Otkriven spomenik palim borcima novosadskim Jevrejima u borbi protiv fašizma

Spomenik palim borcima novosadskim Jevrejima u borbi protiv fašizma otkriven je danas u dvorištu Sinagoge u Novom Sadu.
Otkriven spomenik palim borcima novosadskim Jevrejima u borbi protiv fašizma
Foto: Grad Novi Sad
Tome su prisustvovali gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, predsednica Skupštine Grada Novog Sada Jelena Marinković-Radomirović i predsednik Jevrejske opštine Novi Sad Mirko Štark.
Otkrivanju spomenika prisustvovale su i delegacije Pokrajinske vlade, Ambasade Izraela, SUBNOR-a, načelnik Južnobačkog upravnog okruga Milan Novaković, kao i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković. 
Jevrejska opština Novi Sad podnela je inicijativu za postavljanje spomen-obeležja u znak sećanja na hrabre sugrađane, novosadske Jevreje, a spomenik se nalazi na zelenoj površini u dvorištu Sinagoge.
 
"Pripadnici jevrejske zajednice zajedno sa našim narodom na ovim prostorima nerazdvojne su žrtve u borbi protiv fašizma. Podizanje spomenika je dostojanstven način da se oda pošta i čuva uspomena na pale borce i da se za večnost zabeleže njihova imena i sačuvaju od zaborava. Neka nas ovaj spomenik opominje na obavezu da negujemo zahvalnost i ideale za koje su oni dali svoje živote, i na to šta znači biti slobodan. Takođe, ovaj spomenik ne sme biti samo mesto tugovanja već mesto podsećanja na strahote rata i opomena za sve nas, i za buduće generacije, da ne dozvolimo da se takvi zločini ponove. Negovanje zajedništva i život u slozi, miru i prijateljstvu sa građanima druge vere i nacije je dragocenost našeg Novog Sada, a važna lekcija za sve nas je da moramo biti zajedno u borbi protiv svake vrste nasilja. Izražavam duboko poštovanje prema žrtvama i neka im je večna slava i hvala im", rekao je gradonačelnik Đurić.
 
Predsednik Jevrejske opštine Mirko Štark je naglasio da je trebalo da prođe 78 godina kako bi se za večnost zabeležila imena Jevreja koji su poginuli u borbi protiv fašizma i na taj način ih sačuvali od zaborava za buduće generacije.
 
"Zahvaljujući trudu i zalaganju Pavla Katića, jednog od naših najstarijih članova koji se borio godinama za ovo spomen-obeležje, danas prisustvujemo ovom svečanom činu. Veoma je važno da se zapamti da je moja generacija poslednja koja ima indirektno sećanje na Drugi svetski rat, i sve ono što mi ne uradimo, naredne generacije neće uraditi jer će naša sećanja otići u zaborav. Ovaj spomenik i knjige koje koje ostaju za nama su veoma važni, zato što čuvaju tragove istorije od zaborava", rekao je Štark.
 
Na spomen-obeležju u vidu granitne ploče uklesan je simbol Davidove zvezde, ispod kojeg je na srpskom, engleskom i hebrejskom jeziku napisano: "Jevreji Novog Sada poginuli u otporu protiv fašizma 1941-1945", a uklesana su i 92 imena Jevreja koji su u Novom Sadu dali život za oslobođenje zemlje od fašista.
 
Spomenik je donirala kamenorezačka radnja iz Rumenke.
  • @ Grbavica

    10.05.2023 02:25
    Nisi ni pročitao članak.
    Da jesi, skontao bi da ovaj spomenik nema ama baš nikakve veze sa Racijom januara 1942.
    Spomenik je posvećen novosadskim Jevrejima koji su u periodu 1941-1945. poginuli kao pripadnici partizanskog pokreta.
    Podiže ga Novosadska jevrejska opština kao spomen na stradale članove Novosadske jevrejske opštine, postavljen je u dvorištu Sinagoge koje je njihovo vlasništvo i u svojoj avliji imaju pravo da rade šta god požele i da podižu spomenik kome požele, isto kao što i ti u svojoj kući radiš šta te volja.
    Isto kao što je SPC na Almaškom groblju podigla spomenik isključivo Srbima koji su stradali u Raciji. Tamo su isključivo srpska imena i nijedna druga imena. Tamo nema imena novosadskih Jevreja.
    Ali na keju postoji gradski spomenik koji je podigao grada Novi Sad u spomen na stradale u Raciji.
    Tamo ima i srpskih imena, i jevrejskih imena, tamo imaš i Rome a i sve one druge koji su stradali tokom Racije.
    I niko nigde ne spominje da su tokom Racije stradali isključivo Jevreji.
    Igleda da na youtube pratiš Balkan info, Srbin info i slčne kanale kada ti se u glavi motaju teorije zavere da su sve druge žrtve sem jevrejskih zaboravljene.
  • Mile

    09.05.2023 23:26
    Za večnost i uspomenu
    GRBAVICI odgovor na komentar! “Ne pratiš na času”! Ovo je spomenik palim borcima, novosadskim Jevrejima a ne žrtvama racije u Novom Sadu. Treba pažljivo pročitati tekst pa onda komentarisati!!!
  • Grbavica

    09.05.2023 21:11
    Spomenik
    Kada se piše o žrtvama racjje u Vojvodini zašto se ističu jevreji?
    Nisu samo jevreji stradali,i nije bilo više jevreja nego ostalih građana.! Stradali su građani Vojvodine i spomenik treba da bude posvecen svim žrtvama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti