Mnoge bivše kolege i studenti pamte ga kao izuzetno vrednog i savesnog lekara, koji je mnogima bio uzor, a svoje znanje i iskustvo nesebično je prenosio na saradnike.
"Bio je spreman svakom da pomogne, da napreduju u svojoj karijeri ali isto tako je vodio računa o odeljenju na kojem je radio, da se razvija, da se uvode nove metode posebno iz oblasti dijabetologije. Tako da je bio jedan od osnivača antidijabetetske službe za kompletno zbrinjavanje obolelih od šećerne bolesti", kaže za
RTV prof. dr Tatjana Ivković Lazar.
Dr Kovač kaže da mu je drago što ga se mnogi i dalje sećaju, a na pitanje koja je tajna dugovečnosti odgovara da "nema tu neke tajne".
"Treba umeren u svemu, biti radan, ne preterivati ni u ishrani, ni u fizičkom opterećenju", kaže dr Kovač.
Rođen je 24. aprila 1923. godine, u Novom Kneževcu.
Doktorirao je 1972. godine sa tezom "Ispitivanje efikasnosti pojedinih metoda za rano otkrivanje šećerne bolesti". Usavršavao se na klinikama u Hamburgu i Cirihu. Bio je član tima za rano otkrivanje šećerne bolesti u Vojvodini.
Autor je velikog broja stručnih medicinskih knjiga i radova, član Akademije medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva, laureat Godišnje nagrade novosadskog Medicinskog fakulteta za naučno istraživački rad.
Bio je predsednik Jevrejske opštine Novi Sad. U Holokaustu je izgubio roditelje i brojnu rodbinu.
Preveo je sa nemačkog dve knjige Simona Vizentala "Jedro nade" i "Maks i Helen".
U čast dr Teodora Kovača, 2019. godine je u Medicinskom muzeju u Pasterovom zavodu otkrivena njegova bista.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Erzsèbet
Hvala na svemu što smo od Vas naučili!
Ljiljana
Jelena
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar