Anketa o policiji u NS: Rade u interesu političara, većina ispitanih se ne oseća sigurno u gradu

Više od polovine učesnika ankete Strukovnog udruženja policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs" smatra da novosadska policija najviše deluje kao sredstvo za zaštitu interesa političkih partija.
Anketa o policiji u NS: Rade u interesu političara, većina ispitanih se ne oseća sigurno u gradu
Foto: 021.rs
Strukovno udruženje policije sprovelo je u aprilu istraživanje o stavovima građana o policiji u Novom Sadu u vezi sa ličnom i javnom bezbednošću. Istraživanje je sprovedeno na slučajnom uzorku, učestvovalo je 2.685 ispitanika, od čeka 30 odsto metodom lice u lice, a putem onlajn ankete 70 odsto.
 
Iz SUP "Dr Rudolf Arčibald Rajs" poručuju da su rezultate ankete prosledili Ministarstvu unutrašnjih poslova, Policijskoj upravi u Novom Sadu i gradoančelniku Milanu Đuriću.
Kako se navodi u analizi dobijenih rezultata, učesnici ankete smatraju da policija deluje kao sredstvo za zaštitu interesa političkih partija, Vlade, policijskih zvaničnika i drugih, dok više od 30 odsto građana smatra da policija uopšte ne sarađuje sa građanima u Novom Sadu.
Veliki broj ispitanika, čak 73,8 odsto njih, navelo je da nema poverenja u policiju. Više od 45 odsto ispitanika nije zadovoljno radom policije, a razlog tome su, kako se navodi, afere, smene i hapšenja nekoliko načelnika Policijske uprave u Novom Sadu u proteklih pet godina.
 
"Građanima je poznato da se sem 'prvih ljudi' novosadske policije ništa drugo nije promenilo, odnosno da su se načelnici policijskih odeljenja, policijskih stanica i komandiri ispostava kao rukovodioci organizacionih jedinica samo 'rotirali', te da i dalje obavljaju funkcije na istom nivou", piše u rezultatima istraživanja javnog mnjenja.
 
  
 
Više od 60 odsto ispitanih građana se ne oseća bezbedno, dok se više od 30 odsto oseća donekle sigurno, a samo šest odsto potpuno bezbedno u Novom Sadu.
 
"Smatramo da je ovakav stav, pored već navedenog, uslovljen i padom broja policijskih službenika na ulicama. Pozornika gotovo da i nema, broj prijavljenih događaja dežurnim službama je u porastu, kao i broj izvršenih krivičnih dela na nivou policijskih službenika usled nedovoljnog operativnog broja policajaca", navode iz udruženja.
 
Više od 80 odsto ispitanika smatra da je korupcija u novosadskoj policiji veća nego inače i prisutna u velikoj meri, a ovi stavovi su za 28 odsto veći od percepcije na nivou Srbije.
 
"Po pitanju politizacije policije, instrumentalizacije, nepotizma, kronizma i lobiranja u pogledu prijema u radni odnos, odabira kadrova, napredovanja, horizontalne i vertikalne fluktuacije u službi, više od 90 odsto građana smatra da političari imaju neki vid uticaja na operativni rad policije, skoro 50 odsto da se sve postiže putem političkih veza i više od 20 odsto putem prijateljskih i rodbinskih veza. U pogledu napredovanja u službi, više od 65 odsto građana to vezuje za političke kontakte", dodaju.
 
Iz Strukovnog udruženja napominju i da građani uglavnom nisu upoznati sa radom i planovima rada policije.
 
"Visok je i procenat onih koji imaju negativna iskustva sa policijskim službenicima i zamerke na rad policije. S druge strane, zapažena je inertnost građana kada se radi o predlaganju promena i preduzimanju prvih koraka ka kreiranju zdravog odnosa sa policijom", stoji u analizi rezultata.
Zaključuju i da se strategija policije u zajednici ne primenjuje u adekvatnoj meri, kao i da "ima mesta za promene kako na strani policije, tako i na strani društvene zajednice".
 
"Smatramo da je rešavanje i uopšte bavljenje problemom korupcije u policiji od presudnog značaja za uspostavljanje poverenja javnosti u institucije i stvaranje atmosfere u kojoj će u potpunosti biti primenjeno načelo vladavine prava. Borba protiv korupcije u državnim institucijama i stroga kontrola troškova koji se podmiruju iz javnih sredstava predstavljaju kamen temeljac uspostavljanja poverenja građana u demokratske procese", napominju iz Stukovnog udruženja policije.
 
Dodaju da je primetna i identifikacija policije sa rukovodiocima, posebno u ruralnim i prigradskim delovima okruga i grada.
 
"Činjenica je da je karijerni razvoj ostao samo mrtvo slovo na papiru i da se uopšte ne vrednuju radni učinak, integritet i kompetencije, te kadrovska rešenja, upravljanje ljudskim resursima građani vide kao suštinski problem, a ujedno i preku potrebu", zaključuju.
  • piskaralo

    11.05.2023 14:41
    Slučaj Jovanjica setite se, imao je podršku policije, Koluvija je prilikom hapšenja imao legitimaciju MUP-a Srbije
  • Abrakadabra

    11.05.2023 09:37
    Kako sad porast broja prijavljenih događaja, kada bih se zakleo da godinama slušamo statistike o strmoglavom padu stope kriminala?
  • Sloba53

    11.05.2023 09:22
    Dugogodišnja partijska kadrovska praksa , počela sa SM, je uništila policiju , kao i druge državne organe , od Badže pa nadalje.
    Ljudi koji su od tada vodili policiju u NS ,uz retke izuzetke, nekada u vreme postojanja pokrajinskog sup-a ne bi mogli da vode ni odsek. Ali , narod je tako hteo i sada je ovo rezultat.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti