Izdavačka kuća "Prometej" dokazala je još jednom da književne promocije mogu da budu i te kako zanimljive i atraktivne.
U svom prostoru u Miletićevoj 16, "Prometej" je ugostio pisca Gordana Lemajića, književne doajene Milutina Ž. Pavlova i Milana Todorova, vlasnika portala "Knjigapriča" Nenada Iđoškog i dramske prvake Miodraga Petrovića i Milovana Filipovića Eru.
Književnik i recenzent Milutin Ž. Pavlov sveo je temu romana "Suncu šamar" na dve reči: "sažimanje rasula".
Napomenuvši i to da mu je pokojni Draško Ređep pisca Gordana Lemajića praktično ostavio kao prtljag i amanet, autora je nazvao i opasnim jer je napisao "obrtno obratni" roman – nešto što do sada nije viđeno na našoj književnoj sceni.
Audio izdanje romana petominutnim odlomkom predstavio je Nenad Iđoški, autor portala "Knjigapriča" sa sloganom "Slušaj svoje knjige" (neprocenjiv medij za slepe i slabovide i ljubitelje književnosti koji dobar deo života provode u prevoznim sredstvima). I Lemajićev prvi roman "Razvezivanje" dostupan je na ovoj platformi.
Dinamično književno veče oplemenili su video radovi rediteljke Milice Stojanov u kojima su dijaloge iz romana upečatljivo izveli glumci Miodrag Petrović i Milovan Filipović.
I kada su se aplauzi publike stišali i kada je izgledalo da je došao kraj književnoj promociji, roman je iskoračio kao provokator koji potvrđuje to da smo svi različiti i da često potpuno drugačije poimamo život.
Milan Todorov je u Lemajićevoj priči video paradoks istovremenog prisvajanja slobode i konačnog poraza u slici izdaje tela, čime je potkrepio svoju tezu da duše nema. Jer, pita se on, da li je iko ikada video dušu?
Iz publike su se javili posetioci (od kojih je bar polovina već pročitala knjigu), negodujući na tvrdnju da duše nema, ukazujući na kraj romana: tu se, i pored sirovosti i surovosti glavnog junaka, na kraju ipak pomalja duša. Najglasniji u taboru "za dušu" bio je novosadski glumački doajen Miodrag Petrović, kada je upitao: "Da li ovde sede i međusobno opšte muški i ženski udovi, njihovi organi i telesne tečnosti ili ljudi sa svojim dušama?"
Pročitajte roman "Suncu šamar", pa će vam vaša duša dati odgovor, poručuju iz "Prometeja".
"Vlast je spremna da uz pomoć bliskih navijačkih grupa isprovocira nerede i uništenje javne imovine na današnjem protestnom skupu građana u Novom Sadu", saopštila je udružena novosadska opozicija.
Podmićivanje zvaničnika vodi izboru konkretnog izvođača javnih radova, a posledice toga su najčešće preskupi radovi, nezavršeni projekti i projekti koji nisu urađeni u skladu s minimalnim standardima.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je u prethodna tri dana saslušala ukupno 48 osoba, dok je naloženo da se u toku današnjeg dana sasluša još njih petoro.
Istraga tragedije na Železničkoj stanici će se sprovesti temeljno i nepristrasno, a svi odgovorni će biti izvedeni pred lice pravde, kažu iz strukovnog udruženja policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs".
Prevoz vanrednim autobusima sa stajališta "Petrovaradin-Železnička stanica" u Preradovićevoj ulici do onog u Šafarikovoj i obrnuto od danas, 5. novembra pa do daljeg je besplatan, saopštio je GSP.
Udruženje arhitekata Srbije zatražilo je od nadležnih institucija da "pod hitno i bez odlaganja" sprovedu nezavisne krivične i stručne istrage i procesuiranja odgovornih za nesreću u Novom Sadu.
Građevinski fakultet u Beogradu apelovao je na poštovanje propisanih tehničkih normi i pravila građevinske struke kako bi se obezbedio nezavisan rad građevinskih inženjera u svim fazama.
Potpredsednik Narodnog pokreta i poslanik Borislav Novaković izjavio je da je ostavka ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića parada licemerja.
Novosađani i danas, 5. novembra mogu da se upišu u Knjigu žalosti koja je otvorena u Skupštini grada povodom nesreće koja se dogodila na Železničkoj stanici.
Transparent bele boje sa crvenim slovima kojima je ispisano "Krvave su vam ruke" okačen je sinoć na Gradsku kuću u Novom Sadu i na jednu zgradu u Zmaj Jovinoj ulici.