"Toplana" objašnjava zašto računi nisu umanjeni: Oktobar bio jedan od najtoplijih od 1949. godine

JKP "Novosadska toplana" oglasila se povodom mišljenja Lokalnog ombudsmana da je trebalo umanjiti račune za grejanje u Novom Sadu, navodeći da grejna sezona nije odložena.
"Toplana" objašnjava zašto računi nisu umanjeni: Oktobar bio jedan od najtoplijih od 1949. godine
Foto: 021.rs

U "Novosadskoj toplani" navode da se u mišljenju lokalnog Zaštitnika građana navodi da ova institucija "smatra da je povređen član 40. i član 41. stav 1. Odluke o proizvodnji, distribuciji i snabdevanju toplotnom energijom iz Toplifikacionog sistema Grada Novog Sada", ali se, kažu, ne tvrdi da je JKP "Novosadska toplana" Novi Sad prekršila i član 43. Odluke, koji je u celosti citiran u navedenom mišljenju. 

U skladu sa članom 43. Odluke, JKP "Novosadska toplana" Novi Sad je dužna da u toku trajanja grejnog dana postigne i održava projektovane parametre protoka i temperature vode u toplotnoj podstanici, koji obezbeđuju da se u prostorijama postignu projektovane temperature (20±1 °C). 

Prema odredbama stava 4. istog člana, JKP "Novosadska toplana" Novi Sad može u toku grejnog dana da prekine rad toplotnih izvora, kada se pri višim spoljnim temperaturama, u objektima kupaca, na osnovu akumulirane toplotne energije postiže propisana temperatura (20±1 °C), poručuju u ovom preduzeću.
 
"Činjenica da Lokalni ombudsman ne smatra da je prekršen član 43. Odluke, navodi na zaključak da je u spornom periodu JKP 'Novosadska toplana' Novi Sad obezbedila da se u prostorijama kupca u toku grejnog dana postignu projektovane temperature, i to bez rada toplotnih izvora zbog visokih spoljnih temperatura, jer je u objektima kupaca na osnovu akumulirane toplotne energije postignuta propisana temperatura (20±1 °C). Da su zaista prekršene odredbe čl. 40. i 41. Odluke ne bi bilo moguće postići projektovane temperature u objektima kupaca", dodaju u "Toplani".
 
Kažu i da su u periodu od 15. do 31. oktobra "neuobičajeno visoke spoljašne temperature omogućile da se na osnovu akumulirane toplotne energije postiže propisana temperatura u objektima kupaca".
 
"Naime, oktobar 2022. godine je prema  podacima RHMZ, bio jedan od najtoplijih u Novom Sadu od 1949. godine, sa srednjom mesečnom temperaturom od 14°C. Srednja dnevna spoljašnja temperatura ni u jednom danu oktobra 2022. nije pala ispod 12°C", saopštavaju iz preduzeća.
 
Ukazuju i na to da je zaključkom Gradskog veća "Toplani" 14. oktobra naloženo da isporuku toplotne energije prilagodi spoljašnim temperaturnim uslovima. Kako objašnjavaju, grejanje su isporučivali 20, 21. i 31. oktobra zbog spoljašne temperature, dok ostalih dana oktobra to nisu čunili, jer nisu ni imali uslove za isporuku usled viših temperatura. 
 
  
 
Objašnjavaju da i to što grejna sezona počinje 15. oktobra ne znači da će "istog dana bezuslovno i bez obzira na spoljašnju temperaturu vršiti isporuka toplotne energije za grejanje". 
 
"Naprotiv – suštinska uloga energetskog subjekta kome su poverene energetske delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom je da optimizuje rad sistema daljinskog grejanja u skladu sa spoljašnjim uslovima. To praktično znači da se obezbedi propisani toplotni komfor kod kupaca (20±1 °C) uz minimalnu potrošnju energenata", navode.
Kako kažu, ukoliko bi se vodili mišljenjem lokalnog ombudsmana, "Toplana" bi 15. oktobra ili 15. aprila morala bezuslovno da isporučuje toplotnu energiju za grejanje i u slučaju kada je spoljašnja temperatura viša od 20°C. 
 
"Smatramo da ovakav stav nije u skladu sa članom 43. Odluke. Upravo suprotno – režim rada sistema daljinskog grejanja i član 43. Odluke predviđaju da se i 15. januara ili 15. februara, odnosno bilo kog dana u toku grejne sezone može prekinuti isporuka toplotne energije za grejanje, kada su spoljašnje temperature takve, da se u objektima kupca postiže propisana temperatura (20±1 °C)", dodaju u Toplani.
 
Kažu da je u prethodne tri godine grejna sezona u Novom Sadu trajala u proseku 220 dana, što je duže od nominalnih 183 dana.
 
"Ovo je takođe bila posledica spoljašnjih temperatura, koja nije išla u prilog JKP 'Novosadska toplana' Novi Sad , ali se u tim slučajevima nije vršilo uvećanje računa za grejanje", zaključuju u "Novosadskoj toplani".
  • Vule

    21.12.2022 09:33
    lopovi
    a ovo pogotovo, zbog čega plaćamo račune u julu, junu i avgustu kada je +30 prosečna temperatura? Inače i ja sam primetio da su radijatori gore topli, u sredini mlaki, dole hladni kako to već neko napisa u komentarima .
  • Dušan

    20.12.2022 22:23
    Minus
    Bukvalno molim boga da bude što hladnije, jer kad je napolju prema mišljenju meteorologa iz Toplane temperatura takva da ne mora da se greje, smrzavamo se u stanu...
  • Zemlja čudesa

    20.12.2022 21:11
    A topla voda?
    U stanu (Nova Detelinara) mi je topla voda jedva dovoljna za tuširanje, a za pranje masnijih sudova moram da grejem u loncu. Jedva ako ima 40 °C. Naravno, potrošnja se uredno naplaćuje kao da moramo da je razblažujemo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti