Republički hidrometeorološki zavod navodi da će na Dunavu kod Novog Sada, danas, 22. maja, vodostaj prevazići granicu redovne odbrane od poplava.
Jutros je vodostaj bio 445 centimetara, a već 450 centimetara je granica za uvođenje redovne odbrane od poplava na sremskoj strani.
Kako za 021.rs objašnjava savetnik direktora za zaštitu od spoljnih voda u "Vodama Vojvodine" Božidar Beloš, sremska strana je nešto niža, te bude i po metar razlike u odnosu na novosadsku stranu, gde je granica 550 centimetara.
U toku dana i u utorak se, kaže Beloš, očekuje nastavak blagog porasta vodostaja, čime bi se ostvario uslov da se proglasi redovna odbrana od poplava.
"Po mojoj proceni i prognozi, taj rast će biti maksimalno do desetak centimetara. Videli ste da je Zapadna Evropa, Italija, Austrija, Nemačka i naravno Mađarska, imala padavine i sada je ceo gornji tok u opadanju. Danas je taj talas izašao iz Mađarske i prolazi kroz Srbiju i to su tih desetak centimetara koje još očekujemo. Potom stiže period stagnacije, ali to zavisi od Save - Sava je na celom toku, od Jasenovca do nas, u stagnaciji i danas je na mernoj stanici Šabac uvedena redovna odbrana, gde vodostaj stoji na 447 centimetara već treći dan", objašnjava Beloš.
Ova situacija je uobičajena i čak poželjna u ovom periodu godine. Beloš podseća da se period intenzivnih padavina u Srbiji poklopio sa periodom padavina 2014. godine, ali smo tada imali velikih problema zbog ogromne količine kiše.
S druge strane, u ovom periodu 2017. godine imali smo lagan rast, ali i pojavu urbanih poplava - u urbanim, gradskim zonama.
"Ja karakterišem ovo kao povoljnu situaciju jer, kao što vidite, unazad dve do tri godine imali smo izražene sušne periode s izuzetno niskim nivoima vode u rekama. Korita su se sad napunila, problema neće biti ako padavine ne nastave, a inače maj i jun su period godine kad Dunav ima povišene nivoe, dok je kod Save tako u aprilu i maju. Zabrinuli bismo se kad bi bila suša, kao prošle godine, kad je od polovine do kraja maja sve stajalo. Sad smo se malo pomerili, vidite da se sve zeleni, to je povoljno za nas", navodi naš sagovornik iz "Voda Vojvodine".
Za kraj, Božidar Baloš kaže da je nezahvalno da se oslanjamo na neke dugoročne prognoze, koje se mahom zasnivaju na statistici i procenama.
Meteorolozi su u problemu zbog klimatskih promena, a sve što se realno dogodi u našem okruženju izlazi iz okvira očekivanja i statistike.
Prema trenutnoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u Novom Sadu u utorak neće biti kiše, ali se padavina najavljuju za sredu.
Komentari 5
Радица
Hidra
Mislilac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar