.jpg)
Dr Kejsi: U Srbiji postoji dobra mreža monitoringa zagađenja, ali bi moglo da se prati više izvora
Postoji mnogo koraka koje institucije, ali i pojedinci, mogu da preduzmu da bi se smanjilo zagađenje vazduha, ocenjuje u razgovoru za 021.rs dr Džoana Gordon Kejsi sa Fort Luis Koledža, u Koloradu.

Foto: 021.rs
Kejsi, koja je u utorak, 22. novembra održala predavanje na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, u svojim istraživanjima bavi se kvalitetom vazduha, a osim istraživačkog rada pomaže učenicima da shvate osnovne koncepte fizike i primeni ih, kao i naučnicima da naprave kurikulume iz oblasti nauke i inežnjerstva.
Od avgusta 2021. godine, u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, analizirala je probleme zagađenja vazduha u Srbiji.
Kako navodi za 021.rs, radila je na daljinu, nekoliko sati nedeljno, povezivala se sa ljudima o Srbije i tako učila o brojnim problemima u vezi sa kvalitetom vazduha. Ovo je rezultiralo dolaskom u Srbiju i predavanjima u Novom Sadu i Beogradu.
Jedan od načina na koji je istraživala izvore zagađenja u Srbiji je satelitsko praćenje izvora metana. Ovde se fokusirala na deponiju u Vinči i primetila da su se emisije metana sa ove deponije od 2021. godine do leta ove godine smanjile, što je rezultat napora da se deponija očisti.
Ovo može biti dobar indikator neophodnosti čišćenja deponija i ulaganja u sanitarne alternative, što je i deo planova za zaštitu životne sredine u Srbiji već godinama, ali realizacija ne ide tempom kojim su se nadležni nadali i koji su obećavali.
Druge teme interesovanja u vezi sa zagađenjem u Srbiji, a o kojima je razgovarala i sa lokalnim stručnjacima su individualna ložišta i merenje kvaliteta vazduha.
"Razgovarali smo o deponijama, merenju kvaliteta vazduha i o tome kako dobiti kvalitetne podatke od povoljnih (low cost) senzora za kvalitet vazduha. Ovakvi senzori mogu da budu korisni za utvrđivanje i praćenje trendova, čak i kada nismo potpuno sigurni u njihovu tačnost, dok podaci koji se dobijaju standardnim regulisanim merenjima moraju da budu pažljivo kalibrirani da bi se dobili precizni rezultati. Što se tiče merenja u Srbiji, uvidela sam da postoji dobra mreža monitoringa, ali da bi moglo biti praćeno više izvora zagađenja. Svakako može biti izazov redovno ažurirati takve podatke, naročito kada mali broj ljudi vodi toliku mrežu instrumenata", objašnjava dr Kejsi.
Dodaje da pojedinci mogu imati veliki uticaj na sveukupno zagađenje.
"Kao pojedinci, ono što stavljamo u đubre doprinosi zagađenju. Slični izazovi postoje i u SAD, što se tiče upravljanja otpadom. Kompostiranje organskih materijala je jedan način da smanjimo naš negativan uticaj, jer upravo taj organski materijal kada završi na deponijama doprinosi stvaranju metana", navodi.

Kako kaže, čak i ako lokalne institucije ne nude uslugu kompostiranje, moguće je, na nivou zajednice pokrenuti takav program.
Ističe i da bi trebalo koristiti što manje plastike, jer je reč o zapaljivoj materiji, koja u određenim uslovima može da izazove požare.
Pojačanoj emisiji metana doprinose i proizvodnja nafte i gasa, đubrivo iz poljoprivredne proizvodnje, stočarstvo (životinje mogu da stvore metan kroz varenje trave, tretman otpadnih voda, rudarenje i slično.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, više od 50 odsto zagađenja vazduha u Srbiji potiče od individualnih ložišta, što je jedan od razloga za pojačano zagađenje u zimskom periodu.
Dr Kejsi navodi da to može biti povezano sa respiratornim problemima, ali i da stepen zagađenja zavisi od brojnih faktora, uključujući i tip šporeta i ogrev.
"Energetski-efikasni šporeti doprinose manjem zagađenju i manjem korišćenju goriva. To znači da ćete, ukoliko ga nabavite, uštedeti novac i emitovati manje zagađenje kroz dimnjak. Istovremeno poboljšavate kvalitet vazduha u kući, odnosno zatvorenom prostoru i u zajednici", objašnjava dr Kejsi za 021.rs.
Takođe, navodi da je, u smislu emisije zagađujućih materija bolje koristiti drvo, nego ugalj, ali da je važno i koristiti suv ogrev, jer on efikasnije gori.
Dodaje da, kada je reč o zatvorenim prostorima, prečišćivači vazduha mogu da pomognu, ali da na otvorenom nemamo taj nivo kontrole.
Kako kaže, u Sjedinjenim Američkim Državama sve više se koriste i toplotne pumpe koje mogu da se pokrenu na struju i proizvode manje zagađenja.
Velike nade polaže u obrazovanje za iduće generacije, koje može pomoći da učinimo stvari boljima u budućnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO Novosađani ponovo na ulici: Slobodan univerzitet "pumpa"
31.03.2025.•
0
Profesori, studenti, građani i bajkeri krenuli su u protestnu šetnju "protiv nasilja i zastrašivanja" na koju je pozvao Slobodan univerzitet.
Šta vas, osim oblaka, očekuje u utorak u Novom Sadu
31.03.2025.•
0
Spremite se za moguće padavine, a u Novom Sadu vas očekuju i poneki događaji za kvalitetno trošenje vremena.
Studenti u blokadi Filozofskog: Ispunjenje legitimnih zahteva pa nastavak studiranja
31.03.2025.•
0
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, najoštrije su osudili anketu o nastavku nastave i poručili da žele da nastave studije nakon ispunjenja njihovih legitimnih zahteva.
Novosadska opozicija povodom pet meseci od pada nadstrešnice: Najbolnije mesto zločina u Srbiji
31.03.2025.•
0
Ujedinjena novosadska opozicija pozvala je građane da zajedno, u utorak, 1. aprila u 11.30 časova, budu na Železničkoj stanici - "najbolnijem mestu zločina u celoj Srbiji".
"Zahtevi inženjera": Pokrenuta peticija da se pritvoreni inženjeri brane sa slobode
31.03.2025.•
1
Inicijativa "Zahtevi inženjera", pozvala je u peticiji Više sudove u Novom Sadu i Beogradu da omoguće pritvorenim inženjerima, osumnjičenim u slučaju "Nadstrešnica", da se brane sa slobode.
Skup "Roditelji u borbi za prava dece sa autizmom" u sredu kod Miletića: Nužne sistematske promene
31.03.2025.•
0
U sredu 2. aprila u Novom Sadu i u Beogradu istovremeno biće održan skup "Roditelji u borbi za prava dece sa autizmom".
Oglasila se privatna gimnazija iz Novog Sada čiji su učenici pretučeni u Sarajevu
31.03.2025.•
2
Privatna gimnazija "Tvrđava" najoštrije je osudila napad koji se dogodio učenicima iz Novog Sada tokom njihovog boravka u Sarajevu, u okviru razmene sa Drugom gimnazijom iz Sarajeva.
Slučaj "Nadstrešnica": Tanasković produžen kućni pritvor, Šurlan još 30 dana iza rešetaka
31.03.2025.•
4
Okrivljenima u slučaju pada nadstrešnice Viši sud u Novom Sadu produžen je pritvor, odnosno kućni pritvor.
Novosadski aktivisti optužuju Partiju radikalne levice za sabotažu
31.03.2025.•
13
U saopštenju nekoliko novosadskih organizacija i kolektiva navode da aktivisti i aktivistkinje trpe maltretiranje pojedinaca iz Anarhosindikalističke inicijative i Partije radikalne levice.
Još sutra tmurno u Novom Sadu, pa nekoliko suvih i vedrijih dana
31.03.2025.•
0
Još utorak će biti tmuran u Novom Sadu i moguća je kiša, a onda sledi nekoliko suvih i vedrijih dana.
VIDEO: Rektor Madić došao u kancelariju na DIF-u, otišao nakon zviždanja
31.03.2025.•
5
Rektor Dejan Madić pojavio se danas na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje. Međutim, otišao je nakon zviždanja studenata.
FOTO, VIDEO: Đaci Jovine gimnazije i njihovi roditelji ponovo u sekretarijatu te škole
31.03.2025.•
7
Đaci Jovine gimnazije, njihovi roditelji i drugi građani okupili su se kako bi pružili podršku profesorima te škole.
Nauka je (u)stala: U Novom Sadu u sredu šetnja podrške naučnom sindikatu koji stupa u štrajk
31.03.2025.•
1
Novosadski studenti u blokadi pozivaju građane da u sredu, 2. aprila, pođu na šetnju podrške Sindikatu zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti povodom stupanja u štrajk.
Građevinskoj inspekciji tri sata posle pada nadstrešnice stigao mejl da počinju radovi na stanici
31.03.2025.•
19
Ako se posmatra kako propise tumače predstavnici Republičke građevinske inspekcije, za njih se na Železničkoj stanici Novi Sad tri godine nisu izvodili bilo kakvi radovi.
Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija kabina na Štrandu od ponedeljka: Ovo je raspored
31.03.2025.•
0
Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija kabina na Štrandu počeće u ponedeljak, 7. aprila.
Mićin: Crpna stanica nije opasna po Novosađane, lično sam obišao objekat
31.03.2025.•
24
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin rekao je da je juče obišao glavnu crpnu stanicu za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacije.
FOTO Blokadni čopor Medicinskog fakulteta: Pogledajte ko čuva studente medicine u Novom Sadu
31.03.2025.•
14
Studenti Medicinskog fakulteta stupili su u blokadu 11. decembra 2024. godine i od tada njih svakodnevno čuva nekoliko šapica. Ovo je priča o Blokiju, Blekiju, Belom, Malom, Dobrivoju i Kapućinu.
Protesti u četiri veća grada zbog napada na dekanicu: "Stanemo li sada, sutra će biti kasno"
31.03.2025.•
7
Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je građane i akademsku zajednicu na mirnu protestnu šetnju "protiv nasilja i zastrašivanja", u ponedeljak, 31. marta, sa početkom u 19 časova.
Novosađani koji sutra daju krv dobiju besplatne biohemijske analize i kompletnu krvnu sliku
31.03.2025.•
3
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine će u utorak, 1. aprila svima koji daju krv kontrolisati analize iz krvi KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, ureu, kreatinin, mokraćnu kiselinu, gvožđe i lipidni status.
Država usvojila plan izgradnje naftovoda do Novog Sada do Mađarske
31.03.2025.•
7
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada.
Danas skup podrške profesorima Jovine gimnazije: Ponovo planiran ulazak u sekretarijat
31.03.2025.•
13
Đaci Jovine gimnazije i njihovi roditelji organizuju danas, 31. marta skup podrške profesorima te škole.
Komentari 4
Uzbunjivač
gradjaninX
NS
Zasto se ovakve stvari desavaju a komunalna policija nista ne preduzima. Romi rade sta im se hoce, zasticena vrsta, a trovanje ljudi u okolnim kucama nije vazno?
Mjerite vazduh i u ovim naseljima,ukljucujuci Slanu baru i Klisu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar