Zbog studentskog problema završio u policiji
Student Medicinskog fakulteta u Novom Sadu Marko Mijanović priveden je na informativni razgovor kod inspektora za krvne delikte, iako se zalagao za rešavanje najobičnijeg akademskog problema.
Marko Mijanović je, naime, dekanu Nikoli Grujiću predao molbu sa potpisima studenata koji su se našli u procepu Bolonjske deklaracije i starog sistema školovanja, tražeći bezuslovni prelaz u narednu godinu. Na ovaj način je u Beogradu i Nišu rešen problem generacije koja je upisala fakultet prema starom programu, kako bi im bilo omogućeno da diplomiraju do 2015. godine, što je krajnji rok za ove studente. Kako je molba isprva odbijena, Mijanović je u julu pokušao da razgovara sa dekanom, ali je njegova sekretarica, umesto razgovora, pozvala policiju da ga udalji iz dekanata. Prema rečima ovog studenta, policajci koji su izašli na teren ga nisu priveli jer za to nije bilo nikakvog osnova.
"Policajci su sekretaricu pitali šta je bilo i zbog čega je pozvala policiju. Ona, osim mog očiglednog prisustva u dekanatu, nije imala odgovor. Nakon toga, upitali su mene da li sam ja nešto učinio. Ja sam ponovio zbog čega sam u dekanatu, nakon čega su oni slegli ramenima i otišli, jer nikakvog razloga za izlazak na teren uopšte nije ni bilo", kaže ovaj student.
Inspekor tražio podatke ostalih studenata
Međutim, stvar se nije završila samo na tome. Nakon nekoliko dana, Mijanović je dobio poziv na informativni razgovor kod inspektora za krvne delikte Danila Petrovića. Kako za 021 kažu u Policijskoj upravi Novi Sad, telefonski poziv je usledio nakon što se nekoliko zaposlenih sa Medicinskog fakulteta požalilo da im je ugrožena sigurnost. Međutim, ovaj student trvdi da je inspektor svo vreme pokušavao da ga zaplaši, pritom čak tražeći imena i brojeve telefona svih studenata koji su potpisali molbu za bezuslovni prelaz u petu godinu studija. "On je od mene tražio brojeve telefona mojih kolega i koleginica koji su potpisali molbu, "da ih on malo propita". Bilo je očigledno da sam ja tu da on mene zaplaši, po nekom, ko zna kakvom dogovoru", kaže Mijanović.
Dekan Medicinskog fakulteta Nikola Grujić kaže da on nije jedan od zaposlenih koji su Mijanovića prijavili za ugrožavanje sigurnosti, ali da zna da je sa ovim studentom bilo problema. Prema njegovim rečima, on je, nezadovoljan odbijanjem molbe, upao na komisiju za prijemni ispit pritom odgurnuvši portira.
"Zašto je on pozvan na razgovor, nije pitanje za mene, već za policiju. Ono što ja znam je da je on nasilno upao na komisiju za prijemni ispit. Pazite, ceo prijemni ispit je mogao biti poništen zbog toga. On je odgurnuo portira koji je postupao po pravilima službe i zabranio mu ulaz. Šta raditi?", navodi dekan.
Dekan: On nije predstavnik studenata
Na pitanje novinara Radija 021 zašto je studentu onemogućen razgovor sa dekanom povodom odbijanja molbe, Grujić navodi da Mijanović nikad nije bio legitimni predstavnik tih studenata. Prema njegovim rečima, za rešavanje tih stvari su zadužene studentske institucije i legitimno izabrani predstavnici akademaca.
"On nikad nije bio predstavnik nijedne grupe studenata. Na osnovu moje lične dozvole, on jeste prisustvovao Nastavno-naučnom veću, i to dva puta. Ali on nije nikad bio zvanični predstavnik, jer mi imamo studenta prodekana i studentske predstavnike u Veću, a Mijanović nikad nije bio ni jedno ni drugo", kaže Grujić.
Nedugo nakon što su novinari Radija 021 zvali Medicinski fakultet vezano za ovu temu, studentima četvrte godine je naprasno omogućen prelaz u narednu godinu, čime im je pružena šansa da školovanje završe na vreme. Međutim, za Mijanovića problem i dalje traje, jer je u vezi sa postupanjem inspektora za krvne delikte obavešteno nadležno tužilaštvo. (Miodrag Sovilj)
Komentari 61
VitalijErmakov20
Sale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar