To najstarije plovilo, pronađeno je potopljeno u Dunavu u blizini Petrovaradinske tvrđave sredinom prošlog veka, a sada je zvezda nove stalne postavke Muzeja na Petrovaradinskoj tvrđavi.
Direktorka Muzeja grada Vesna Ikodinović kaže da je izložba koncipirana tako da posetioce upozna sa dinamičnim istorijskim i graditeljskim procesima i poduhvatima koji su se kroz istoriju odvijali na ovom mestu.
"Većina posetilaca nije upoznata sa činjenicom da su utvrđenja na ovom prostoru postojala još od antičkog vremena, a da tragovi života sežu do kamenog doba. Zato je veliki deo izložbe posvećen upravo tim najstarijim slojevima i kulturama, zatim sledi segment izložbe posvećen srednjevekovnom utvrđenju Belafons i na kraju izgradnji Petrovardinske tvrđave koja je ostala očuvana od 18. veka pa sve do danas", objašnjava ona.
U sklopu izložbe, posetioci mogu da prošetaju sada uređenim podzemnim galerijama gde se nalazi i bunar koji je bio centar vodosnabdevanja tvrđave.
Sem toga, kroz različite medije, slike, priče, kostim i alate koji su pronađeni, Muzej grada Novog Sada oživljava priču svih naroda koji su na ovoj steni živeli.
Muzej grada do kraja godine priprema još dve velike izložbe, a prva na redu će biti u Zbirci strane umetnosti, pod nazivom "Milan Konjović". Radi se o delima čuvenog srpskog slikara koja su deo privatne kolekcije Marčić i biće izloženo oko četrdeset radova koje je umetnik stvarao u periodu od 1916. do 1986. godine u različtim tehnikama.
Druga izložba koja će biti priređena u prostoru Muzeja grada je izložba inspirisano životom Mileve Marić Ajnštajn, a radi se o umetničkoj interpraticiji Dušana Jovovića.
U ovoj izložbi umetnik upotrebom savremnih medija i tehnologija, ali i klasičnih umetničkih izraza, iznosi vlastita promišljanja o životu i radu ove znamenite žene.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar