U pitanju je takozvani "zeleni otpad" koji nastaje radom preduzeća na očuvanju postojećeg zelenila, a koji može da se iskoristi u energetske svrhe.
Preduzeće upravo putem javne nabavke traži projektante koji će analizirati potencijalnu investiciju kroz studiju opravdanosti, izračunati troškove i efekte, a potom uraditi i generalni projekat sa analizom kapaciteta, tipa, lokacije i funkcionalnosti pogona u koje bi preduzeće uložilo novac.
Cilj preduzeća je da sazna koji je energetski potencijal biorazgradivog otpada u svih korišćenja za kobminovanu proizvodnju toplotne i električne energije na bazi biogasa. Na projektantima je da uzmu u obzir relevantna iskustva drugih koji su se prihvatili ovog posla i efekata koje su imali.
Rok u kojem "Zelenilo" očekuje gotovu analizu je 45 kalendarskih dana od dana uvođenja projektanta u posao. Procenjena vrednost celog posla je 4,6 miliona dinara sa PDV, a ponude mogu da se podnesu do 9. januara 2023. godine.
Podsetimo, "Gradsko zelenilo" već tretira biootpad koji nastaje redovnim radom i to u sklopu kompostilišta preduzeća. Kompostiranjem se dobija upotrebljiva zemlja nalik humusu ili đubrivu, a u procesu se koristi lišće, pokošena trava, granje, šiblje, korov, piljevina itd.
Komentari 4
@rocky7
ArthurDent
Rodoljub Tanasić
Rešenje nije obuhvatalo izradu peleta, što bi mogao biti samo mali iskorak iz oblika u kome je skladišten biootpad, a čime bi se moglo izaći na tržište danas preskupog i traženog peleta.
Rešenje je uredno evidentirano u Prijemnom odeljenju Zelenila. I, naravno, nikad ni pogledano. Verovatno još tamo čuči!
Ali to je bilo pre 17 godina! Dakle, toliko im je trebalo od mesta gde se leđa više ne zovu pristojno, pa do glave.
SAMO 17 GODINA KASNE!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar