladu sa zakonom.
On je blizak Miloradu Dodiku i visoki je funkcioner SNSD-a. Kako je pisao Radio Slobodna Evropa, Stejt dipartment stavio ga je na "crnu listu" Sjedinjenih Američkih Država zbog navodne umešanosti u korupciju. Dodik ga je branio, navodeći da mu je sve podmetnuto. Nasuprot tome, Špirić je rekao da mu nije jasno zašto se našao na "crnoj listi", te da nikakvu informaciju o tome nije dobio.
Nekadašnji predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić na svoje ime u Novom Sadu ima upisan stan od 38 kvadratnih metara. Osim toga, deca ovog političara iz Brčkog, ćerka i sin, takođe poseduje stanove u Novom Sadu, naveo je on u imovinskom kartonu iz 2014. godine.
Branislav Borenović, predsednik Partije demokratskog progresa i član Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, nema na svoje ime nekretnine u Novom Sadu, ali ima njegov otac. U katastarskim dokumentima stoji da je njegov otac vlasnik više od 5.700 kvadratnih metara zemljišta kraj u blizini Novog Sada, a reč je o voćnjaku prve klase. Osim toga, na njegovog oca upisan je i stan u gradu, objavio je CIN.
Član SDS-a i delegat Vijeća naroda Republike Srpske Vukota Govedarica, zajedno sa svojom suprugom, poseduje stan u Novom Sadu. Političara rođenog u Gacku za Novi Sad ne vezuje samo imovina, već je u Vojvodini proveo deo života. On je diplomirao na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu 2000. godine.
Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i predsednik Demokratskog narodnog saveza Nenad Nešić zajedno sa suprugom poseduje stan od 98 kvadratnih metara u Novom Sadu. Nešić je postao diplomirani pravnik upravo na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. Osim toga, kako je objavio CIN, vlasnik je i stana u Budvi.
Milorad Živković je bivši poslanik u državnom parlamentu i član Dodikovog SNSD-a. Sa Novim Sadom povezan je preko supruge, koja ima stan u gradu.
U svojoj bazi imovine CIN je pisao i da stan od 66 kvadratnih metara u Novom Sadu poseduje i poslanica u državnom parlamentu BiH Milica Marković. Ona je početkom devedesetih godina diplomirala romanistiku u Novom Sadu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Viši sud u Novom Sadu: Odluka o optužnici za pad nadstrešnice je doneta
01.04.2025.•
0
Viši sud u Novom Sadu doneo je odluku o optužnici protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice Železničke stanice.
VIDEO Šetnja sećanja na žrtve pada nadstrešnice: 16 buketa i 16 signalnih raketa
01.04.2025.•
3
Studenti koji blokiraju fakultete Univerziteta u Novom Sadu organizovali su šetnju sećanja na žrtve pada nadstrešnice.
Novosađani, šta vas očekuje sutra: Negde protesti, negde restrikcije struje
01.04.2025.•
0
Prolepšanje vremena nas očekuje u novom danu. Osim toga tu su i zanimljive predstave u novosadskim pozorištima.
Optužnica protiv čoveka koji je napao učesnike skupa kod škole "Bogdan Šuput"
01.04.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo je sudu optužni predlog protiv B.P. iz Novog Sada, zbog sumnje da je 3. februara fizički napao učesnike blokade u blizini Škole za dizajn "Bogdan Šuput".
Studenti u blokadi rudarima: Vreme je da svi stanemo solidarno i izborimo se za svoja prava
01.04.2025.•
2
Studenti koji blokiraju novosadske fakultete uputili su otvoreno pismo rudarima Srbije i pozvali ih da se "priključe svenarodnoj borbi za zdravije društvo".
Ko je zloupotrebio lične podatke studenata Filozofskog: Lažni studenti pišu pravim
01.04.2025.•
4
Studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu dobili su veliki broj imejlova od navodnih studenata koji od njih traže da prestanu sa blokadama, rekli su profesori sa tog fakulteta.
Novosađanin koji je uhapšen zbog incidenta kod SNS štanda braniće se sa slobode
01.04.2025.•
2
Aktivista Saša Bugarski pušten je nakon saslušanja pred tužiocem. Nije mu određen pritvor i braniće se sa slobode.
Rekordna čitanost portala 021.rs: Skoro 20 miliona otvorenih stranica
01.04.2025.•
24
Portal 021.rs je tokom marta ostvario rekordnu čitanost.
Nakon navoda da zatvorenike na Klisi izjedaju stenice, oglasio se i Pašalić
01.04.2025.•
9
Okružni zatvor u Novom Sadu postupio je po preporukama zaštitnika građana i poboljšao uslove u smeštaju.
Restrikcije vode u Novom Sadu uskoro kraće za još sat vremena, normalizacija krajem aprila
01.04.2025.•
0
Regeneracija bunara BHD 10 trebalo bi da bude okončana do 10. aprila, čime će restrikcija vodosnabdevanja biti skraćena za sat vremena i počinjaće od jedan sat ujutru.
Jednočasovni štrajk upozorenja vaspitača u petak u Novom Sadu: Na sat vremena izlaze na ulice
01.04.2025.•
0
Zaposleni u PU "Radosno detinjstvo" u petak, 4. aprila, održaće jednočasovni štrajk upozorenja izlaskom na ulice.
Tužiteljka Paunović: Neobično i neozbiljno što još nema optužnice za pad nadstrešnice
01.04.2025.•
6
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović izjavila je da je neobično i neozbiljno što optužnica za pad nadstrešnice u Novom Sadu ni posle tri meseca nije potvrđena.
Ipak će biti još kiše - a stiže i zahlađenje
01.04.2025.•
0
Iako je prvobitno najavljeno da od sutra sledi nekoliko suvih i sunčanijih dana, prognoza se promenila.
Novi Sad policijski grad: Koliko pripadnika MUP-a je obezbeđivalo proteste od 1. novembra
01.04.2025.•
14
Prethodnih nedelja širom Srbije policija u punoj opremi za razbijanje demonstracija obezbeđivala je lokalne skupštine i druge javne ustanove.
Tužilaštvo u Sarajevu predložilo kaznene mere za napadače na srednjoškolce iz Novog Sada
01.04.2025.•
0
Tužilaštvo Kantona Sarajevo predložilo je mere zabrane za tri maloletnika koji se sumnjiče za napad na srednjoškolce iz Novog Sada, objavio je sarajevski portal Raport.
FOTO, VIDEO: Cveće, sveće i baner "5 meseci (od) zločina, 0 odgovornosti, 1.000 godina robije sledi"
01.04.2025.•
1
Odavanje pošte stradalima u padu nadstrešnice organizovano je danas na Železničkoj stanici, tačno pet meseci od ove tragedije u kojoj je život izgubilo 16 ljudi, a jedna osoba je teško povređena.
Obeležena godišnjica požara u Kontrastu: Jedna od najvećih tragedija u novijoj istoriji Novog Sada
01.04.2025.•
2
Godišnjica požara u Kontrastu u kom je živote tragično izgubilo šestoro mladih ljudi obeležena je danas polaganjem cveća na spomen-obeležje žrtvama.
VIDEO Supruga uhapšenog Novosađanina na skupu ispred suda: On nije bio nasilan, slučajno oborio ženu
01.04.2025.•
22
Skup zbog hapšenja Novosađanina Saše Bugarskog organizovan je kod zgrade novosadskog suda i tužilaštva kod Spensa.
"Sremski Karlovci dinstaju": Novi veliki protest u sredu ispred Karlovačke gimnazije
01.04.2025.•
1
Četvrti veliki protest u Sremskim Karlovcima održaće se u sredu, 2. aprila.
Obeleženo 26 godina od pogibije Olega Nasova u NATO bombardovanju Varadinskog mosta
01.04.2025.•
1
Godišnjica pogibije Novosađanina Olega Nasova u rušenju Varadinskog mosta u NATO bombardovanju 1. aprila 1999. godine obeležena je polaganjem venaca na spomen-ploču.
Akcija "Zamenite stari papir za sadnice" petkom i subotom na platou Spensa
01.04.2025.•
0
Tokom aprila i maja, petkom i subotom (osim za praznike) organizovaće se zamena starog papira za sadnice, na Novosadskoj cvetnoj pijaci.
Komentari 16
Mikele
Neće biti dobro.
Sima
Sima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar