
Beskrajni krug bezakonja i u njemu kamenolom: O eksploataciji kamena na Fruškoj gori
Presuda za privredni prestup, zabrana eksploatacije, teško povređen radnik... Ništa od ovog nije moglo da spreči eksploataciju trahita na Fruškoj gori.

Foto: 021.rs
Za to da "Kamenolom Rakovac" bez dozvole duže od dve godine eksploatiše trahit na Kišnjevoj glavi znaju svi, od policije do Vlade. Podnose se prijave za privredni prestup, privrednik plati kaznu, pa nastavlja sa radom. Nadležni organi tvrde da rade u okviru svojih zakonskih mogućnosti, ali niko ne sprečava iskopavanja, za koja ne samo da ne postoji dozvola, već mogu biti i opasna jer je kamenolomu "istekao rok trajanja".
Kako saznaje 021.rs u Osnovnom javnom tužilaštvu, firma "Kamenolom Rakovac" koja eksploatiše kamen na kopu Kišnjeva glava i odgovorno lice Nikola Milinković kažnjeni su novčano za nezakonitu eksploataciju, nedostatak dokumentacije i nastavak radova čak i nakon prijema rešenja o zabrani.
Prema presudi koju je 021.rs dobio od Privrednog suda putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, pravno lice "Kamenolom Rakovac" kažnjeno je sa 300.000 dinara, dok je Milinkoviću naloženo da plati 30.000 dinara.
Okrivljeni su se odrekli prava na žalbu. Budući da su predviđene kazne za ove privredne prestupe između milion i po i tri miliona dinara, nisu imali puno razloga ni da se žale.
Inače, pre nego što je završen ovaj postupak po prijavi rudarske inspekcije Pokrajinskog sekretarijata, 19. oktobra 2021. godine i Javno preduzeće "Nacionalni park Fruška gora" podnelo je prijavu za privredni prestup protiv kamenoloma.
U Pokrajinskom sekretarijatu za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj za 021.rs navode da su još u januaru 2021. godine izdali rešenje kojim se zabranjuje eksploatacija na ovom kopu, a samo mesec dana ranije, nakon što su utvrdili da su radovi uprkos tome nastavljeni, podneli prijavu za privredni prestup.
"Policijskim upravama u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici, kao i policijskim stanicama u Beočinu i Irigu je prosleđen zahtev za postupanje po pitanju nastavka radova po prijemu rešenja o zabrani njihovog izvođenja", navode u ovom sekretarijatu za 021.rs, ali iz Ministarstva unutrašnjih poslova ne odgovaraju na pitanje da li su postupali po ovom zahtevu.

Radnik povređen kad je napukla stena - stručnjaci upozoravali na drobljenje kamena
Rudarska inspekcija obaveštena je i da je 9. januara ove godine došlo do nezgode u kamenolomu kada je radnik pao sa litice pri postavljanju eksploziva, a nakon što je napukla stena.
Kako su pisali mediji, iznenadno erodiranje dogodilo se na području koje nije bilo zaštićeno mrežom, a sami radovi obavljali su se bez prethodne pripreme rudarskih inženjera.
Ovo bi mogla da bude posledica toga što rudarski kop nije zatvoren i rekultivisan na vreme.
Kako je za 021.rs pre dve godine rekao prof. dr Slobodan Vujić koji je 2008. radio projekat rekultivacije kopa Kišnjeva glava, rok za rekultivaciju morala je biti 2012. godina. Ovaj rok kasnije je pomeren na 2021.
Objasnio je da, u slučaju ovog kopa, postoje uticaji koji su "doveli do granice izvodljivosti radova".
"Pod dejstvom sunca, kiše, vetrova, atmosferskih promena kamen se drobi. Da ne bi neko stradao napravljeno je rešenje da se kosine osiguraju i da se zaštite ljudi koji borave u tom prostoru. Problem je, dakle nesigurnost tog prostora, a postoji više funkcionalnih razloga za rekultivaciju. Ali suština je vraćanje prostora prirodi", naveo je Vujić tad.
Dozvola za radove na eksploataciji u ovom kamenolomu istekla je 31. decembra 2020. godine, što znači da duže od dve godine "Kamenolom Rakovac" eksploatiše kamen u suprotnosti sa zakonom. Ovo je dovelo do pravnog paradoksa, jer, budući da "Kamenolom Rakovac" već nema dozvolu za ove radove, radovi mu se ne mogu zabraniti. Zbog toga je prvobitno i pokrenut postupak za privredni prestup.
Tražili uslove za zatvaranje kopa, pa nastavili da eksploatišu
Kako saznaje 021.rs, "Kamenolom Rakovac" tražio je uslove zaštite prirode za zatvaranje kopa, a nakon toga nastavio da eksploatiše kamen.
Prema izveštaju koji je Pokrajinski sekretarijat za energetiku dostavio JP "Nacionalni park Fruška gora", a koji je 021.rs dobio od javnog preduzeća putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, samo u 2021. godini (u sva četiri kvartala), dakle nakon isteka dozvole "Kamenolom Rakovac" je iskopao više od 140 hiljada tona kamena iz ovog kopa.
Zbog ovog Pokrajinski sekretarijat nije mogao da dostavi Nacionalnom parku obračun naknade za korišćenje.
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je, inače, izdao Rešenje o uslovima zaštite prirode po zahtevu "Kamenoloma Rakovac" primljenom u maju 2021. godine, pet meseci nakon isteka dozvole. Prema ovom zahtevu, tada se činilo, trebalo je da se krene sa obustavom radova, koja je svakako kasnila.
U Rešenju o uslovima zaštite prirode za površinski kop trahita iz 2021. godine, navodi se da je na području NP zabranjena eksploatacija mineralnih sirovina.
Nalaže se da je potrebno izraditi projekat za trajnu obustavu radova na površinskom kopu trahita "Kišnjeva glava", kao i projekat rekultivacije, kako bi se radovi završili u roku od dve godine od dobijanja rešenja, a najkasnije do kraja 2023. godine. Navodi se i da je neophodno pošumiti etaže kopa.
Od ovog rešenja prošlo je skoro dve godine, a kako se može videti na terenu, kamenolom i dalje radi, a od rekultivacije nema ni traga.
JPNP "Fruška gora", podnela je zbog daljeg iskopavanja kamena prijavu za privredni prestup protiv "Kamenolom Rakovac". Prema prijavi u koju je 021.rs imao uvid, dalji radovi nisu bili u skladu sa planovima i programima korišćenja prirodnih resursa u zaštićenom području, nije postupano u skladu sa merama zaštite prirode, nije izvršena sanacija, odnosno rekultivacija.
"JP nema druge zakonske mehanizme za postupanje prema privrednim subjektima, sem obraćanja i podnošenja prijave nadležnom sudu i tužilaštvu", navode za 021.rs u ovom javnom preduzeću.
Preduzeće sve uspešnije, mali udeo u vlasništvu ima Vlada Srbije
Kamen se na ovom području eksploatiše od 1977. godine. Kompanija koja je od tada bila zadužena za kamenolom bila je deo "Teko Mining grupe", do prinudne prodaje akcija 2016. godine. Tada je najveći udeo u kompaniji uzeo "Milinković kop" koje se od 2008. godine bavi "trgovinom na veliko".
Ova firma ima i ogranak koji se bavi gajenjem šuma i ostalim šumarskim delatnostima. Takođe, Milinkovićeva firma navodi se i kao indirektni vlasnik Akcionarskog društva "Vojvodinaput" koje ima udela u "Vojvodinaput-Bačkaput", a koje dobija brojne poslove na izgradnji i rekonstrukciji puteva u Beočinu, ali i širom Vojvodine.
Mali deo akcija (0,15 odsto) do 2016. godine imao je "Multiinvest centar AD Kragujevac". Te godine je udeo ovog preduzeća otkupila Narodna skupština Srbije, a u prvoj polovini 2019. godine taj isti udeo je kupila Vlada Srbije, a za svog zastupnika u ovoj firmi postavila generalnog sekretara Vlade Novaka Nedića, koji važi za čoveka od poverenja Aleksandra Vučića.
Evidentno je, inače, da preduzeće "Kamenolom Rakovac" bolje posluje od 2019. godine, odnosno od kad je Vlada uzela udeo u vlasništvu. Ako uporedimo neto dobit ovog preduzeća iz 2017. godine, sa onom iz 2021. videćemo da se ista uvećala za čak 283 odsto.
Vlada se "pere" aktiviranjem menice, Ministarstvo odgovara (potpuno) istim tonom
Povodom ovakvog poslovanja firme u čijem vlasništvu udela ima i Vlada Srbije, postavili smo pitanja Vladi. Iz kancelarije za saradnju sa medijima za 021.rs odgovaraju da imaju nultu toleranciju kada je reč o nepravilnostima koje se odnose na sektor rudarstva, bez obzira na to da li se radi o preduzećima sa minimalnim udelom Vlade ili ne.
Kažu da su, nakon detektovanih nepravilnosti u vezi sa aktivnostima ovog privrednog društva "urgentno reagovali aktiviranjem menice kao sredstva obezbeđenja, dostavljene od strane preduzeća kao garancije za izvršenje poslova sanacije i rekultivacije na predmetnom lokalitetu".
Podsećaju na podnetu prijavu za privredni prestup i dodaju da je obaveštenje o zabrani dostavljeno MUP-u, za koji ne znamo da je bilo kako postupao po ovom obaveštenju, jer nam na pitanja nisu odgovorili.
Ono što znamo je da kamenolom i dalje radi. Vlada nije želela da komentariše presudu za privredni prestup, jer je "sudska vlast samostalna i nezavisna", a za odgovor na pitanje koji je interes Vlade da bude osnivač u većinski privatnom preduzeću, uputili su nas na Ministarstvo privrede.
Zanimljivo je i to da Vlada nije mogla da nam da odgovor u ime Ministarstva privrede, jer je Ministarstvo rudarstva i energetike poslalo potupno iste odgovore kao i Vlada (uz ispravljene gramatičke greške), a da oni nisu dobili ista pitanja, što znači da su isto tako mogli da se o odgovorima konsultuju i sa drugim nadležnim ministarstvom.
Ministarstvo rudarstva smo pitali da li su izdavali dozvole za miniranje na ovom prostoru, da li znaju da je u projektu rekultivacije navedeno da bi dalja eksploatacija (nakon 2020. godine) mogla da učini ovaj kop nebezbednim i sklonim otpadanju stena, kao i da li su bili u komunikaciji sa većinskim vlasnikom kamenoloma, od isteka dozvole. Umesto odgovora na ova pitanja, dobili smo skoro isti mejl koji nam je uputila Vlada.
Pitanja o povređenom radniku, presudi Privrednog suda, kao i nezakonitoj eksploataciji, poslali smo i vlasniku privrednog društva "Kamenolom Rakovac" Nikoli Milinkoviću. Do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Zahtevi inženjera": Pokrenuta peticija da se pritvoreni inženjeri brane sa slobode
31.03.2025.•
0
Inicijativa "Zahtevi inženjera", pozvala je u peticiji Više sudove u Novom Sadu i Beogradu da omoguće pritvorenim inženjerima, osumnjičenim u slučaju "Nadstrešnica", da se brane sa slobode.
Skup "Roditelji u borbi za prava dece sa autizmom" u sredu kod Miletića: Nužne sistematske promene
31.03.2025.•
0
U sredu 2. aprila u Novom Sadu i u Beogradu istovremeno biće održan skup "Roditelji u borbi za prava dece sa autizmom".
Oglasila se privatna gimnazija iz Novog Sada čiji su učenici pretučeni u Sarajevu
31.03.2025.•
1
Privatna gimnazija "Tvrđava" najoštrije je osudila napad koji se dogodio učenicima iz Novog Sada tokom njihovog boravka u Sarajevu, u okviru razmene sa Drugom gimnazijom iz Sarajeva.
Slučaj "Nadstrešnica": Tanasković produžen kućni pritvor, Šurlan još 30 dana iza rešetaka
31.03.2025.•
3
Okrivljenima u slučaju pada nadstrešnice Viši sud u Novom Sadu produžen je pritvor, odnosno kućni pritvor.
Novosadski aktivisti optužuju Partiju radikalne levice za sabotažu
31.03.2025.•
11
U saopštenju nekoliko novosadskih organizacija i kolektiva navode da aktivisti i aktivistkinje trpe maltretiranje pojedinaca iz Anarhosindikalističke inicijative i Partije radikalne levice.
Još sutra tmurno u Novom Sadu, pa nekoliko suvih i vedrijih dana
31.03.2025.•
0
Još utorak će biti tmuran u Novom Sadu i moguća je kiša, a onda sledi nekoliko suvih i vedrijih dana.
VIDEO: Rektor Madić došao u kancelariju na DIF-u, otišao nakon zviždanja
31.03.2025.•
5
Rektor Dejan Madić pojavio se danas na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje. Međutim, otišao je nakon zviždanja studenata.
FOTO, VIDEO: Đaci Jovine gimnazije i njihovi roditelji ponovo u sekretarijatu te škole
31.03.2025.•
7
Đaci Jovine gimnazije, njihovi roditelji i drugi građani okupili su se kako bi pružili podršku profesorima te škole.
Nauka je (u)stala: U Novom Sadu u sredu šetnja podrške naučnom sindikatu koji stupa u štrajk
31.03.2025.•
1
Novosadski studenti u blokadi pozivaju građane da u sredu, 2. aprila, pođu na šetnju podrške Sindikatu zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti povodom stupanja u štrajk.
Građevinskoj inspekciji tri sata posle pada nadstrešnice stigao mejl da počinju radovi na stanici
31.03.2025.•
19
Ako se posmatra kako propise tumače predstavnici Republičke građevinske inspekcije, za njih se na Železničkoj stanici Novi Sad tri godine nisu izvodili bilo kakvi radovi.
Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija kabina na Štrandu od ponedeljka: Ovo je raspored
31.03.2025.•
0
Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija kabina na Štrandu počeće u ponedeljak, 7. aprila.
Mićin: Crpna stanica nije opasna po Novosađane, lično sam obišao objekat
31.03.2025.•
22
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin rekao je da je juče obišao glavnu crpnu stanicu za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacije.
FOTO Blokadni čopor Medicinskog fakulteta: Pogledajte ko čuva studente medicine u Novom Sadu
31.03.2025.•
13
Studenti Medicinskog fakulteta stupili su u blokadu 11. decembra 2024. godine i od tada njih svakodnevno čuva nekoliko šapica. Ovo je priča o Blokiju, Blekiju, Belom, Malom, Dobrivoju i Kapućinu.
Protesti u četiri veća grada zbog napada na dekanicu: "Stanemo li sada, sutra će biti kasno"
31.03.2025.•
6
Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je građane i akademsku zajednicu na mirnu protestnu šetnju "protiv nasilja i zastrašivanja", u ponedeljak, 31. marta, sa početkom u 19 časova.
Novosađani koji sutra daju krv dobiju besplatne biohemijske analize i kompletnu krvnu sliku
31.03.2025.•
3
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine će u utorak, 1. aprila svima koji daju krv kontrolisati analize iz krvi KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, ureu, kreatinin, mokraćnu kiselinu, gvožđe i lipidni status.
Država usvojila plan izgradnje naftovoda do Novog Sada do Mađarske
31.03.2025.•
7
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada.
Danas skup podrške profesorima Jovine gimnazije: Ponovo planiran ulazak u sekretarijat
31.03.2025.•
13
Đaci Jovine gimnazije i njihovi roditelji organizuju danas, 31. marta skup podrške profesorima te škole.
Akcija "Točkovi za točkove" u sredu u kampusu: Pljeskavice i izložba motocikala za put do Strazbura
31.03.2025.•
12
Humanitarni događaj "Točkovi za točkove" održaće se u sredu, 2. aprila, u kampusu novosadskog univerziteta.
U Novom Sadu tokom vikenda rođeno 16 beba
31.03.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 16 beba.
Novosadski roditelji, da znate: Od danas otvoren konkurs za upis dece u vrtiće Radosnog detinjstva
31.03.2025.•
12
Konkurs za upis dece u vrtiće Radosnog detinjstva za radnu 2025/2026. godinu biće otvoren od danas, 31. marta.
Jedan od studenata napadnutih u Novom Sadu: Uhapšeni batinaši su iz Beograda, to obara priču vlasti
31.03.2025.•
52
Vanja Vukas, student Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, jedan od četvorice napadnutih studenata iz Novog Sada, opisao je kako se dogodio incident.
Komentari 11
Zoki
Mile
(1) Pravno lice ne može zadržati imovinsku korist pribavljenu privrednim prestupom.
(2) Imovinska korist oduzeće se sudskom odlukom kojom je utvrđeno izvršenje privrednog prestupa. Za privredne prestupe mogu se izreći sledeće zaštitne mere:
1) javno objavljivanje presude;
2) oduzimanje predmeta;
3) zabrana pravnom licu da se bavi određenom privrednom delatnošću;
4) zabrana odgovornom licu da vrši određene dužnosti.
Djomla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar