To sve ukupno znači da je pomoć od lekarskih ekipa dobilo oko 56.000 pacijenata u Novom Sadu i u Sremskim Karlovcima, koje pokriva Zavod za hitnu medicinsku pomoć Novi Sad, kaže za 021.rs portparol novosadske Hitne pomoći dr Zoran Krulj.
Ove godine se u sanitetima Hitne pomoći rodilo i 17 beba.
Broj 194 pozvan je 141.985 puta, kaže dr Krulj i dodaje da je posao dežurnih operatera da, u skladu sa potrebama građana, upute ekipe na teren i daju savete. Najviše posla je bilo tokom leta, gde je skoro polovina svih intervencija bila na javnim mestima i uglavnom kod mlađe populacije. Razlog su bile izuzetno visoke temperature ili traume u saobraćaju poput povreda.
"Ukupan broj nezgoda tokom 2022. godine je bio 1.463 nezgode i u njih je 1.593 građana povređeno, zbrinuto na licu mesta i, u slučaju nužde, prevezeno na dalju dijagnostiku. Evidentirali smo 874 akcidentalnih stanja, situacije akutnih alkoholisanosti, intoksikacije lekovima, kolapse stanja, spontane padove, sunčanice i pokušaje suicida, gde smo često morali da sarađujemo sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i sa vatrogasnom službom - bilo je nešto veći broj požara i saobraćajnih trauma ove godine, gde je nažalost dosta mladih izgubilo život", naglašava dr Krulj.
Hitna pomoć je doživela i neke inovacije u radu, što je značilo dodatne obuke za sve zaposlene i prilagođavanje novonastalim okolnostima, poput promena koje je kovid uneo u svakodnevno funkcionisanje. Tako su doze vakcine protiv kovida pacijentima davane i u upravnoj zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć, mnogi pacijenti su pomoću brzih testova odmah testirani na kovid, a mnogi su i prevezeni u kovid bolnicu, respiratorni centar, na infektivnu kliniku ili na institute u Sremskoj Kamenici.
"Prevozili smo i dijalizne pacijente kojima je neophodna hemodijaliza zbog osnovne bolesti, odnosno problema sa bubrezima. Transportni sektor u okviru Zavoda je u ovoj godini prevezao 17.644 pacijenata, dok se svakodnevno, na osnovu prioriteta dijalize, oko 150 pacijenata u tri smene transportuje u ukupno četiri dijalizna centra. Osim toga, Zavod je obavljao i interkliničke transporte, kao i prevoze između gradova za sve naše osiguranike, a bilo je i međunarodnih transporta sa organizovanim timovima koji su pacijente transportovali do kuća ili do referentnih ustanova", kaže dr Krulj za naš portal.
Ekipe sanitetskog transporta prešle su ove godine čak 713.748 kilometara, urgentne ekipe 439.952 kilometara, što je više od milion pređenih kilometara tokom cele godine.
Bitno je naglasiti da Hitna pomoć raspolaže sa mobilnim ultrazvučnim aparatima, koji su značajno olakšali posao lekarima i tehničarima na terenu i omogućili ranu dijagnostiku i brže reagovanje na tegobe građana.
Još neke od posledica kovida je i veliki broj pacijenata koji su imali psihijatrijske tegobe, kao i veliki broj postkovid sindroma koji su značajno izmenili kliničku sliku njihovih osnovnih oboljenja. To je, kaže dr Krulj, od zaposlenih zahtevalo da se prilagođavaju, mnogo više uče i unapređuju svoja znanja kako bi reagovali u uslovima koji nikako nisu tipični.
"Sve to vreme smo imali profesionalnu saradnju sa drugim zdravstvenim ustanovama, sa organima - policijom i vatrogascima, kao i sa medijskim kućama i novinarima, koji su blagovremeno, precizno, tačno i profesionalno izveštavalo o svemu što se dešavalo u Zavodu, a na tome smo zahvalni", zaključuje portparol novosadske Hitne pomoći dr Zoran Krulj.
Komentari 2
Mudri
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar