Temerin korak bliže Fabrici vode: Izdvojeno skoro 1,4 milijarde dinara

Opština Temerin traži firmu koja će izgraditi postrojenje za prečišćavanje bunarske vode sa izvorišta "Staro Đurđevo".
Temerin korak bliže Fabrici vode: Izdvojeno skoro 1,4 milijarde dinara
Foto: 021.rs

Za tu svrhu, Temerin izdvaja gotovo 1,4 milijarde dinara. 

Ponuđači imaju do kraja marta da dostave svoje ponude, a izabrani ponuđač imaće najviše dve godine da obavi posao.

Od izvođača radova se očekuje da nabavi i montira sisteme za dezinfekciju i recirkulaciju vode, ali i da obuči radnike za rukovanje opremom. 
 
Ovakav projekat bi napokon, bar delimično, rešio dvodecenijski problem vodosnabdevanja u ovoj opštini. Iako nije reč o najvećem izvorištu, "Staro Đurđevo" se po kvalitetu sirove vode izdvaja. Kako je utvrđeno, čak i u ovom izvorištu voda postoji povećana koncentracija amonijaka, arsena, ortofosfata i gvožđa.
 
Prethodno je u projetku fabrike navedeno da je, kako bi se ovi problemi uklonili, neophodno uvođenje šest faza tehnološkog postupka. 
 
Budući da u ovom delu opštine ne postoji infrastrukturna mreža javne kanalizacije, dok ona ne bude izgrađena, predviđeno je da se otpadne vode iz sanitarnih uređaja puštaju u vodonepropusnu septičku jamu. 
 
Za vodosnabdevanje svih naselja na teritoriji Temerina koriste se podzemne vode. Postoje dva izvora snabdevanja za Temerin - "Vašarište" i "Staro Đurđevo", dok Bački Jarak takođe ima dva izvorišta - jedno se nalazi u samom naselju, a drugo, "Livadice" se eksploatiše sezonski. Naselje Sirig ima jedno izvorište sa četiri aktivna bunara.
Podsetimo, još od 2003. u Temerinu je na snazi rešenje kojim se zabranjuje korišćenje vode za piće na teritoriji cele opštine, pre svega zbog prisustva arsena u vodi. Uprkos tome, na iznenađenje građana, krajem prošle godine vodosnabdevanje poskupelo je za čak 40 odsto, a da nadležno preduzeće korisnike o tome uopšte nije ni obavestilo. 
 
Iako su meštani i pojedini predstavnici opozicije ukazivali na ovo kao veliki problem, iz JKP "Temerin" su najčešće dolazili odgovori koji umanjuju ozbiljnost situacije. Direktor ovog preduzeća je tako rekao da je ovo "problem brojeva" jer je 1993. godine smanjen dozvoljeni nivo arsena, pa voda koja je nekad bila ispravna, iako je nepromenjenog kvaliteta, tako postaje zabranjena za piće.
 
Sudeći po nalazima Batuta, voda koja teče iz česmi u ovoj opštini je i mikrobiološki i fizičko-hemijski neispravna. Fizičko-hemijska neispravnost vode ocenjena je kao stopostotna. 
 
Takođe, u Studiji postojećeg stanja vodovoda Temerina objavljenoj pre tri godine, utvrđena koncentracija hlora u uzorku temerinske vode za piće predstavlja opasnost po zdravlje osetljivog dela populacije (deca, trudnice, dojilje i stare osobe).
 
U studiji se navodi da se voda ne preporučuje za piće bez prečišćavanja. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Drago

    28.02.2023 17:17
    Bravo
    Svaka cast za mladena zeca i ekipu iz snsa na celu opstine, radi se predskolska, rade se ulice , uskoro kolektor ,a sada i nova fabrika vode ...
  • Dragica

    28.02.2023 12:54
    Menjamo nacionalni stadiJon za
    ...lečenje dece,
    ...pijaću vodu,
    ...unapredjenje zdravstva i školstva,
    ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti