Direktorka FINS-a demantovala razloge sindikata za protest u Novom Sadu
Direktorka Naučnog instituta za prehrambene tehnologije u Novom Sadu dr Elizabet Janić Hajnal demantovala je razloge sindikata u ovoj ustanovi za organizovanje protesta 23. marta.
Demanti koji je potpisala direktorka prenosimo u celosti:
Iza najavljenog protesta stoje isključivo lični interesi pojedinaca koji ovog puta zloupotrebljavaju instituciju Sindikata, da bi pod pritiskom uticali na Osnivača, u nameri da Vlada APV kao osnivač Instituta, na narednoj sednici Vlade koja treba da se održi ove ili naredne nedelje imenuje članove Upravnog odbora Instituta koji će biti po volji rukovodstva Instituta iz bivšeg režima koje je bilo poznato po nepoštovanju zakona, po raznim proneverama, malverzacijama i aferama propraćenim krivičnim prijavama zbog nenamenskog i raskalašnog trošenja budžetskim sredstava čije mesečno neto zarade sada iznose od 200.000 do 500.000 dinara, što im očito nije dosta.
Upravo u organizaciji tih bivših direktora iz prethodnog režima, zloupotrebom Sindikata pokušavaju da utiču na Osnivača da pod pritiskom imenuje za članove Upravnog odobra pojedince koji odgovaraju njihovim ličnim interesima da bi novoimenovani Upravni odbor smenio direktorku dr Elizabet Janić Hajnal, kojoj je Osnivač prvo poverio rukovođenje Institutom kao vršiocu dućnosti direktora od 1.11.2022. do 1.5.2022. godine, da bi nakon toga istoj direktorki poverio rukovođenje Institutom kao direktoru instituta od 2.5.2022. godine, s amandatnim periodom od četiri godine.
Osnivač i Upravni odbor su od direktorke zahtevali da rukovodi Institutom uz dosledno poštovanje zakona, uz normativno uređenje poslovanja Instituta i zavođenja reda, rada i odgovornosti svih zaposlenih da bi Institut poslovao po zakonima i u skladu sa opštim aktima Instituta koji ili nisu postojali ili su bili neusaglašeni sa Zakonom, jer u Institutu nisu imali zaposlenog pravnika više od šest godina, pravnik im nije trebao.
Upravo ovakvo postupanje direktorke Instituta dr Elizabet Janić Hajnal je naišlo na bojkot i opstrukciju rada Instituta organizovanog od strane bivših direktora Instituta, jer takvo zakonito i pravilno postupanje nije prihvatljivo za prethodne direktore koji su se u neuređenom stanju najbolje snalazili i nezakonito prisvajali budžetska sredstva u svom ličnom interesu, a na štetu Instituta, u tolikoj meri da je tako dalje poslovanje Instituta neodrživo.
Netačna je tvrdnja da je jednom od doktora nauka otkazan ugovor o radu zbog kritike na račun direktorke. Naprotiv, ovom doktoru nauka otkazan je ugovor o radu iz razloga što je na jednoj od sednica Naučnog veća, nakon što je izvršen izbor direktora od strane Upravno odbora, grubo vređala i omalovažavala ličnost direktora, što je u opštim aktima Instituta propisano kao teža povreda radne obaveze, zbog koje se izriče disciplinska mera prestanak radnog odnosa.
Tvrdnja da je ovom naučnom radniku pravilno i zakonito otkazan ugovor o radu proističe iz činjenice da je Inspekca rada, Odeljenje u Novom Sadu odbilo zahtev ovog naučngo radnika za privremeno vraćanje na rad do okončanja pokrenutog sudskog spora za poništaj rešenja o otkazu ugovora o radu, kao i činjenice da je po žalbi ovog naučnog radnika drugostepeni organ, Ministarstvo za rad, borilačka i socijalna pitanja, žalbu odbio kao neosnovanu iz razloga što je drugostepeni organ utvrdio da je postupak otkazivanja ugovora o radu, bio pravilno i zakonito sproveden, tj. da je poslodavac sproveo postupak otkaza ugovora o radu u skladu sa odredbama člana 179, 180, 181 i 192. Zakona o radu i da prava zaposlene očigledno nisu povređena.
Bez obzira na to što je od strane Inspekcije rada i Ministarstva utvrđeno da je otkaz ugovora o radu bio donet upravilno i zakonito sprovedenom postupku, dr Mladenka Pestorić je na osnovu sudskog poravnanja vraćena na rad od 1.3.2023. godine, pre nego što je sud doneo odluku po njenoj tužbi za poništaj rešenja o otkazu.
Netačna i proizvoljna je tvrdnja da su dva upozorenja o postojanju razloga za otkaz ugovora o radu od strane direktorke Instituta izrečena nezakonito prema zakonu koji nije bio važeći. Naprotiv, ova dva upozorenja doneta su pravilno primenom Zakona u radu iz razloga što su dva naučna radnika neobaveštavajući poslodavca obavljala dopunski rad u drugim institucijama suprotno Zakonu o radu jer je ovim zakonom propisana obaveza da je zaposleni dužan da obavesti poslodavca o dopunskom radu kod drugog poslodavca zbog zakonskog ograničenja trajanja dopunskog rada, kao i zbog zabrane konkurencije.
Netačna je i paušalna tvrdnja da je direktorka Instituta kršila Zakon o radu i akta Instituta prilikom isplate zarada, a da za takvu paušalnu tvrdnju nije navedeno na čega se ta kršenja odnose. Naprotiv, isplate zarada zaposlenim u Institutu vrše se redovnom u skladu sa Zakonom o radu i opštim aktima Instituta.
Istina je da organizatorima protesta smeta donošenje izmena i dopuna Pravilnika o zarada iz meseca februara 2023. godine koje su usledile kao neminovnost za finansijsku konsolidaciju Instituta. Navedenim izmenama i dopunama su propisane mere štednje i racionalizacije na taj način što su umanjene zarade naučnim radnicima koji su pored redovne plate koja im se isplaćuje iz sredstava budžeta ostvarivali i dopunsku zaradu iz sopstvenih (nedostajućih) sredstava Instituta za obavljanje nekih poslova u laboratoriji Instituta za čije obavljanje nakon reorganizacije laboratorije neće biti potrebe. Ovom merom štednje biće ostvaren novčani efekat na godišnjem nivou preko 6.000.000 dinara. U merama štednje i racionalizacije ličnim primerom je učestvovala i direktorka Instituta iz razloga što je njena zarada sa tri prosečene zarade ostvarene u Institutu smanjena na 2,5 prosečne zarade ostvarene u Institutu, što je uticala na smanjenje zarade direktorke u januara mesecu 2023. godine za 98.400 dinara u bruto iznosu.
Netačna, proizvoljna i paušalna je tvrdnja da postoji odgovornost direktorke zbog nepoštovanja Zakona o nauci, a da pri tome takođe nije navedeno na čega se to nepoštovanje odnosi. Takođe, netačne su i proizvodnje tvrdnje da je direktorka odgovorna za višegodišnje neuvođenje finansijskog upravljanja i kontrole, iz razloga što se upravo sadašnja direktorka, za razliku od prethodnih direktora Instituta, maksimalnom angažovala na uvođenju velikog broja procedura finansijskog upravljanja i kontrole.
Netačna i proizvodljna je tvrdnja da je direktorka odgovorna za usvajanje sistematizacije radnih mesta bez pozitivnog mišljenja sindikata. Ova tvrdnja je suprotna zakonskim propisima na osnovu kojih se sistematizacija radnih mesta pre njenog donošenja od strane direktora dostavlja reprezentativnom sindikatu radi davanja mišljenja na istu, s tim da po zakonu to mišljenje sindikata nema obavezujući karakter. U konkretnom slučaju pre donošenja nove Sistematizacije radnih mesta Instituta ista je dostavljena Samostalnom sindikatu FINS koji je na istu dao pisano mišljenje.
Netačna i proizvoljna je tvrdnja da je direktorka povredila pravo zaposlenih na štrajk time što je pisano obavestila zaposlene koji su najavili štrajk upozorenja da su prilikom organizovanja štrajka upozorenja dužni da se pridržavaju odredbama Zakona o štrajku i da ne mogu sprečavati i onemogućavati rad zaposlenim koji rade, koji ne učestvuju u štrajku.
Takođe je potpuno neistinita, proizvoljna tvrdnja da direktora stvara radno okruženje u kome se zaposleni osećaju nesigurno i zastrašeno. Naprotiv godinama u Institutu se od većine naučnih radnika ne poštuje rad, red i disciplina, imovina Instituta se na razne načine prisvaja uz nenamensko trošenje budžetskih sredstava.
Na kraju, da su u pitanju samo lični interesi bivših direktora koji po svaku cenu, pa i pritiskom na Osnivača, žele da se ponovo domognu vlasti i raskalašnog trošenja budžetskih sredstava proističe iz činjenice da su upravo oni sa mesečnim neto zaradama od 200.000 do 500.000 dinara duži vremenski period organizuju bojkot i opstrukciju rada Instituta ovoga puta zlouoptrebljavajući Samostalni sindikat FINS-a ćij je predsednik Stanko Zeljković, inače pekar po struci.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Odavanje počasti poginulima u padu nadstrešnice u petak u kampusu Univerziteta
21.11.2024.•
1
Grupa nastavnika i saradnika Filozofskog fakulteta pozvala je zaposlene i studente Novosadskog univerziteta da se pridruže akciji "Zastani, Srbijo!".
Majka nastradale u Novom Sadu: Hapšenja ne bi bilo da nije bilo protesta
21.11.2024.•
12
Zorica Ruman, majka Anđele Ruman iz Stare Pazove, devojke koja je poginula u nesreći u Novom Sadu, kaže da možda niko od odgovornih ne bi bio uhapšen da nije bilo pritiska javnosti.
Tužilaštvo za organizovani kriminal: Dela osumnjičenih za pad nadstrešnice nisu u našoj nadležnosti
21.11.2024.•
1
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) za sada neće postupati u predmetu u slučaju nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tmuran petak sa susnežicom u Novom Sadu: Radionice za decu, predavanja, koncerti...
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica, ali tu su i koncerti, predstave i razne aktivnosti u Novom Sadu da poprave raspoloženje.
Vučić: Nema više ostavki, do hapšenja nije došlo pod pritiskom demonstranata
21.11.2024.•
35
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da više neće biti ostavki i da će nadležni organi "nastaviti da rade svoj posao".
Novaković: Stvari će početi da se rešavaju kada osoba A.V. završi u tužilaštvu zbog korupcije
21.11.2024.•
2
"Suštinski, pala nam je korupcija na glavu", rekao je narodni poslanik i bivši gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković.
Inženjerska komora: Sud časti prikuplja dokumentaciju za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
21.11.2024.•
2
Inženjerska komora Srbije saopštila je da je njen Sud časti preduzeo radnje u vezi sa prikupljanjem dokumentacije neophodne za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu.
Uhapšena još jedna osoba zbog nesreće na Železničkoj stanici, dok se za jednom traga
21.11.2024.•
6
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je još jedna osoba uhapšena danas zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pogačar: Ukoliko Relja ne bude pušten, tek će onda uslediti blokade svih institucija
21.11.2024.•
4
Opozicija će nakon saslušanja studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu Relje Stanojevića odlučiti kako će dalje postupati, rekao je gradski odbornik pokreta Bravo Miran Pogačar.
Opozicija: Novosađani će sutra poručiti gradonačelniku da ne može izbeći odgovornost
21.11.2024.•
12
Novosadska opozicija koja učestvuje u radu Skupštine grada pozvala je građane da se u petak, 22. novembra, u 11.52 časova, pridruže akciji i zastanu na 15 minuta.
Brnabić o hapšenju za nesreću: Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih
21.11.2024.•
38
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić navela je da je Tužilaštvo "podleglo pritiscima ulice".
Advokat traži da se Vučević i Gojković izbrišu iz imenika AKV
21.11.2024.•
21
Advokat Ivan Gunjić zatražio je od Upravnog odbora Advokatske komore Vojvodine da se iz imenika obrišu premijer Srbije Miloš Vučević i premijerka Vojvodine Maja Gojković.
VIDEO: Završena blokada novosadskog suda, o daljim koracima nakon saslušanja Relje Stanojevića
21.11.2024.•
37
Treća šestočasovna blokada zgrade novosadskog suda i tužilaštva završena je nešto pre 14 časova.
Sutra tmurno u Novom Sadu, očekuje se susnežica
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica.
Od istrage nesreće u Novom Sadu moglo bi da zavisi i otvaranje poglavlja sa EU
21.11.2024.•
12
Otvaranje poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom moglo bi da zavisi od načina na koji se bude vodila istraga za nesreću u Novom Sadu.
Dačić o blokadi suda u Novom Sadu: Dosta je bilo maltretiranja policije
21.11.2024.•
12
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policija danas sve uradila po nalogu tužilaštva i obezbedila dovođenje ljudi koje je tužilastvo tražilo.
Nastavak rasprodaje imovine novosadske firme "Dunav grupa agregati"
21.11.2024.•
1
Oglašena je prva prodaja nepokretne imovine novosadske firme "Dunav grupa agregati" u Zrenjaninu.
VIDEO: Studenti Filozofskog i FPN-a u Beogradu prekinuli nastavu na 15 minuta za žrtve u Novom Sadu
21.11.2024.•
1
U znak solidarnosti sa žrtvama nesreće u Novom Sadu, studenti Filozofskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka u Beogradu u 11.52 prekinuli su nastavu na 15 minuta.
U petak bez blokade novosadskog suda: Građani pozvani da se zaustave na 15 minuta
21.11.2024.•
1
U petak, 22. novembra neće biti blokade novosadskog suda, već će oni koji se u 11.52 časa zateknu ispred tog objekta učestvovati u simoboličnoj akciji, saznaje 021.
Opozicija o hapšenju Vesića i Tanasković: Zakasnela i nedovoljna, pokušaj da se umiri javnost
21.11.2024.•
2
Stranke opozicije i pojedini političari oglasili su se nakon objavljivanja informacije da su zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu uhapšeni Goran Vesić, Jelena Tanasković i drugi.
Šta do sada znamo o uhapšenima zbog nesreće u Novom Sadu: Od ministra do projektanta
21.11.2024.•
22
Jedanaest osoba je uhapšeno zbog nesreća na Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je u obrušavanje nadstrešnice poginulo 15 osoba, a dve su još uvek u teškom stanju.
Komentari 64
Pitanje
Dr Pekar
Koja kojot
Naravno kada se hemijom igraju oni koji umisle da su mali bogovi. Pa nas zadesi ovo što nas zadesi i virusima i raznim đavoljskim trovanjima u svakom smislu.
Politikin zabavnik je čudo! Niste to shvatili još dok ste bili dete?!
A hemija nije spasila svet niti će, jer se uvek preigrate, igrajući se naukom i umišljajući da ste veliki naučnici, stvarajući Nedođiju, a o Finslandu ne brini, već gledaj u svoje dvorište, ako već nije rasorodato i uništeno kroz ‘neku vrstu hemije’.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar