Prirodne i klimatske datosti, tradicija i način života u mnogome su uticale na ovaj proces koji se može sagledati tokom vekova. I sam izbor lokaliteta ukazuje na promišljanja o načinu funkcionisanja, ekonomike i prosperiteta daljeg razvoja. Rezultat mnogih uslova je ujedno i traženje najboljih i najlepših prostora za izgradnju manjih i većih naselja.
Uz sve neophodne sadržaje bezbednog i urbanog sadržaja, zelenilo je uvek imalo svoju ulogu sa svojim pozicijama, veličinama i povezanostima sa okolnim vrednim pejzažom. Razuđenost reljefa, prisustvo vodenih površina, obala, vidikovaca, šuma, uz nasleđena jezgra izgrađenosti i posebnosti ambijenata, dalje pružaju najsigurnije oslonce i prijatnosti življenja.
Gotovo po pravilu, središte zbivanja čine zajednički otvoreni prostori (trg, tržnica i sl.) sa oformljenim parkom, šetalištem, ozelenjenim slobodnim površinama ispred vrednih objekata i sadržaja. Posebnost i lepotu ovakvi prostori dobijaju ako se nalaze u obalnom području.
Prostorni razmeštaj zelenih površina, bez obzira na poznate šeme i naučne postavke za svaki grad, svakako su uvek drugačije i najviše su uslovljene geografskim, morfološkim i hidrološkim datostima.
Osnove ovih planova zasnivaju se na povezivanju sa okolnim šumskim i zelenim strukturama, na očuvanje postojeće vegetacije, kao i na izučenim fitocenološkim asocijacijama. Osim očekivanog kvalitetnog dugovečnijeg zelenila, jednostavnijih mera negovanja i ekonomskih ulaganja, svakako su i vrednosti očuvanja ukupne, šire autentičnosti pejzaža.
-
Zelenilo može biti (a i poželjno je) zastupljeno u više raznorodnih gradskih struktura, kao:
-
Zaštitini zeleni pojas oko grada, klizišta, hidro-geoloških područja, nasleđa, rezervata I dr.
-
Javno gradsko zelenilo: parkovi (*standardna definicija – park je zelena površina od pet i više hektara), ulično zelenilo, ozelenjeni trgovi i šetališta
-
Zelenilo zona višeporodičnog stanovanja
-
Zelenilo ostalih namena (obrazovanje, sport, zdravstvo, radne zone i sl.)
-
Posebne celine: rasadnici, groblja i dr.
-
Zelenilo individualnog stanovanja.
Ukupna vrednost zelenila grada se u mnogome funkcionalno uvećava njihovim povezivanjem u sistem mreže zelenila.
Proučene su i već dobro poznate i naučno dokazane dobrobiti koje vegetacija u gradu obezbeđuje – čist i profiltriran vazduh, smanjenje temperaturnih oscilacija, zaštita od vetrova, insolacije, vlažnost vazduha i tla. Vrlo je važna uloga zelenila u očuvanju površine zemljišnog tla i humusnog sloja. Za navedene efekte izuzetno je važan izbor sadnog otpornog, prilagodljivog materijala i njegove dalje mere nege, naročito u aspektu sve sušnijih klimatskih prilika.
Do skora, naglašenu dekorativnost zelenila smanjiti i nadopuniti racionalnijim zahvatima, popularno nazvanim urbane šume. Isto tako, uređenja samih parkova uređivati oblikovno kao park-šume.
Zelena infrastruktura je neophodna komponenta uređenja i funkcionisanja grada koja mora da doprinese zdravijem načinu života sadašnjih gražana, ukupnom biodiverzitetu živog sveta, kao i svesti o potrebama grada u budućnosti.
Autorka teksta je pejzažni arhitekta Olga Marinčić.
Projekat "Zelene inicijative za zeleni Novi Sad", deo je programa "Snažno zeleno" koji finansira Evropska unija i Fondacija Fridrih Ebert, a koji realizuje Beogradska otvorena škola, u saradnji sa Mladim istraživačima i Inženjerima zaštite životne sredine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!