Novosađanka pokušala da ospori odluku suda zbog 90 para - evo zašto mora da ih plati

Muškarac i žena iz Petrovaradina nedavno su se našli na sudu zbog spora koji se svodi na spornu sumu od - 90 para, o kojoj je odluku morao da donese Viši sud u Novom Sadu.
Novosađanka pokušala da ospori odluku suda zbog 90 para - evo zašto mora da ih plati
Foto: 021.rs

Spor je nastao zbog duga stanovnice Petrovaradina u iznosu od 999.510 dinara, koji je sudskom odlukom ona morala da plati tužiocu.

Kako svaki spor nosi sa sobom obavezu plaćanja takse, tako je i tužena građanka morala da plati sudsku taksu nakon gubitka spora u iznosu od 39.396 dinara. Kako se vidi u presudi do koje je 021.rs došao putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, građanka je osporavala iznos ove takse tvrdeći da je oštećena za tačno 0,90 dinara, odnosno 90 para.

Podnela je žalbu na rešenje Osnovnog suda, te je o spornih 90 para nedavno morao da odlučuje Viši sud u Novom Sadu. Njen razlog za žalbu - nepotpuno utvrđeno činjenično stanje i pogrešna primena materijalnog prava.
 
Kad je žalba stigla u Viši sud, ubrzo je odlučeno da je građanka u pravu. Iznos takse zaista treba da bude 90 para niži, ali je njena žalba ipak odbijena jer činjenica da je "oštećena" za 90 para ništa bitno ne menja u suštini spora.
 
Zašto je taksa uopšte bila sporna?
 
Kako se navodi u rešenju Višeg suda u Novom sadu, takse se računaju po posebnom Zakonu o sudskim taksama. Svaka taksa obračunava se prema vrednosti predmeta spora - za vrednost spora od 500.000 do milion dinara taksa je 29.300 dinara uvećana za jedan odsto vrednosti predmeta spora.
 
Pošto je vrednost spora 999.510,73 dinara, sud je zaključio da taksa iznosi 39.296 dinara.
 
Ali advokat tužene je tvrdio da je ova suma netačna, te da je ispravan iznos 39.295,10 dinara, a tražio je da se ospori čitava prvostepena presuda.
 
Međutim, Viši sud u Novom Sadu nije delio to mišljenje.
 
"Navodi žalbe u kojima se ukazuje da taksena obaveza iznosi 39.295,10 dinara, a ne 39.296,000 dinara, kako je utvrdio prvostepeni sud, iako tačni, nisu uticali na pravilnost i zakonitost pobijanog rešenja, imajući u vidu da navedena razlika od 0,90 para predstavlja zanemarljiv, bagatelan iznos", navodi se u rešenju predsednika sudskog veća. 

Ovom odlukom je tužena stanovnica Petrovaradina sugrađaninu morala da plati pune iznose duga, ali i takse, zaokružene na "višu sumu".

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 696

    15.05.2023 19:11
    Malo rade,malo jok
    Evo dokaza da sudstvo u tigru radi. Problem je što nije efikasno u svim slučajevima, pogotovu u onima gde je umešana vlast ili neko blizak vlasti.
  • Adv

    15.05.2023 18:22
    Između redova
    Svakakvih komentara kad pišeš o nečemu što ne poznaješ.
    U ovom predmetu je bilo bitno odložiti pravosnažnost presude, što je i postignuto za dve godine. Kasnije se naplaćuje od budžeta i šteta za dugo suđenje, koje poravnala prethodne troškove. Uobičajena sudska praksa.
  • Frajla

    15.05.2023 16:28
    Sud je u pravu
    Postoje jasni razlozi zbog kojih se presuda može pobijati i tražiti ponavljanje postupka, ali to svakako nisu takse. Na njih se može izjaviti posebna žalba, ali ona nema veze sa samim tokom postupka

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Kralj Aleksandar među Novosađanima

Krajem prethodne godine, u Muzeju Vojvodine otvorena je izložba "Aleksandar I Karađorđević", koja je unutar ove vodeće muzeološke institucije dugo bila predmet diskusije.