Osnovne i srednje škole imaju sve više problema da nađu kadrove, kažu za Tanjug profesori iz nekoliko osnovnih i srednjih škola širom Srbije.
Svaki septembar donosi strepnju direktorima škola da li će neko od nastavnika koji deci predaju te predmete otići na bolovanje ili u zasluženu penziju.
Interesovanje budućih studenata za rad u prosveti opada već godinama, a ni ova 2022. godina nije donela ništa novo i bolje kada su u pitanju mladi akademci koji biraju da im jednog dana životno zanimanje bude podučavanje mladih generacija.
Nekada jedno od najcenjenih zanimanja, postalo je gotovo potpuno neinteresantno za neke nove generacije studenata. Razlozi su, kažu na fakultetima, brojni, ali da bi se znala prava istina potrebno je studioznije pristupiti ovoj problematici i napraviti dugoročnu strategiju kako bi se obezbedio obrazovni kadar.
Jedan od glavnih je, kako su rekli sagovornici Tanjuga, materijalni status prosvetnih radnika, ali i to što profesija nastavnika i profesora nije više toliko poštovana u društvu kao nekada.
Kako navode na fakultetima na kojima se školuju kadrovi za buduće radnike u prosveti, zabrinjava opadanje interesovanja za ova zanimanja, uprkos tome što Ministarstvo prosvete stipendira studente koji se odluče da odaberu neku od ovih deficitarnih profesija.
Na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu ove godine na smer za profesora matematike upisalo se tek pet novih studenata, dok ih je u Novom Sadu, na smeru za matematiku na kome se obrazuje nastavni kadar za ovaj predmet svega dvoje.
Nije bolja situacija ni u Nišu gde je želju za bavljenjem matematikom kao zanimanjem pokazalo tek 13 budućih akademaca na svim smerovima, od 54 mesta koliko je bilo predviđeno za prijem brucoša.
Na Univerzitetu u Kragujevcu trenutno 27 brucoša studira matematiku, a za to da li će se baviti prenošenjem znanja mlađim generacijama odlučuju se na kasnijim godinama studija.
Profesori u viokoškolskim ustanovama kažu da je uspeh kada studije završi polovina od upisanih brucoša.
Pored nastavnika matematike, nedostaju i nastavnici fizike, a sudeći po broju, ove godine upisanih studenata na četiri najveća univerziteta u Srbiji i nastavnika fizike biće sve manje.
U Beogradu je od 150 studenata, koliko se ukupno primalo na fakultet ove godine, fiziku je upisalo 82, u Nišu devet, u Kragujevcu 13, a u Novom Sadu na integrisane studije koje traju pet godina i obrazuju profesorske profile upisana su svega dva studenta na odseku za fiziku. Brojke su nemilosrdne i govore u prilog činjenici da će nastavnika ovih profila biti sve manje.
Pored matematike i fizike sve su deficitarniji i profesori hemije, a na novosadskom Univerzitetu kažu da ove godine ni jedan student nije upisao hemiju. Uz prirodne nauke, za koje se najmanje interesuju studenti, prema rečima zaposlenih u srednjim i osnovnim školama nedostaju i profesori stranih, ali i srpskog jezika.
Iz Ministarstva prosvete za Tanjug kažu da sagledavaju razne aspekte sistema obrazovanja, uključujući i stanje ljudskih resursa u obrazovanju.
"Jedna od prioritetnih oblasti za osiguranje kvaliteta u douniverzitetskom obrazovanju i vaspitanju, koje predviđa Strategija razvoja obrazovanja i vaspitanja do 2030. godine, jeste i opšte osnaživanje nastavnika, njihovog profesionalnog razvoja i napredovanja, kao i opredeljenje za dalje unapređivanje sistema u ovom segmentu", kažu u resornom Ministarstvu.
Kako navode, nedostatak nastavnika određenih profila je pitanje sa kojim se u većem ili manjem obimu suočava veliki broj država.
"Kao vid podstreka, Ministarstvo stipendira studente druge i treće godine studija koji studiraju matematiku, fiziku, informatiku, engleski, srpski i nemački jezik. Planirano je da se stipendira 250 studenata, a mesečni iznos ove stipendije je 12.000 dinara", navode iz Ministarstva prosvete.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 109
Danka
Timko
Možda je ovo posledica njihovog dosadašnjeg rada, nisu stvarali kvalitetne i potrebne kadrove.
IK
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar