Poznavanje ovih veština spasava živote, napominju studenti ove sekcije i dodaju da ključno, osim ranog prepoznavanja tegobe i pozivanja Hitne pomoći, započinjanje kardiopulmonarne reanimacije (KPR), defibrilacija i postreanimaciono zbrinjavanje.
U Evropi godišnje oko 500.000 ljudi doživi iznenadi srčani zastoj. U Novom Sadu se u toku jedne godine dogodilo 198 vanbolničkih srčanih zastoja, a u 75 odsto slučajeva svedok je bio laik. U 11 odsto slučajeva je ta osoba započela KPR do dolaska ekipe Hitne pomoći - koja u proseku stiže na lice mesta za sedam minuta. Dispečer je u tri slučaja u Novom Sadu asistirao u reanimaciji, a automatski eksterni defibrilator (AED) je upotrebljen jednom.
"Upravo ovi statistički podaci nam govore da je od velikog značaja da građani budu osposobljeni da primene osnove KPR, kao i da pravilno upotrebe AED, pošto su te dve karike od vitalnog značaja za preživljavanje kod iznenadnog srčanog zastoja", napominje se u saopštenju Sekcije prve pomoći Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.
Automatski eksterni defibrilator predstavlja prenosivi aparat čiji je zadatak da isporuči elekričnu struju osobama koje imaju srčani zastoj usled poremećaja ritma. Aparat preko lepljivih elektroda, koje se lepe na grudni koš osobe, analizira ritam srca, prepoznaje ritmove koji se defibriliraju i putem glasovnih naloga vodi korisnika kroz ceo postupak oživljavanja. Zbog jednostavnosti aparata i usmenih instrukcija koje pruža, svako je u mogućnosti da ga koristi. Uz samu primenu AED aparata, neizostavan deo reanimacije predstavljaju kompresije grudnog koša koje nastoje da održe cirkulaciju.
"Javni časovi bi, kao i prethodne godine, podrazumevali detaljnu obuku građana na poznatim javnim lokacijama u Novom Sadu, uz dodatak novih edukativnih radionica u vidu Hajmlihovog zahvata i pružanja kardiopulmonalne reanimacije kod novorođenčeta i male dece. Za najmlađe organizovan je poseban punkt, kojim smo na njima razumljiv način uspeli da približimo važnost pružanja prve pomoći, dok ga ove godine planiramo učiniti još interaktivnijim i edukativnijim", poručuju studenti.
Još jedan cilj je kreiranje sajta kojem bi se pristupalo skeniranjem QR koda, a na kom bi se nalazio detaljan opis svih postupaka pružanja pomoći osobi sa srčanim zastojem, kao i prikaz lokacija na kojima se u Novom Sadu nalaze AED aparati. Na realizaciji ove ideje upravo se radi.
Prvi javni čas u okviru kampanje održaće se u subotu, 29. aprila, na Trgu slobode, a početkom u 10 časova. Pozvani su svi građani, uključujući najmlađe.
Komentari 1
Neko iz mase
Samo nastavite tako!
Vidimo se "kod Miletića"!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar