Novi podaci Republičkog zavoda za statistiku koji se odnose na mesečne zarade upravo su objavljeni, a pokazuju mali pad iznosa plata na nivou cele Srbije.
Tako je prosečna srpska neto plata 74.981 dinara, a na nivou Vojvodine iznosi 71.003 dinara bez poreza i doprinosa.
Dosta veće prihode imaju zaposleni na području Novog Sada, gde je tradicionalno najviša zarada na nivou Pokrajine. Tako je septembarska prosečna plata u Novom Sadu 88.966 dinara i, u poređenju sa najnižom zaradom u Vojvodini, jasan je jaz koji postoji između malih opština i glavnog grada Vojvodine.
Najniže plate iz meseca u mesec beleži Bač, gde je septembarski neto prosek 55.499 dinara.
Ko zarađuje prosečnu platu?
Prosečna plata je presek kombinacije zarada onih koji zarađuju izuzetno mnogo i onih koji zarađuju značajno manje, uz jasnu dominaciju "jačih" mesečnih plata direktora, menadžera i drugih na rukovodećim pozicijama.
Republički zavod za statistiku objavljuje i iznos koji je mnogo realniji pravoj prosečnoj zaradi zaposlenog u Srbiji, a naziva se medijalna zarada.
Medijalna zarada je iznos do kog zarađuje polovina zaposlenih u Srbiji, a u septembru je iznosila 57.392 dinara neto.
Danas je ministar finansija Siniša Mali izjavio da će prosečna zarada u decembru ove godine biti 720 evra, a u decembru sledeće godine 820 evra. Imajući u vidu da se očekuje rast plata u javnom sektoru, stiče s utisak da će se rast odraziti samo na platama onih koji već imaju visoke zarade.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 22
Patetika moja dika
Figura
Nemanja
Procena visine plata i standarda na osnovu toga koliko su kafići popunjeni i koje automobile vidiš po ulicama - kako da najefikasnije pokažeš koliki si kompletan idit.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar