Otvoreno Prihvatilište za žrtve trafikinga
Pri Centru za socijalni rad u Novom Sadu otvoreno je Prihvatilište za žrtve trgovine ljudima, u kom će moći da bude smešteno po šest osoba u trajanju od pola godine.
Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić kaže da je problem trafikinga u porastu od početka ekonomske krize i da su za samo dve i po godine u Srbiji registrovana 284 slučaja trgovine ljudima.
"O kakvom se problemu radi, najbolje govori podatak da smo tokom ove, prošle i pretprošle godine imali registrovana 284 slučaja trafikinga. Od te cifre, 206 su žene i devojčice, koje su mahom seksualno eksploatisane, a preostalih 78 čine muškarci koje zlostavljači koriste kao radnu snagu", kaže Ljajić.
Prema njegovim rečima, funkcija ovakvih objekata je da pruže jednokratnu pomoć ljudima koji su na svojoj koži osetili moderno ropstvo, ali da bez preventivnih i temeljnih radnji na razotkrivanju odgovornih sama izgradnja prihvatilišta ne znači ništa. "Suština rešavanja problema trgovine ljudima nije otvaranje ovakvih objekata. Oni su samo posledica činjeničnog stanja da je broj osoba uhvaćenih u lanac trgovine ljudima sve veći, i bez preventivnog delovanja u cilju identifikacije žrtava i počinilaca nema ništa", navodi ministar.
Prema podacima organizacije za prevenciju trgovine ljudima "Astra", čak polovina osoba prinuđenih na bavljenje prostitucijom u Novom Sadu su deca. Policijski podaci kažu da se trenutno vodi 14 postupaka utvrđivanje odgovornosti za trafiking na teritoriji Vojvodine, ali praksa pokazuje da se trgovina ljudima teško dokazuje, jer zaplašene žrtve često menjaju iskaz kada se nađu oči u oči sa zlostavljačima. (M.S.)
Komentari 2
tosa
Zar samo 14 (cetrnaest) "izvodjaca radova"?
Neko ne radi svoj posao,ili je neko sa nekim u...
Сербона
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar