Beskrajni krug bezakonja i u njemu kamenolom: O eksploataciji kamena na Fruškoj gori
Presuda za privredni prestup, zabrana eksploatacije, teško povređen radnik... Ništa od ovog nije moglo da spreči eksploataciju trahita na Fruškoj gori.
Foto: 021.rs
Za to da "Kamenolom Rakovac" bez dozvole duže od dve godine eksploatiše trahit na Kišnjevoj glavi znaju svi, od policije do Vlade. Podnose se prijave za privredni prestup, privrednik plati kaznu, pa nastavlja sa radom. Nadležni organi tvrde da rade u okviru svojih zakonskih mogućnosti, ali niko ne sprečava iskopavanja, za koja ne samo da ne postoji dozvola, već mogu biti i opasna jer je kamenolomu "istekao rok trajanja".
Kako saznaje 021.rs u Osnovnom javnom tužilaštvu, firma "Kamenolom Rakovac" koja eksploatiše kamen na kopu Kišnjeva glava i odgovorno lice Nikola Milinković kažnjeni su novčano za nezakonitu eksploataciju, nedostatak dokumentacije i nastavak radova čak i nakon prijema rešenja o zabrani.
Prema presudi koju je 021.rs dobio od Privrednog suda putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, pravno lice "Kamenolom Rakovac" kažnjeno je sa 300.000 dinara, dok je Milinkoviću naloženo da plati 30.000 dinara.
Okrivljeni su se odrekli prava na žalbu. Budući da su predviđene kazne za ove privredne prestupe između milion i po i tri miliona dinara, nisu imali puno razloga ni da se žale.
Inače, pre nego što je završen ovaj postupak po prijavi rudarske inspekcije Pokrajinskog sekretarijata, 19. oktobra 2021. godine i Javno preduzeće "Nacionalni park Fruška gora" podnelo je prijavu za privredni prestup protiv kamenoloma.
U Pokrajinskom sekretarijatu za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj za 021.rs navode da su još u januaru 2021. godine izdali rešenje kojim se zabranjuje eksploatacija na ovom kopu, a samo mesec dana ranije, nakon što su utvrdili da su radovi uprkos tome nastavljeni, podneli prijavu za privredni prestup.
"Policijskim upravama u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici, kao i policijskim stanicama u Beočinu i Irigu je prosleđen zahtev za postupanje po pitanju nastavka radova po prijemu rešenja o zabrani njihovog izvođenja", navode u ovom sekretarijatu za 021.rs, ali iz Ministarstva unutrašnjih poslova ne odgovaraju na pitanje da li su postupali po ovom zahtevu.
Radnik povređen kad je napukla stena - stručnjaci upozoravali na drobljenje kamena
Rudarska inspekcija obaveštena je i da je 9. januara ove godine došlo do nezgode u kamenolomu kada je radnik pao sa litice pri postavljanju eksploziva, a nakon što je napukla stena.
Kako su pisali mediji, iznenadno erodiranje dogodilo se na području koje nije bilo zaštićeno mrežom, a sami radovi obavljali su se bez prethodne pripreme rudarskih inženjera.
Ovo bi mogla da bude posledica toga što rudarski kop nije zatvoren i rekultivisan na vreme.
Kako je za 021.rs pre dve godine rekao prof. dr Slobodan Vujić koji je 2008. radio projekat rekultivacije kopa Kišnjeva glava, rok za rekultivaciju morala je biti 2012. godina. Ovaj rok kasnije je pomeren na 2021.
Objasnio je da, u slučaju ovog kopa, postoje uticaji koji su "doveli do granice izvodljivosti radova".
"Pod dejstvom sunca, kiše, vetrova, atmosferskih promena kamen se drobi. Da ne bi neko stradao napravljeno je rešenje da se kosine osiguraju i da se zaštite ljudi koji borave u tom prostoru. Problem je, dakle nesigurnost tog prostora, a postoji više funkcionalnih razloga za rekultivaciju. Ali suština je vraćanje prostora prirodi", naveo je Vujić tad.
Dozvola za radove na eksploataciji u ovom kamenolomu istekla je 31. decembra 2020. godine, što znači da duže od dve godine "Kamenolom Rakovac" eksploatiše kamen u suprotnosti sa zakonom. Ovo je dovelo do pravnog paradoksa, jer, budući da "Kamenolom Rakovac" već nema dozvolu za ove radove, radovi mu se ne mogu zabraniti. Zbog toga je prvobitno i pokrenut postupak za privredni prestup.
Tražili uslove za zatvaranje kopa, pa nastavili da eksploatišu
Kako saznaje 021.rs, "Kamenolom Rakovac" tražio je uslove zaštite prirode za zatvaranje kopa, a nakon toga nastavio da eksploatiše kamen.
Prema izveštaju koji je Pokrajinski sekretarijat za energetiku dostavio JP "Nacionalni park Fruška gora", a koji je 021.rs dobio od javnog preduzeća putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, samo u 2021. godini (u sva četiri kvartala), dakle nakon isteka dozvole "Kamenolom Rakovac" je iskopao više od 140 hiljada tona kamena iz ovog kopa.
Zbog ovog Pokrajinski sekretarijat nije mogao da dostavi Nacionalnom parku obračun naknade za korišćenje.
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je, inače, izdao Rešenje o uslovima zaštite prirode po zahtevu "Kamenoloma Rakovac" primljenom u maju 2021. godine, pet meseci nakon isteka dozvole. Prema ovom zahtevu, tada se činilo, trebalo je da se krene sa obustavom radova, koja je svakako kasnila.
U Rešenju o uslovima zaštite prirode za površinski kop trahita iz 2021. godine, navodi se da je na području NP zabranjena eksploatacija mineralnih sirovina.
Nalaže se da je potrebno izraditi projekat za trajnu obustavu radova na površinskom kopu trahita "Kišnjeva glava", kao i projekat rekultivacije, kako bi se radovi završili u roku od dve godine od dobijanja rešenja, a najkasnije do kraja 2023. godine. Navodi se i da je neophodno pošumiti etaže kopa.
Od ovog rešenja prošlo je skoro dve godine, a kako se može videti na terenu, kamenolom i dalje radi, a od rekultivacije nema ni traga.
JPNP "Fruška gora", podnela je zbog daljeg iskopavanja kamena prijavu za privredni prestup protiv "Kamenolom Rakovac". Prema prijavi u koju je 021.rs imao uvid, dalji radovi nisu bili u skladu sa planovima i programima korišćenja prirodnih resursa u zaštićenom području, nije postupano u skladu sa merama zaštite prirode, nije izvršena sanacija, odnosno rekultivacija.
"JP nema druge zakonske mehanizme za postupanje prema privrednim subjektima, sem obraćanja i podnošenja prijave nadležnom sudu i tužilaštvu", navode za 021.rs u ovom javnom preduzeću.
Preduzeće sve uspešnije, mali udeo u vlasništvu ima Vlada Srbije
Kamen se na ovom području eksploatiše od 1977. godine. Kompanija koja je od tada bila zadužena za kamenolom bila je deo "Teko Mining grupe", do prinudne prodaje akcija 2016. godine. Tada je najveći udeo u kompaniji uzeo "Milinković kop" koje se od 2008. godine bavi "trgovinom na veliko".
Ova firma ima i ogranak koji se bavi gajenjem šuma i ostalim šumarskim delatnostima. Takođe, Milinkovićeva firma navodi se i kao indirektni vlasnik Akcionarskog društva "Vojvodinaput" koje ima udela u "Vojvodinaput-Bačkaput", a koje dobija brojne poslove na izgradnji i rekonstrukciji puteva u Beočinu, ali i širom Vojvodine.
Mali deo akcija (0,15 odsto) do 2016. godine imao je "Multiinvest centar AD Kragujevac". Te godine je udeo ovog preduzeća otkupila Narodna skupština Srbije, a u prvoj polovini 2019. godine taj isti udeo je kupila Vlada Srbije, a za svog zastupnika u ovoj firmi postavila generalnog sekretara Vlade Novaka Nedića, koji važi za čoveka od poverenja Aleksandra Vučića.
Evidentno je, inače, da preduzeće "Kamenolom Rakovac" bolje posluje od 2019. godine, odnosno od kad je Vlada uzela udeo u vlasništvu. Ako uporedimo neto dobit ovog preduzeća iz 2017. godine, sa onom iz 2021. videćemo da se ista uvećala za čak 283 odsto.
Vlada se "pere" aktiviranjem menice, Ministarstvo odgovara (potpuno) istim tonom
Povodom ovakvog poslovanja firme u čijem vlasništvu udela ima i Vlada Srbije, postavili smo pitanja Vladi. Iz kancelarije za saradnju sa medijima za 021.rs odgovaraju da imaju nultu toleranciju kada je reč o nepravilnostima koje se odnose na sektor rudarstva, bez obzira na to da li se radi o preduzećima sa minimalnim udelom Vlade ili ne.
Kažu da su, nakon detektovanih nepravilnosti u vezi sa aktivnostima ovog privrednog društva "urgentno reagovali aktiviranjem menice kao sredstva obezbeđenja, dostavljene od strane preduzeća kao garancije za izvršenje poslova sanacije i rekultivacije na predmetnom lokalitetu".
Podsećaju na podnetu prijavu za privredni prestup i dodaju da je obaveštenje o zabrani dostavljeno MUP-u, za koji ne znamo da je bilo kako postupao po ovom obaveštenju, jer nam na pitanja nisu odgovorili.
Ono što znamo je da kamenolom i dalje radi. Vlada nije želela da komentariše presudu za privredni prestup, jer je "sudska vlast samostalna i nezavisna", a za odgovor na pitanje koji je interes Vlade da bude osnivač u većinski privatnom preduzeću, uputili su nas na Ministarstvo privrede.
Zanimljivo je i to da Vlada nije mogla da nam da odgovor u ime Ministarstva privrede, jer je Ministarstvo rudarstva i energetike poslalo potupno iste odgovore kao i Vlada (uz ispravljene gramatičke greške), a da oni nisu dobili ista pitanja, što znači da su isto tako mogli da se o odgovorima konsultuju i sa drugim nadležnim ministarstvom.
Ministarstvo rudarstva smo pitali da li su izdavali dozvole za miniranje na ovom prostoru, da li znaju da je u projektu rekultivacije navedeno da bi dalja eksploatacija (nakon 2020. godine) mogla da učini ovaj kop nebezbednim i sklonim otpadanju stena, kao i da li su bili u komunikaciji sa većinskim vlasnikom kamenoloma, od isteka dozvole. Umesto odgovora na ova pitanja, dobili smo skoro isti mejl koji nam je uputila Vlada.
Pitanja o povređenom radniku, presudi Privrednog suda, kao i nezakonitoj eksploataciji, poslali smo i vlasniku privrednog društva "Kamenolom Rakovac" Nikoli Milinkoviću. Do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO VIDEO Drugi dan blokade Mosta slobode: Fruštukovanje i Mentalno razgibavanje uživo
02.02.2025.•
15
Drugi dan blokade Mosta slobode nastavlja se danas do 15 časova.
Ministarstvo objavilo još dokumentacije o gradnji pruge i - ponovo tvrdnja da je to sve
02.02.2025.•
0
Ministarstvo građevinarstva je saopštilo da je u saradnji sa Vladom Srbije pribavilo i na sajtu Vlade objavilo svu zahtevanu i raspoloživu dokumentaciju o izgradnji pruge Beograd-Subotica-granica.
VIDEO: Vozač "Severtransa" studente koji su dolazili u Novi Sad zaključao u autobusu i zvao policiju
02.02.2025.•
40
Vozač autobuskog prevoznika "Severtransa" zaključao je juče, 1. februara studente koji su iz Beograda išli na blokade mostova u Novi Sad.
Svetski mediji o blokadama u Novom Sadu: Vučić kaže da se ne povlači, demonstranti uporni
02.02.2025.•
7
O blokadi tri mosta i protestima u Novom Sadu izveštavaju i svetski mediji.
Simonović: Na primeru iz Novog Sada vidimo da postoji sistem zaštite starešina u policiji
02.02.2025.•
12
Major policije u penziji Predrag Simonović izjavio je da u policiji postoji mehanizam zaštite starešina.
FOTO: Madona podržala studente i blokade mostova u Novom Sadu
02.02.2025.•
24
Kraljica popa Madona podržala je studentske proteste i blokade mostova u Novom Sadu.
VIDEO Istorijske scene kod Mosta slobode: Građani i studenti noće na Bulevaru
02.02.2025.•
101
Građani su danas blokirali sva tri mosta u Novom Sadu. Na ulicama grada je hiljade građana.
Bjelogrlić u Novom Sadu: Ako izgubimo ovu bitku, izgubićemo 21. vek
01.02.2025.•
14
Glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić obratio se okupljenima u Novom Sadu, poručivši da "ako izgubimo ovu bitku, izgubićemo 21. vek".
FOTO, VIDEO: Pogledajte kako je izgledala blokada mostova i prvi dan protesta u Novom Sadu
01.02.2025.•
1
Na hiljade građana Srbije izašlo je danas, povodom tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici i na 277. rođendan Novog Sada, na ulice i blokiralo mostove u gradu.
Kesić u Novom Sadu: Dobro veče, Nobelovci, dobro veče - oslobodioci
01.02.2025.•
13
Voditelj Zoran Kesić obratio se okupljenima kod Mosta slobode, a govor je počeo time što je poželeo dobro veče "Nobelovcima i oslobodiocima".
FOTO, VIDEO: Kako izgleda protest u Novom Sadu iz drona
01.02.2025.•
7
Hiljade građana blokiralo Most slobode.
Bojana Vunturišević u Novom Sadu: Neka se ovde konačno razdani
01.02.2025.•
3
Muzičarka Bojana Vunturišević održala je govor pre pet minuta tišine.
Francuski portal Medijapar: "Ukratko, car je go, dok gnev sa ulice samo buja"
01.02.2025.•
5
Posle ostavke premijera Srbije nezadovoljstvo ne jenjava, a danas je Novi Sad u blokadi dok se skupovi održavaju širom zemlje, piše francuski portal "Medijapar".
VIDEO: Mira Banjac pozdravila građane u Novom Sadu, oni joj uzvratili skandiranjem
01.02.2025.•
7
Brojni građani pozdravili su iz svojih stanova građane koji su danas blokirali sva tri mosta u Novom Sadu.
FOTO Poruke sa protesta: Hajde gari, nemoj da ti mrsko, sada stvaramo nešto istorijsko
01.02.2025.•
7
Hiljade građana na ulicama Novog Sada nosi raznorazne transparente.
AP detaljno o blokadama mostova u Novom Sadu i protestima u Srbiji zbog korupcije
01.02.2025.•
4
Američka agencija AP izveštava o studentskoj blokadi tri mosta u Novom Sadu i o drugim protestima širom Srbije, tri meseca od pada nadstrešnice Železničke stanice u kojoj je poginulo 15 ljudi.
VIDEO: Sa venčanja na blokadu - mlada bacila buket na Varadinskom mostu
01.02.2025.•
18
Jedna mlada imaće po čemu da pamti svoj dan venčanja.
VIDEO: Pogledajte reke ljudi u Novom Sadu - snimljeno iz vazduha
01.02.2025.•
30
Na hiljade građana okupilo se danas na blokadama sva tri mosta u Novom Sadu.
Kobre - Dabre: Specijalna redarska jedinica čuva studente u blokadi mostova
01.02.2025.•
9
Studneti koji danas blokiraju tri mosta u Novom Sadu oformili su posebnu jedinicu redara, koja je zadužena za bezbednost. Jedinica nosi naziv "Dabre".
Di ste Beograđani, drugi deo: Gužva na naplatnoj rampi auto-puta ka Novom Sadu
01.02.2025.•
1
Pred naplatnom stanicom auto-puta "Novi Sad jug" sve su duže kolone automobila koji iz pravca Beograda idu ka Novom Sadu gde je u 15.00 sati počela studentska blokada sva tri gradska mosta.
Studentkinja sa crvenim rukama koja je gledala policajca u oči: Smejao se uplakanoj ženi
01.02.2025.•
2
U moru fotografija i snimaka, jedna od slika kojom će se pamtiti protesti je ona od 3. novembra, kada je studentkinja sa crvenim rukama gledala policijaca tako odlučno da je on morao da pogne glavu.
Komentari 11
Zoki
Mile
(1) Pravno lice ne može zadržati imovinsku korist pribavljenu privrednim prestupom.
(2) Imovinska korist oduzeće se sudskom odlukom kojom je utvrđeno izvršenje privrednog prestupa. Za privredne prestupe mogu se izreći sledeće zaštitne mere:
1) javno objavljivanje presude;
2) oduzimanje predmeta;
3) zabrana pravnom licu da se bavi određenom privrednom delatnošću;
4) zabrana odgovornom licu da vrši određene dužnosti.
Djomla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar