Zabranjen dopunski rad tokom radnog vremena
Sve ove aktivnosti moći će i dalje da se održavaju u vrtićima, ali isključivo od 16.30 časova, piše "Dnevnik". Na ovo su se odlučili u upravi "Radosnog detinjstva" kako zbog Zakona o predškolskom obrazovanju, tako i zbog pritužbi roditelja čija deca ne pohađaju ove vanškolske aktivnosti. Roditelji su se žalili što se ove radionice održavaju od 14 do 15 časova, pa vaspitači uzimaju decu koja plaćaju, a ostalu šalju u druge grupe, ili ih drže u istoj učionici ali moraju da ćute dok se igraju. Međutim, neki roditelji negoduju jer im deca popodne imaju druge aktivnosti, ili samim roditeljima odgovara da deca sve završe do 15.30 časova.
Inače, u "Radosnom detinjstvu" je praksa da vaspitači drže časove stranih jezika, baleta, folklora, a deca idu i na hor, likovnu radionicu i dramsku sekciju. Cena zavisi od dužine časa, a kreće se od 1.000 do 1.200 dinara.
Komentari 40
Miloš Zorić
Kao drugo, vaspitači/ce koji su zaposleni u "Radosnom detinjstvu" imaju pravo i neki od njih ga i koriste, da vannastavne aktivnosti održavaju van redovnog plana i programa.
Verovatno postoje firme koje obavljaju sive radnje u vrtićima, ali među njih spadaju i organizovanje ekskurzija, pozorišne predstave i sl. Niko se nije bunio protiv tih i takvih radnji. S druge strane, vannastaven aktivnosti obavljaju firme kje su registrovane, prijavljene, plaćaju uredno poreze, kao i naknade "Radosnom detinjstvu" za ustupanje prostorija u kojima se aktivnosti održavaju. Osobe su uglavnom kvalifikovane (vaspitači/ce sa završenom visokom školom ili stručna lica u svojoj struci).
Ovom odlukom gube svi. 1) gube deca, jer će mnoi roditelji ispisati decu sa vannastavnih aktivnosti,uglavnom zbog vremena, a ne zbog finansijksih mogućnosti (da su postojale finansijske prepreke, ne bi svoju decu ni upisivala na vannastavne aktivnosti). 2) Gube roditelji, jer će morati da odvoje dodatno vreme ako žele da njihova deca dobiju neki bonus uz redovno vaspitanje, a verovatno će morati da plaćaju i više nekim privatnim školicama ili vaspitačima/cama, koje će morati dapodignu cene zbog manjeg broja dece koja će pohađati nastavuposle 17 časova. 3) Gubi "Radosno detinjstvo", jer će zbog znatno manjeg broja dece koja će pohađati vannastavne aktivnosti i njima biti manji prihodi, stoga što im vaspitači plaćaju korišćenje prostorija po detetu, kao i po času. 4) Gube vaspitači/ce kojima je mahom ovo jedini prihod (izuzev onih koji već rade u "Radosnom detinjstvu", a predstavljaju manjinu) i koji/e će morati da zatvore svoje firme ili otpuste radnike/ce, koji će morati da potraže drugi posao, u Srbiji koja ima najveću stopu nezaposlenosti u Evropi.
Suma: deca ostaju bez dodatnih aktivnosti i obrazovanja, roditelji bez slobodnog vremena, vaspitači bez sredstava za život, "Radosno detinjstvo" bez dodatnih sredstava, koja koriste da poboljšaju uslove u kojima rastu naša deca.
Dobijaju oni koji misle da su segregacionisani. U većini slučajeva deca sprovode vannastavne aktivnosti u drugim prostorijama i niko ne mora da sedi u ćošku i ćuti. Ako već pričamo o diskriminaciji, trebali bismo uvesti uniforme u vrtiće. Zašto da jedno dete ima patike od 10.000, a drugo od 1.000? Zašto jedno dete da ima skuplju igračku od drugog? Zašto da jedan roditelj dolazi po dete u Mercedesu, a drugi biciklom, ili autobusom?
Meni je 30 godina, ali i ja sam pohađao časove engleskog, koji su se održavali u prepodnevnim časovima, u vrtiću koji se tada zvao "Sonja Marinković", pa čak ni u ono vreme socijalizma nije bilo govora o diskriminaciji, jer je ovo praksa već decenijama i koliko je meni poznato, ni jedna studija nije pokazala da su deca koja nisu išla na časove engleskog ili baleta imala psihičkih ili mentalnih problema.
Suština je u tome da neko pokušava da na svemu ovome zaradi. Ove aktivnosti biće zamenjene nekim novim, a tada će oći neko drugi, koji je sve ovo radio zbog novca, a ne neko ko voli decu i svoju profesiju.
Izvinjavam se na dužini ovog posta, ali se nadam da sam raščistio neke sive mrlje na polju razumevanja ove problematike.
Don Kihot
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar