Prema novim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna novosadska plata je u oktobru iznosila 90.198 dinara bez poreza i doprinosa, što je za oko hiljadu dinara više u odnosu na prethodni presek.
Novosađani imaju rekordne plate na nivou Vojvodine.
Kad je reč o pokrajinskom proseku, na nivou Vojvodine je u oktobru prosečna zarada iznosila 72.064 dinara neto, što je tek nešto niže od prosečne srpske plate, koju "diže" Beograd.
Prosečna srpska plata je trenutno 75.353 dinara bez poreza i doprinosa, zvanični su podaci.
Najniže plate u Vojvodini imaju zaposleni u Malom Iđošu, gde je u oktobru isplaćen prosek u iznosu od 56.023 dinara neto.
Kolika je realna plata u Srbiji?
Prosečna plata je pokazatelj koji malo ko doživljava kao realan u pogledu zarade prosečnog građanina. Zato Republički zavod za statistiku na mesečnom nivou objavljuje i iznos do kog zarađuje polovina svih zaposlenih u Srbiji, što je medijalna zarada.
U oktobru je medijalna zarada bila 57.810 dinara neto, što je suma najbliža pravoj prosečnoj plati.
Kad je reč o javnom sektoru, najviše zarađuju zaposleni u javnim državnim preduzećima, gde je prosečna neto zarada 88.552 dinara.
Šta dalje?
Očekuje se da će obračun prosečnih zarada za novembar i decembar biti još viši zbog isplata redovnih godišnjih i prazničnih bonusa i nagrada, kao i povišica usled inflacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 109
savche
Programeri su uglavnom izvan ovog proseka jer bivaju plaćeni sa inostranih računa na privatni konto pošto im država još uvek nije regulisala status.
Dakle, ne skrećimo pažnju sa pravih krivaca za propast ove zemlje i lažnih statistika.
Milos NS
Ana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar