Novosadska kanalizacija pod teretom investitorske urbanizacije

Problemi novosadske kanalizacije "isplivaju" već sa prvom jačom kišom.
Novosadska kanalizacija pod teretom investitorske urbanizacije
Foto: 021.rs

Dok je kanalizaciona mreža zastarela, izražena urbanizacija dovela je do toga da se broj objekata priključenih na kanalizaciju od 2010. godine gotovo udvostruči.

Prema podacima do kojih je došao VOICE, na teritoriji Grada Novog Sada trenutno je blizu 40.000 priključaka priključenih na kanalizacionu mrežu. Samo 12 godina ranije, tačnije 2010. godine, taj broj je iznosio 24.000. 

Još pre toga, 2009. godine, urađena je studija novosadskog kanalizacionog sistema u kojoj se navodi da "preopterećenost stare mreže može da izazove poplave niskih terena i suterenskih prostorija", kao i da "stara kanalizaciona mreža u centru ne zadovoljava ni kapacitivno ni funkcionalno i treba postepeno da se izvrši njena zamena".
 
Analiza VOICE-a pokazala je da je u poslednjih 10 godina rekonstruisano svega 20 kilometara kanalizacione mreže. Nasuprot tome, prethodno pomenuta studija iz 2009. godine koju je uradio "Urbanizam" pokazuje da je samo u užem gradskom području realizovano oko 860 kilometara kanalizacione mreže.
 
Kao ilustraciju preopterećenosti mreže usled sve veće urbanizacije, predsednica Društva arhitekata Novog Sada (DaNS) Ana Ferik Ivanovič izdvaja jedan od najstarijih delova grada, Podbaru. Kako kaže, Podbara je "silovana urbanizacijom" zbog toga što nema adekvatne kapacitete.
 
"Na Podbari su uske ulice. A sada tamo postoje zgrade sa pet, šest i više spratova. Širina ulica je ostala ista. To opterećenje se manifestuje na ulici, zamislite tek kako se ispoljava ispod zemlje. Pod zemljom imamo preopterećenje kapaciteta koje ne možemo da vidimo", objašnjava ona.
 
Ovo je samo još jedan dokaz preopterećenosti kanalizacione mreže u Novom Sadu. Ferik Ivanovič kaže da se poplave u samom gradu dešavaju jer su novonastale zgrade samo nadograđene na već loš sistem kanalizacije.
 
Podaci do kojih je došao VOICE pokazuju da je samo broj prijavljen havarija na kanalizacionoj mreži od 2015. do 2021. godine – udvostručen. Te 2015. godine, recimo, prijavljeno je 167 havarija a 2021. godine 402. Broj prijavljenih havarije 2018. godine iznosio je 562. VOICE, oslanjajući se na svoje izvore, piše da je najveći broj havarija rezultat zastarelosti sistema.
Međutim, havarije se dešavaju i zbog neodgovornosti građana. VOICE-u su dostavljeni snimci gde se vidi kako radnici "Vodovoda i kanalizacije" iz kanalizacije vade – tepih. Izvori iz preduzeća su naveli da imaju i nedostatak radnika, zbog čega ne mogu ni da obave sve zadatke, a havarije se često rešavaju kada problem "izbije na površinu".
 
Postoje problemi sa nelegalnim priključcima. Prema zvaničnim podacima "Vodovoda", prošle godine je prijavljen samo jedan ilegalni priključak.
 
Kako je pisao 021.rs 2019. godine, u preduzeću su rekli da u proseku evidentiraju 200 slučajeva ilegalnog priključivanja na kanalizacionu mrežu.
 
Ceo tekst čitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ggg

    14.03.2023 14:00
    Prilikom dobijanja utu uslova i dozvole za gradnju grad vidi potrebe,a kada se plati urbanizmu sve,oni su dužni- tako piše na dozvoli da obezbede sve da bi se objekat mogao priključiti
  • Jomar

    23.11.2022 17:56
    Rešenje
    Problem sa kanalizacijom je lako rešiti. Jednostavno, stopirati izdavanje gradjevinskih dozvola i prodaju parcela investitorima dok se ne izgradi kanalizacija koja će i u budućnosti moći da zadovolji potrebe grada. Da li grad može da primeni ovakvo rešenje ili su pare od gradjevinske mafije sladje, po cenu da nam grad smrdi i pliva u go*nima.
  • DRMRFR

    22.11.2022 07:34
    Pravi naslov bi bio "Novosadska kanalizacija pod udarom investitorske mafije".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti