Šta poseduju i koliko zarađuju poslanici vlasti iz NS: Nasledstva, kupovine, penzije i bonusi
Među 250 poslanika u Skupštini Srbije nalaze se i oni koji su svoje prebivalište prijavili na novosadskoj adresi.
Foto: 021.rs (021.rs/parlament.gov.rs)
Većina njih je u zakonskom roku, i u skladu sa obavezom koju imaju kao javni funkcioneri, podnela izveštaj Agenciji za sprečavanje korupcije o imovini i prihodima.
Među skupštinarima su neka poznata lica, ali i poneki anonimus za koje javnost ni ne zna. U svakom slučaju, za svoj angažman, nebitno kakav, u Skupštini Srbije, dobijaju i odgovarajuću novčanu nagradu.
Kao poslanik vladajuće koalicije koji ubedljivo najviše zarađuje izdvaja se, naravno, Predsednik pokrajinskog odbora Dušan Bajatović. Nasuprot tome, poslanica koja nije prijavila imovinu Agenciji za sprečavanje korupcije je "zvezda u usponu" političkog života Srbije - Staša Stojanović.
U nastavku vam donosimo šta su od imovine prijavili poslanici iz vladajuće koalicije, dok ćemo u zasebnom tekstu predstaviti imovinu političara iz opozicionog tabora.
Igor Bečić
Novi poslanički mandat doneo je Igoru Bečiću i novu ulogu - imenovan je za predsednika Odbora Skupštine Srbije za kontrolu službi bezbednosti.
On je u svom imovinskom kartonu naveo nekoliko izvora prihoda. Najvredniji je onaj iz "Srbijagasa" gde se vodi kao službenik, na osnovu čega zarađuje 130.000 dinara mesečno. Osim toga, ovaj poslanik dobija 30.000 za svoj angažman u parlamentu, ali i 8.000 na ime invalidnine ratnog vojnog invalida.
Što se tiče nekretnina, ima ih nekoliko. Trosobna kuća, dvosobna kuća, pomoćni objekat, njiva i građevinsko zemljište. Sve ovo je stekao nasledstvom. Ono za šta je, ipak, morao da "protrese džepove", jeste trosoban stan od 91 metra kvadratna.
Automobil ne poseduje, ali ima depozite u bankama i drugim finansijskim ustanovama.
Vojvođanski istraživačko-analitički centar objavio je pre godinu dana da su pastorka i ćerka Igora Bečića postale vlasnice "ekskluzivne parcele usred Futoškog parka u Novom Sadu, luksuzne vile Park i doma za stare smeštenog u tom objektu".
Dušan Bajatović
Ako se pisalo o nečijoj zaradi i imovini, pisalo se o zaradama Dušana Bajatovića. S razlogom, s obzirom na to da je za srpske uslove nesvakidašnja. Ovaj političar iz redova SPS-a vrlo često prijavljuje promene u imovini i prihodima Agenciji. Od početka 2020. učinio je to sedam puta, a poslednji izveštaj je podnet u junu ove godine.
Bajatović, među poslanicima iz Novog Sada, ima najviše izvora finansija. Za odgovornu funkciju koju obavlja u "Srbijagasu" tu su 202.000 dinara, u "Jurosgasu" prijavio je 1,4 miliona dinara, za funkciju u Podzemnom skladištu gasa "Banatski dvor" prihod je 587.000 mesečno.
Kao direktor u "Southstrem"-u ne dobija ništa, što je slučaj i sa njegovim angažovanjem u "Sogas"-u. U "Gastransu" zarađuje 1,7 miliona dinara, a u Skupštini Srbije 34.800.
Jednokratno, preko povraćaja više uplaćenog doprinosa za PIO, prijavio je prihod od 11 miliona dinara. Prijavio je i dva značajna bonusa, onaj u "Banatskom dvoru" od sedam miliona i "Gastransu" od pet miliona, jednokratno.
Kada je u pitanju imovina, spisak je zaista dugačak. Među više od 60 nekretnina koje poseduje nalaze se voćnjaci, vinogradi, njive, vikendice, pašnjaci, parcele. Prijavio je i posedovanje dva automobila, čamca bez kabine, traktora, kamiona, prikolice i auto-prikolice. Između ostalog, ima i depozite u bankama.
U martu ove godine Bajatović je dao intervju za 021.rs i govorio je o svojim primanjima. Kako je naveo, većina njegovih kolega koja obavlja menadžerski posao ima veću zaradu nego on, dodajući da niko ne bi pravio problem da toliko zarađuje neki "Hans ili Toni".
"Ako taj novac ne bi bio isplaćen, on bi se izgubio u bilansima preduzeća i ne bi pripao nikome, a ovako pripadne meni, ostavim nešto sebi, ali pomognem i drugima", rekao je tada Bajatović, dodajući da trenutno pomaže 12 porodica.
Borislava Perić Ranković
Pojavljivanje poznate stonoteniserke Borislava Perić Ranković na listi Srpske napredne stranke za neke je bilo iznenađenje. Višestruka osvajačica medalja na Paraolimpijskim igrama prijavila je nekoliko izvora prihoda.
U Skupštini Srbije zarađuje 30.000 dinara mesečno, dok od RFZO, na račun penzije, stiže još 56.900 dinara. Zahvaljujući svojim sportskim uspesima, Perić Ranković je dobitnica i nacionalne penzije u iznosu od 223.800 dinara mesečno.
Stonoterska je prijavila kupovinu dva stana i vikendice, a na isti način je stekla "opel zafiru", proizveden 2016. godine. Takođe, ona ima depozite u bankama.
Tatjana Medved
Tatjana Medved je još jedna sportskinja na listi naprednjaka. Ova rukometašica, osvajačica bronzane medalje na Svetskom prvenstvu 2001. godine, vodi se i kao zastupnica Gradskog rukometnog saveza Novog Sada.
Ona za angažman u Skupštini Srbije prima 93.000 mesečno, a za sportske uspehe, na osnovu nacionalnog sportskog priznanja, od Ministarstva omladine i sporta dobija 111.900 dinara.
Prijavila je da ne poseduje nekretnine, ali je kupovinom stekla "ford s max", proizveden 2006. godine. Takođe, Agenciji je prijavila da je vlasnica ugositeljske radnje.
Biljana Pantić Pilja
Advokatica iz Advokatske kancelarije "Vučević", čiji je osnivač otac ministra odbrane Miloša Vučevića, Agenciji je prijavila zaradu od 112.000 dinara, koju ostvaruje kao narodna poslanica.
Drugih prihoda, navela je, nema, a što se tiče imovine, ima udeo vlasništva u nasleđenom jednosobnom stanu.
Osim toga, na svoje ime nema ni vozila, a nema ni depozite u bankama.
Milan Radin
Milan Radin je još jedan poslanik naprednjaka iz Novog Sada. On, kao i njegova stranačka koleginica, od prihoda ima samo skupštinsku platu u visini od 120.000 dinara mesčeno.
Svu imovinu je stekao nasledstvom, pa je tako postao vlasnik stana od 50 kvadratnih metara, garaže i dela vikendice.
Prijavio je Agenciji posedovanje dva automobila, "jaguar x-type" iz 2004. godine i "fiat bravo" iz 2007, koje je stekao kupovinom.
Jelisaveta Veljković
Jelisaveta Veljković nije poznata javnosti, a kao mesto prebivališta navela je Sremske Karlovce. Ona dolazi iz Partije ujedinjenih penzionera Srbije.
Za skupštinski rad dobija 132.000 mesečno, a kao penzionerka dobija još 32.600 dinara.
Nekretnine, u koje se ubrajaju četvorosobna kuća, garaža i dve okućnice, stekla je nasledstvo. Kupovinom je postala vlasnica automobila marke "ford mondeo", koji je proizveden 2003. godine.
Dejana Vasić
Dejana Vasić je među novosadskim naprednjacima u Skupštini. Zarađuje 130.000 dinara za svoj rad u Skupštini.
Ima udeo u vlasništvu nad četvorosobnim stanom, dok je kuću od 200 kvadratnih metara stekla nasledstvom.
Prijavila je kupovinu "tojote jaris" iz 2015.
Ivan Antić
Među onima koji nisu mnogo poznati jeste i poslanik naprednjaka Ivan Antić.
Njegova imovinska karta je "tanka" - zarada od 130.000 dinara u Skupštini Srbije i nema nekretnina.
Ipak, tu je kupljeni "reno megan" iz 2010 godine.
Milorad Bojović
Milorad Bojović je novosadskoj javnosti poznat kao novinar. Pisao je za veliki broj medija, među kojima su i Politika, Danas, Građanski list, Pečat.
Ovaj poslanik koji se našao na listi Srpske napredne stranke danas objavljuje tekstove i u novosadskim medijima naklonjenim vlasti.
Agenciji je prijavio da kao narodni poslanik zarađuje 27.300 dinara. Što se tiče imovine, ima udela u vlasništvu nad kućom i šumom, a reč je o nasledstvu.
Osim toga, vlasnik je agencije za odnose sa javnošću.
Jasmina Obradović
Jasmina Obradović je još jedna poslanica iz redova Srpske napredne stranke. Ona je zaposlena u novosadskom "Lisju", gde zarađuje 95.000 dinara mesečno, a uz to kao narodna poslanica dobija još 30.000.
Ima udela u vlasništvo nad nekoliko nasleđenih nekretnina, kao što su zemljište, dve kuće, dva pomoćna objekta i garaža.
Nikola Bokan
O imovini najmlađeg poslanika u Skupštini Srbije smo već pisali. Sin novosadskog političara Tomislava Bokana prijavio je Agenciji da je do svoje 23 godine kupio dva stana i "jeep renegade".
Ovaj advokatski pripravnik zarađuje 74.400 dinara za rad u Skupštini Srbije, uz šta mu sleduje poslanički dodatak od 37.200 dinara.
Kako je poručio za 021.rs, imovina je proizvod dugogodišnjeg rada njegovih roditelja, ali i nasleđenih i poklonjenih sredstava koje su njegovi roditelji stekli od svojih. Osim toga, ukazao je na to da se imovina nije menjala u finansijskom smislu, već samo u svojoj strukturi.
Staša Stojanović
Staša Stojanović nije prijavila imovinu Agenciji za sprečavanje korupcije, premda ona tvrdi drugačije.
U Agenciji su za 021.rs naveli da ova poslanica iz redova Srpske napredne stranke nije podnela izveštaj o prihodima i imovini, zbog čega su pokrenuli "postupak prethodne provere radi utvrđivanja povrede zakona".
Nasuprot tome, Stojanović tvrdi da je uredno prijavila sve. Na upit 021.rs da li ima neki dokaz o prijavi imovine, Stojanović je rekla da će videti sa Agencijom gde je nastao problem, te da će njen imovinski karton biti dostupan u najkraćem mogućem roku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Ješiću ukinut pritvor, pušten na slobodu
22.11.2024.•
0
Bivši predsednik Opštine Inđija i nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu.
Advokatska komora Vojvodine obustavlja rad 27. novembra: Odgovor na uplitanje izvršne vlasti
22.11.2024.•
0
Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine saopštio je danas da će u sredu, 27. novembra advokati organizovati jednodnevnu obustavu rada.
Vučić o 15 minuta tišine: Na ulicama širom Srbije bilo 4.370 ljudi, provocirali su druge građane
22.11.2024.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je u petnaestominutnim blokadama u okviru akcije "Zastani Srbijo" učestvovalo danas 4.370 ljudi.
Gašić o akciji "Zastani Srbijo": Zloupotreba demokratije i građanskih sloboda, maltretiranje građana
22.11.2024.•
0
Ministar odbrane Bratislav Gašić ocenio je da današnja 15-minutna blokada saobraćaja na više mesta u Beogradu predstavlja "klasičnu zloupotrebu demokratije i građanskih sloboda".
Vučić: Žao mi je ako je Vesić stupio u štrajk glađu, molio bih ga da to ne čini
22.11.2024.•
0
Ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, koji se od juče nalazi u pritvoru, započeo je štrajk glađu.
Veliki popusti u ShopiNS-u: Jedinstveni novosadski proizvodi po sniženim cenama
22.11.2024.•
0
Dani sniženja neće zaobići ni jedinstvenu novosadsku onlajn prodavnicu - ShopiNS. Ukoliko želite da poklonite nekome nešto sa baš novosadskim motivima, evo prilike.
Stanje povređenih na Železničkoj stanici poboljšano, ali su i dalje u teškom stanju
22.11.2024.•
0
Dvoje povređenih u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu danas su u boljem stanju, ali se borba za njihove živote nastavlja.
Tužiteljka: Ako se u roku od 48 sati ne odredi pritvor, uhapšeni zbog tragedije u NS će biti pušteni
22.11.2024.•
0
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović kaže da će osobe koje su uhapšene zbog tragedije u Novom Sadu biti puštene na slobodu ako im se u roku od 48 sati ne odredi pritvor.
Sneg izazvao probleme na Fruškoj gori: Policija reguliše saobraćaj i kontroliše zimsku opremu
22.11.2024.•
7
Sneg koji pada gotovo čitav dan otežao je kretanje saobraćaja na teritoriji Nacionalnog parka Fruška gora.
Novosađani, malom Janku je potrebna pomoć da pobedi leukemiju
22.11.2024.•
0
Devetogodišnji dečak iz Novog Sada Janko Trifunović vodi borbu sa akutnom limfoblastnom leukemijom.
VIDEO: Vozač "Pan taksija" protiv građana tokom 15 minuta tišine, kompanija se izvinjava
22.11.2024.•
57
Novosadska kompanija "Pan taxi" ogradila se od incidenta u kom je danas učestvovao njihov vozač, tokom 15 minuta odavanja pošte stradalima na Železničkoj stanici.
FOTO, VIDEO: Novi Sad stao na 15 minuta
22.11.2024.•
64
Novi Sad je u 11.52 ponovo stao i odao poštu stradalima u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice.
U subotu pre podne oblačno, posle podne razvedravanje
22.11.2024.•
0
U Novom Sadu će u subotu pre podne biti umereno oblačno, a posle podne se očekuje razvedravanje.
FOTO, VIDEO: Za beg iz grada - pogledajte kuću koja se prodaje u Zmajevu
22.11.2024.•
0
Ukoliko grad već počinje da vas zamara, pa tražtie mesto za odmor ili život van prenaseljenog mesta, onda možete da se okrenete nekom od mesta u blizini velikih gradova.
Kreni-Promeni predao peticiju za puštanje mladih iz zatvora u Novom Sadu: "Rok od nedelju dana"
22.11.2024.•
5
Mladi iz pokreta Kreni-Promeni predali su peticiju za oslobođenje pritvorenih nakon protesta 5. novembra Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu.
Advokat o presudi za nesreću: Najmanje pet godina je neće biti, dok ne uzmu ostali korupcioni novac
22.11.2024.•
18
Advokat Borivoje Borović smatra da presuda u slučaju obrušavanja nadstrešnice u Novom Sadu neće biti doneta u narednih pet godina.
Počela saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici
22.11.2024.•
2
U Tužilaštvu u Novom Sadu počela su saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici.
Tri nedelje od nesreće na Železničkoj stanici: Kordoni, blokade, hapšenja i pitanja o pravdi
22.11.2024.•
5
U trećoj nedelji nakon obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice 15. žrtva podlegla je teškim povredama, dok se dvoje mladih još uvek bori za život. Na red su došla i prva hapšenja zbog nesreće.
Nije vreme za muziku: Joker Out odložio koncert u Novom Sadu, prihod doniraju porodicama nastradalih
22.11.2024.•
10
Slovenački bend "Joker Out" odlučio je da, zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, ne održi koncert u "Fabrici", koji je bio planiran za 26. novembar.
I prosvetari da zastanu na 15 minuta: Nema značajnijeg zadatka od podsticanja kritičkog mišljenja
22.11.2024.•
5
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) poziva zaposlene u sistemu obrazovanja da danas obustave sve aktivnosti na petnaest minuta, s početkom u 11.52.
Srbija staje na 15 minuta u znak sećanja na 15 poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu
22.11.2024.•
8
Građani su pozvani da danas, u akciji "Zastani Srbijo", u 11.52h stanu na 15 minuta i time odaju poštu poginulima u pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici.
Komentari 28
Dudule
Stevan
Pop84
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar