Nagrađen jedan rad za spomenik "Apoteoza Srpske Vojvodine" u NS, žiri ni njime nije baš zadovoljan
Konkurs za spomenik "Apoteoza Srpske Vojvodine", koji će biti postavljen na "potkovici" ispred Železničke stanice u Novom Sadu, formalno je uspeo.
Međutim, iako je na konkurs za spomenik visok deset metara stiglo više predloga, jedanaestočlani žiri je odlučivao o samo jednoj ispravnoj ponudi koju je dostavila akademska vajarka Jelena Atanasković iz Zemuna.
Ona je rad kreirala zajedno sa saradnicima iz Beograda - arhitektinjom Snežanom Anđušić i građevinskim inženjerom Aleksandrom Popovićem. Njihova ideja nagrađena je trećom nagradom u vrednosti od milion dinara.
Žiri nije bio zadovoljan time što se nije prijavilo više autora sa svojim predlozima.
Osim toga, žiri je tokom postupka stručno ocenio još jedan predlog kojem je dao drugu nagradu, ali je ova ideja odbačena jer ne ispunjava formalne uslove po pitanju javne nabavke.
Spomenik treba da čine figure važnih istorijskih ličnosti srpskog naroda u Vojvodini, te bi bili predstavljeni general Đorđe Stratimirović, vojvoda Stevan Šupljikac i patrijarh Josif Rajačić. Visina i volumen obeležja nisu unapred određeni, ali je uslov da spomenik zajedno sa postamentom ne može da bude visine manje od deset metara.
Procenjena vrednost izrade spomenika je 25 miliona dinara, bez uračunatog poreza i za to je obezbeđen novac u budžetu.
Moglo je to i bolje
Na javnu nabavku Uprave za građevinsko zemljište i investicije stigle su četiri koverte, odnosno ponude. Dve su odmah odbačene jer nisu ispunile uslove u vezi sa konkursnom dokumentacijom, dva rada je ocenjivala stručna komisija, ali je na kraju još jedan predlog odbačen zbog manjkave dokumentacije, te se sve svelo na jedan predlog.
Prema onome što piše u zapisniku, u koji je 021.rs imao uvid, žiri nije bio impresioniran ponuđenim, te je konstatovao da učesnici nisu pokazali dodatnu ličnu inicijativu da podizanje ovog znamenja unaprede individualnim stavovima ili vizijama.
Ukazali su i na to da upotreba izraza "apoteoza" u nazivu spomenika možda predstavlja problem učesnicima, objašnjavajući da je apoteoza jedna od omiljenih tema u umetnosti baroka i rokokoa, kojom se veličaju apsolutističke monarhije, istorijske ličnosti i događaji, crkveni redovi ili hrišćanska učenja i da se u 19. veku njome pokazivalo poštovanje velikim umetnicima.
"Nakon tri plenarne sednice, žiri je jednoglasno zaključio da, nažalost, nijedan od radova nije zadovoljio visoke zahteve izričito formulisane konkursnim zadatkom. Drugim rečima, nijedan od radova ne predstavlja 'spomenik jednoj velikoj nacionalnoj ideji i spomenik jednoj velikoj istorijskoj epohi', u kojoj 'su patrijarh Rajačić, vojvoda Stevan Šupljikac i narodni general Đorđe Stratimirović živeli'. Samim tim, nijedan od ovih radova, ako bi bio izveden, ne bi u potpunosti omogućio da se 'sačuva trajno sećanje na nastanak Srpske Vojvodine 1848. godine'", navodi se u odluci žirija.
Uprkos navedenom, žiri je i stava da predloženi radovi imaju dovoljno estetski vrednih elemenata, nezavisno od toga što ne ispunjavaju visoke zahteve u dovoljnoj meri, zbog čega i zaslužuju nagrade, ali ne i prvu.
Nagrađen "nedovršeni rad"
Kada je u pitanju jedini nagrađeni rad, žiri za njega navodi da je izveden u skladu sa formalnostima, ali da se oseti nedostatak nematerijalnih doživljajnih estetskih elemenata koji bi prikazali i dočarali temu, odnosno epohu.
"Rad je u kompozicionom pogledu nedovršen. Nedostaje mu kvalitet grupne memorije, a koncepcija postamenta i veznih elemenata samo nagoveštava mogućnosti, umesto da ih jasno i nedvosmisleno proklamuje. Likovni aspekt spomeničkih figura nije do kraja definisan, pa postoji izvesna dilema ne samo u 'pogledu prepoznatljivih individualnih osobina predstavljenih likova, već i dinamička monotonija koja nije u skladu sa herojskom tematikom zbivanja i sa individualnim meritumom samih likova u epohalnom vremenu i istorijskom trenutku. Postojanje reljefa nije apostrofirano, pa se na neki način propušta mogućnost dodatnog saopštavanja priče i uvođenja potrebnog didaktičkog i memorijalnog sadržaja", navodi se.
Žiri smatra i da autor jedinog nagrađenog predloga vlada vajarskim jezikom, te da uz mali napor izvesni propusti i nejasnoće mogu da se poprave bez zadiranja u umetnički aspekt stvaralaštva tvorca ideje.
"Ima izvestan nesporni potencijal i možda bi se - uz dobro promišljenu akciju - mogao upotrebiti na nekom drugom mestu, a sa sličnom osnovnom porukom i sadržajem. Izvesna naglašena svečanost u položaju likova i njihovom stavu u dobroj meri odgovara osnovnom pozivu raspisivača konkursa, ali je narušena nedovoljnom razradom i neutralnim estetskim i memorijalnim sadržajima i karakteristikama koje bi ovaj rad lako mogao imati, da je raspoloživo vreme bolje i slobodnije odmereno", zaključuje žiri.
Nije poznato da li će Novi Sad i Vojvodina, nakon ovako slabog konkursa, nastaviti sa daljom izradom spomenika. Ipak, s obzirom na to da je formalno uspeo, nema prepreka ka narednim koracima ka njegovoj gradnji.
Ko je sve bio u žiriju?
Jedanaestočlani žiri predstavljali su ljudi iz gradskih institucija, ali i umetnici, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, te gradskih uprava. Predsednik Žirija je bio direktor Istorijskog arhiva Novog Sada Petar Đurđev.
Osim njega, radove su ocenjivali direktor Zavoda za zaštitu spomenika Siniša Jokić, direktor JP "Urbanizam" Dušan Miladinović, predsednik Matice srpske Dragan Stanić, akademski vajari Svetomir Arsić Basara i Vukašin Milović, protojerej Vladan Simić, inženjer arhitekture Dragomir Acović, predstavnici Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije Bogdan Vasović, Srđan Zorić i Nemanja Radusinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO: Protestne akcije u prosveti: Zaposleni OŠ "Svetozar Marković Toza" izglasali obustavu rada
22.01.2025.•
62
Deo nastavnika u novosadskim školama je već treći dan u obustavi nastave. Kod novosadskih škola se okupljaju roditelji koji podržavaju prosvetare u obustavi rada.
Bivši načelnik novosadske policije osuđen na godinu dana zatvora
22.01.2025.•
0
Bivši načelnik Policijske uprave Novi Sad Milorad Šušnjić osuđen je na godinu dana zatvora zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
Muzejski radnici pozvani na protest u petak ispred MSUV u Novom Sadu: Podrška studentskim zahtevima
22.01.2025.•
0
Nacionalni komitet Icom Srbija pozvao je muzejske radnike i druge radnike u kulturi da se u petak okupe kako bi odali počast stradalima na Železničkoj stanici i podržali studentske zahteve.
Nepismeni autor grafita poručio učenicima u Jovinoj gimnaziji: "Ćaci u školu"
22.01.2025.•
59
Kod ulaza u dvorište Jovine gimnazije pojavio se natpis kojim se poručuje "ćacima" da se vrate u školu.
Roditelji novosadske škole najavili krivične prijave protiv onih koji budu pritiskali nastavnike
22.01.2025.•
8
Roditelji đaka u OŠ "Nikola Tesla" najavili su podnošenje krivičnih prijava protiv onih koji budu pritiskali i pretili nastavnicima koji su obustavili rad.
Asistent na Filozofskom u Novom Sadu: Kičma i odgovornost
22.01.2025.•
2
Pesnik i asistent na Odseku za komparativnu književnu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Branislav Živanović obratio se okupljenima ispred OŠ "Ivo Lola Ribar".
Student u Novom Sadu: Sazrela je svest da je ovo naša zemlja
22.01.2025.•
13
"Seobe su politika koja obesmišljava prosvetu, koja obesmišljava rad i život, politika koja nam ruši državu i koja nam svima ukida budućnost", kaže student Jovan Repović.
U Novom Sadu hladno, ali bez minusa
22.01.2025.•
0
Temperatura u Novom Sadu ove srede neće ići ispod nule.
Lepe vesti iz Betanije: Rodilo se 20 beba
22.01.2025.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu "Betanija" rođeno je 20 beba.
Sreda u Novom Sadu: Pogledajte vodič za dan pred nama
22.01.2025.•
0
Promenljivo oblačna i hladna sreda je pred Novosađanima, međutim, nadamo se da vas to neće sprečiti da veče provedete na nekom od događaja u gradu.
Glumci Pozorišta mladih posvetili večerašnju predstavu onima koji se bore za svoju i našu slobodu
21.01.2025.•
5
Večerašnju predstavu u Pozorištu mladih glumački ansambl posvetio je "onima koji se bore za svoju i našu slobodu".
Ugovori o zakupu kabina na Štrandu produžavaće se od 27. januara
21.01.2025.•
3
Produženje ugovora o zakupu kabina na Štrandu počinje u ponedeljak, 27. januara i trajaće do 1. marta.
Unapređena sutkinja koja je ukinula pritvor Vesiću
21.01.2025.•
45
Slobodanka Gutović, sutkinja Višeg suda u Novom Sadu, koja je u novembru bila član vanpretresnog veća koje je ukinulo pritvor Goranu Vesiću, unapređena je i izabrana za sudiju Apelacionog suda.
Otkazana opera u SNP zbog navoda da su naprednjaci kupili 400 karata da izvižde umetnike
21.01.2025.•
82
Večerašnje izvođenje opere "Evgenije Onjegin" u Srpskom narodnom pozorištu je otkazano.
Odgovor na tekst "Đurić: Novi Sad nije bankrotirao, budžet je stabilan"
21.01.2025.•
0
Advokat Branislav Herceg reagovao je na tekst 021.rs "Đurić: Novi Sad nije bankrotirao, budžet je stabilan".
FOTO, VIDEO Roditelji ispred novosadskih škola: Proglašavaju se obustave do petka
21.01.2025.•
87
Drugog dana drugog polugodišta deo škola u Novom Sadu štrajkuje. Ovo je odlučeno na sastanku kolektiva ovih škola, dok će se za naredne dane tek dogovoriti.
Blokada Srednje baletske škole od srede
21.01.2025.•
1
Maturanti Srednje baletske škole doneli su odluku da od srede, 22. januara, organizuju blokadu škole.
Novi Sad planira sporazume sa gradovima iz Španije, Rusije, Češke, Kine, Tunisa i Libije
21.01.2025.•
5
Ove godine će Novi Sad širiti svoju mrežu međunarodnih partnerstava sa gradovima iz Evrope, Azije i Severne Afrike, kaže pomoćnik gradonačelnika za međunarodnu saradnju Aleksandar Petrović.
Sve veći broj fakulteta za razrešavanje Madića: "Narušio je ugled Univerziteta u Novom Sadu"
21.01.2025.•
15
Poljoprivredni i Filozofski fakultet pridružili su se spisku ustanova koje traže smenu rektora Univerziteta u Novom Sadu Dejana Madića.
Maturanti Ekonomske škole u četvrtak organizuju dobrovoljno davanje krvi
21.01.2025.•
1
Maturanti Ekonomske škole najavili su da u četvrtak, 23. januara, organizuju dobrovoljno davanje krvi.
Protest podrške ispred OŠ "Miloš Crnjanski" u sredu ujutru
21.01.2025.•
4
Roditelji đaka OŠ "Miloš Crnjanski" koji podržavaju obustavu nastave najavili su da sutra, 22. januara, organizuju protest podrške.
Komentari 35
Tja
@ Grbavica
Naravno, treba nam i spomenik Mariji Tereziji kao i spomenik Eugenu Savojskom jer su i oni ličnosti koje su ostavile svoj trag na istoriju i sudbinu onoga što se danas zive Vojvodina.
Ovaj spomenik Vojvodini bi trebalo pre da se nađe u Sremskim Karlovcima jer je praktično tamo i nastala.
Spomenik Mariji Tereziji bi trebao da bude u Novom Sadu a spomenik Eugenu Savojskom je logično da bude na Petrovaradinskoj tvrđavi ili na Tekijama kod crkve Snežne Gospe na putu Petrovaradin - Sremski Karlovci.
Sve je to istorija Vojvodine pa i vojvođanskih Srbi. I njima je Marija Terezija bila carica, za nju su isto tako i Srbi ginuli a bilo je i puno Srba u vojsci Eugena Savojskog tokom čuvene bitke kod Tekija, Vezirca, Zanoša, . . .
Meni kao vojvođanskom Srbinu su i Marija Terezija, i car Leopold, i Eugen Savojski isto deo porodične istorije koliko i vojvoda Šupljikac, patrijarh Rajačić, . . .
G Pen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar