Bio je jedan od osnivača Nezavisnog društva novinara Vojvodine 1990. godine, koje je nastalo kao vid otpora vojvođanskih novinara tadašnjem nacionalističkom i ratnohuškačkom režimu u Srbiji.
Borbu za standarde i etike profesije, za normalnost i multikulturalizam, nastavio je i potonje tri decenije.
"Kad se pojedinac poistoveti s narodom, postaje klon, robot, igračka opsednuta mitologijom i sopstvenom veličinom. Tu nema mesta za pisca. Pisac traži žive ljude, ljude koji sumnjaju, vole, koji nisu na prodaju…", kazao je u jednom intervju, govoreći o svom književnom stvaralaštvu, kojem se u većoj meri posvetio pred kraj novinarske karijere.
Mihal Ramač preminuo je u subotu u Novom Sadu u 73. godini.
Bio je novinar listova Ruske slovo i Dnevnik, dopisnik Radija Slobodna Evropa i agencije Ukrinform, glavni i odgovorni urednik dnevnih listova Naša borba, Vojvodina i Danas, a pre penzionisanja radio je u RTV-u.
Objavio je sedam knjiga poezije na rusinskom jeziku. Autor je scenarija za sedam TV serija u devedesetim godinama XX veka i za seriju Dunav zauvek, koje su emitovane na RTV.
Dobitnik je novinarske nagrade lista Danas “Stanislav Staša Marinković”, nagrade RTV “Slavuj Hadžić” i “Vitez poziva”.
Sastavio antologiju rusinskih pesnika u Jugoslaviji: Mi tu nismo gosti.
Objavio je knjige eseja: Povest o početku kraja (2002), S one strane snova (2003), 6.oktobar (2008), Zov vedrih vidika (2018) i Dunavska rapsodija (2018) i knjigu pripovedaka: Noć na stanici Keleti (2020).
Komentari 3
Novka
Raša
Зора
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar