Oni su otvoreno pismo uputili Vladi Srbije i Vojvodine, kao i gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću povodom dešavanja na Kameničkoj adi, ali i događaja prethodnih meseci.
Aktivisti poručuju vlastima da "pod hitno prestanu da zloupotrebljavaju novac poreskih obveznika rasprodajom neobnovljivih resursa i devastacijom prirode, zastrašivanjem i šikaniranjem građana", a u suprotnom najavljuju radikalizaciju borbe.
"Ispred vas se isprečila grupa časnih, poštenih i solidarnih građanki i građana koji neće ustuknuti ni milimetar, a neće jer su to ljudi koji istinski vole ovaj grad i ovu zemlju, koji ne rade ovo iz bilo kakve materijalne koristi, što je za vas, verujemo, nepojmljivo, već ovo rade pre svega zbog naraštaja koji dolaze, zbog svog grada i svoje zemlje", poručuju oni.
Naglašavaju kako niko i ni jedna mašina neće "zaorati ni pedalj područja koje brane", niti će i jedno drvo biti posečeno.
"Ne uzdajte se u zimu, to nas sigurno neće oterati, jer zahvaljujući građanima koji nas podržavaju imamo sve što nam je potrebno da preguramo hladne dane koji dolaze. Ne uzdajte se ni u umor i pad morala, jer nas motiviše ljubav prema ovom gradu i prema našoj deci kojoj smo dužni da ne dozvolimo da ovaj grad pretvorite u betonski geto", poručuju aktivisti Šodroš Survivor kampa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Neki
1) uspostavljanjem novog lokaliteta koje ima iste ili slične osobine kao oštećeni lokalitet;
2) uspostavljanjem drugog lokaliteta značajnog za očuvanje biološke i predeone raznovrsnosti, odnosno za zaštitu prirodnog dobra;
3) novčanom naknadom u vrednosti prouzrokovanog oštećenja lokaliteta u slučaju da nije moguće sprovesti kompenzacijske ili mere sanacije.
Kriterijume, postupak i način utvrđivanja kompenzacijskih mera propisuje ministar.
Pri određivanju kompenzacijskih mera prednost ima nadoknađivanje novim lokalitetom koji ima iste ili slične osobine kao i oštećeni lokalitet.
Za ekološki značajna područja Evropske unije NATURA 2000 jedina kompenzacijska mera jeste uspostavljanje novog lokaliteta, u smislu stava 2. tačka 1) ovog člana.
Neki
U vezi toga mogu se pogledati slike pravih prirodnih oaza u modernim evropskim i US gradovima, parkovi, takvu reparaciju i nadoknadu prirodne celine naš zakon pominje u primenjenim frazama "sanacije" prirodnog dobra i obavezi takvih planiranja!!
Prema Zakonu o zaštiti prirode Republike Srbije
Subjekti zaštite prirode
Član 6
Zaštitu i očuvanje prirode, u okviru svojih ovlašćenja, obezbeđuju:
1) Republika Srbija;
2) autonomna pokrajina;
3) opština, grad i grad Beograd (u daljem tekstu: jedinica lokalne samouprave);
4) upravljač zaštićenog područja;
5) pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji u obavljanju privrednih i drugih delatnosti koriste prirodne resurse i zaštićena prirodna dobra;
6) stručne i naučne organizacije i druge javne službe;
7) građanin, grupe građana, njihova udruženja, profesionalne ili druge organizacije.
1. Planiranje, uređenje i korišćenje prostora, prirodnih resursa, zaštićenih područja i ekološke mreže
Član 8
Pravno lice, preduzetnik i fizičko lice iz stava 5. ovog člana dužno je da po prestanku radova i aktivnosti izvrši sanaciju, odnosno rekultivaciju u skladu sa ovim zakonom i drugim propisima.
Uslovi zaštite prirode
Član 9
U postupku izrade planova, osnova, programa, projekata, radova i aktivnosti iz člana 8. ovog zakona pribavlja se akt o uslovima zaštite prirode.
Лиманац
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar