Gašenje malih knjižara u Novom Sadu: Da li su veliki lanci sve što će ostati?

Do ljubitelja knjiga u Novom Sadu i ovog meseca stigla je vest o prestanku rada još jedne lokalne knjižare.
Gašenje malih knjižara u Novom Sadu: Da li su veliki lanci sve što će ostati?
Foto: 021.rs

Knjižari "Nublu" nakon skoro 30 godina poslovanja, trenutno preti zatvaranje ukoliko ne uspe da pronađe novi prostor za svoje knjige, dok je knjižara "Most" prestala sa radom krajem februara ove godine. 

Sa pojavom velikih izdavačkih lanaca, zatvaranje lokalnih knjižara postaje, u neku ruku, neminovno. 

Zoran Kolundžija, osnivač "Prometeja" i vlasnik knjižare "Most", ističe značaj lokalnih knjižara i ukazuje na razlike u poslovanju.
 
"One su veoma važne, ali teško mogu da opstanu, tako da smo mi upravo i zatvorili ovu našu knjižaru 'Most' posle 29 godina. Na drugoj strani se primeti da u Beogradu, recimo, neki izdavači pokušavaju da otvore knjižare jer monopol na tržištu drže veliki lanci kao što su 'Vulkan' i 'Delfi' i tu se podrazumeva da svako može naći sve, međutim, ne možete. Manje knjižare su okrenute ka tome da budu profilisane, da imaju nešto što je teže naći",  kaže Kolundžija za 021.rs.
 
U razgovoru sa Novosađanima saznajemo da među njima postoji zajednička stigma o tome da su knjige dosta skuplje u lokalnim knjižarama, pa zato preferiraju da ih kupuju u onim većim. Opredeljuju se za ove lance knjižara većinom zbog čestih akcija, sigurnosti da će tamo naći sve što traže, a delom i zbog dobrog marketinga. 
 
Redovna posetiteljka ovih knjižara, Teodora Stojković ističe za 021.rs da je odabir mesta za kupovinu knjiga stvar neke kolektivne navike.
 
"Ja kupujem i u većim i u lokalnim, ali da budem iskrena, češće je u pitanju 'Vulkan' ili 'Laguna', verovatno je do popusta ili njihovog dobrog marketinga, mada možda je u pitanju to što smo nekako svi kolektivno navikli i naučili da prvo odemo do 'Vulkana' ili 'Lagune' i zaboravljamo zapravo da neku dobru knjigu možemo naći pre u lokalnoj knjižari nego u tim većim", kaže Stojković.
 
Tržište za prodaju knjiga u poslednjih nekoliko godina oslanja se uglavnom na komercijalizaciju. Najtraženije knjige u knjižarama u većini slučajeva su one koje su adaptirane u različite vrste produkcija i tu dominira brza prodaja. Knjige koje se smatraju temeljem kulture sve ređe nalazimo na ovakvim mestima, a lokalne knjižare nastavljaju da se gase. 
Dina Rašić koja je zaposlena u knjižari "Zenit Books" smatra da su u lokalnim knjižarama najznačajniji ljudi koji su uvek spremni da preporuče dobru literaturu.
 
"Mislim da knjižare generalno imaju značaj, bio on lokalni ili globalni, pogotovo pošto smo svedoci da se dosta knjižara kako u svetu, tako i kod nas gase. Od velikog su značaja zato što u malim, nezavisnim knjižarama možete uvek zateći ljude koje će umeti da vam preporuče dobru literaturu koji će napraviti izbor knjiga za vas, a samim tim i nekako širiti dobru književnost", rekla je Rašić za 021.rs.
 
Iako se poslednjih godina zbog ovih velikih lanaca otvorio veliki broj knjižara i prodao ogroman broj knjiga, bio je to jedan od faktora gašenja manjih preduzeća. 
 
Ono što građani trenutno mogu da urade da  spreče zatvaranje još jedne lokalne knjižare jeste da sada svoju podršku pruže knjižari "Nublu", koja trenutno traži novi prostor. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    17.03.2023 15:44
    /
    kazu rusi koji su dosli: srbi, ni knjizare nemate.
    tamo kod njih ima i specijalizovanih knjizara za decu, sa stripovima, na engleskom jeziku.
  • bananarama

    17.03.2023 15:38
    Male knjižare uopšte nisu konkurencija velikim knjižarama iz prostog razloga što praktično ne drže i je nude istu robu.
    Naravno, i veliki i mali prodaju knjige, ali veliki prodaju knjige veliih izdavača, stranih izdavača, u svom asortimanu nude i igračke kao i školski pribor, uglavnom prodaju čistu komercijalu i u te knjižare uglavnom ulaže oni koji čitaju tu komercijalu i te modernije i mlađe pisce.
    Male knjižare drže knjige manjih i malo poznatih izdavača. Drže i staritete koje je čak i preko interneta jako teško pronaći. Ne drže ovu modernu komercijalu, igračke, školski pribor. Uglavnom je 90% asortimana za one probirljive čitaoce koji neće svakakav šund i glupost uzeti u ruke.
    Uglavnom, manje ne guše i ne zatvaraju ovi veliki jer se razlikuju kao nebo i zemlja, nisu konkurencija jedni drugima.
    Male zatvaraju previsoke kirije koje jednostavno više ne mogu da plaćaju dok je za velike koliko god da im podigneš kiriju to beznačajno jer su u pitanju lanci koji po Srbiji imaju i po nekoliko stotina lokala.
    E sada, ako bi se više malih udružili i otvorili zajedničku knjižaru, to bilo super. Ali se onda tu odmah postavlja pitanje sa koliko ko će učestvovati u kiriji, ko će voditi posao, ko će imati glavnu reč, bla, bla, bla, . . .
  • Куп је битан

    17.03.2023 14:42
    Ту је велику улогу одиграо и интернет. Многе књиге које је немогуће наћи у књижарама купио сам преко интернета да не помињем сајтове као бесплатну рекламу. Такође, е-читач Киндл је направио револуцију. Књиге на енглеском скинем са интернета бесплатно и пребацим у Киндл формат.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti