Regionalnoj deponiji dovoljan prostor gradske

Direktor "Čistoće" Dalibor Novaković izjavio je da projektom izgradnje regionalne deponije u Novom Sadu nije predviđeno zauzimanje dodatnog prostora, već će se gradnja sprovoditi na postojećoj gradskoj deponiji.
Direktor "Čistoće" Dalibor Novaković izjavio je da projektom izgradnje regionalne deponije u Novom Sadu nije predviđeno zauzimanje dodatnog prostora, već će se gradnja sprovoditi na postojećoj gradskoj deponiji.

Odgovarajući na kritike odbornika DSS-a, koje su se mogle čuti na  nedavno održanoj sednici novosadskog parlamenta, Novaković, koji je predsednik radnog tima zaduženog za praćenje ovog posla, ističe da će od 3 miliona tona otpada  koliko je trenutno na deponiji, polovina biti reciklirana, dok bi ostatak trebalo da se pretvori u energiju.

"Ako se napravi dobar plan upravljanja otpadom, prostor sadašnje gradske deponije trebalo bi da bude dovoljan za narednih 30 godina", istakao je Novaković.

Načelnica Gradske uprave za komunalne poslove Lidija Tomaš kaže da je Regionalnim planom uz regionalnu deponiju predviđeno i postojanje dve transfer stanice. Lokacije su određene na osnovu ispitivanja ruže vetrova, udaljenosti naselja, prirodnih depresija i količine otpada.

"Novi Sad jedini ima ozbiljan potencijal da se regionalna deponija nađe na prostoru grada, s obzirom na to da čini dve trećine ukupne količine otpada i dve trećine regiona. Transferne stanice biće smeštene u Vrbasu i Bačkoj Palanci", pojašnjava Tomaševa.

Dalibor Novaković dodaje da će se u Novi Sad dovoziti otpad iz Bačke Palanke, Bačkog Petrovca, Beočina, Žablja, Srbobrana, Vrbasa i Temerina, ali tek pošto se uradi sanitarna deponija. Njihov zadatak je da same organizuju način na koji će sprovoditi selekciju otpada. Međutim, kako kaže, Zakon ne dozvoljava da radovi na sanitarnoj deponiji počnu pre februara.

"Tada ce početi radovi na izgradnji novog polja sanitarne deponije. Procene su da bi taj posao mogao da bude gotov za šest meseci. Krenuli bi sa projektom sanacije postojeće deponije i otvorili mogućnost da ona postane regionalna", objašnjava Novaković.

Direktor "Čistoće" navodi da će se uporedo raditi i projekti novih linija za selekciju i mogućnost otvaranja postrojenja za termički tretman otpada. Zasad će to biti moguće u Beočinskoj fabrici cementa gde će se od 1. januara slati 100 tona dnevno folije, gume i tkanina.

Članica Gradskog veća za komunalne delatnosti Gordana Pušić dodaje da je Regionalni plan urađen u skladu sa Strategijom upravljanja otpadom za period 2010.-2019. godine., Studijom prostornog razmeštaja regionalnih deponija i transfer stanica na teritoriji Vojvodine i Zakonom o upravljanju otpadom. Saglasnost na Regionalni plan je dao Pokrajinski sekretarijat za ekologiju i održivi razvoj.

U Radnog grupi očekuju da će, ukoliko se na vreme obezbede neophodna finansijska sredstva, projekat izgradnje Regionalne deponije biti završen za pet godina.  (D.B)

  • Tiberius

    05.11.2011 17:11
    ekologija kosta a s obzirom da vise ne smete da pravite deponije gde hocete i da trujete prirodu i sebe onda to smece morate da odlozite po utvrdjenim procedurama. da li ce opstina sama praviti deponiju i postrojenje za obradu otpada ili ce se udruziti sa drugim opstinama i odvoziti na regionalnu zavisi od sposobnosti opstina da finasiraju takve projekte. posto su kod nas opstine siromasne i proizvode malo otpada njima se ne isplati da grade postrojenja za preradu otapda i moraju da odvoze smece na regionalnu deponiju. kraj diskusije.
  • Novosadjanka

    05.11.2011 14:09
    o čemu pričate?
    Recite gradjanima ono što ste vi utvrdili na osnovu vaših analiza. A to je da će cena odnošenja smeća biti veća tri puta od sadašnje odn.ukoliko uzmete kredit sa sadašnjih 25 eura/t porašće na 85 eura/t, a ako dobijete bespovratana sredstva sa 25 eura/t na 70 eura/t. Slažem se da treba sve te divlje deponije da se očiste i da se formira regionalna, ali ne na jedva 500 m od grada. Zar nema devastiranih zemljišta koja za to mogu poslužiti a koja se nalaze na pristojnoj udaljenosti od grada? Gledala sam Skupštinu grada, odbornica DSS je diskutovala argumentovano i potpuno je u pravu. Malo ste se izgleda uplašili, pa sad zakazujete konferencije za štampu. Zar ne mislite da je trebalo organizovati i transparentniju javnu raspravu? Očito su ovde u pitanju velike pare.
  • Ekologija

    05.11.2011 10:23
    Reciklaža nije blamaža :)
    Postoje pojedini japanski gradovi koji težeka 100% recikliranom smeću.
    E sada, da postoji neka tehnologija koja reciklira staro smeće koje se decenijama gomilalo na deponiji, to je novo i za mene. zainteresovan sam, će da vidimo.
    Uticaj na podzemne vode postoji, jer nikakve preventivne mere u tom smeru nisu urađene pri izgradnji deponije. (živeo komunizam) :-/
    Mene zanima koliko je školovanih stručnjaka angažovano na poslovima deponije, ili je ovo sve samo inicijativa nekog priučenog direktora ili tehnologa?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti