Izložba se organizuje u saradnji Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Galerije Matice srpske.
Zasniva se na istoimenom projektu koji je realizovan kao jedan od vodećih projekata u okviru programa Fondacije Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture, s idejom da se izložbom u Kulturnom centru Srbije predstave najnoviji rezultati istraživanja
koji pokazuju Šumanovićevu povezanost sa francuskom kulturom i internacionalnom pariskom scenom.
Autorka izložbe je mr Milana Kvas, upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.
Na izložbi će biti predstavljeno devet slika i četiri crteža iz Galerije Matice srpske i osam crteža iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, zatim video animacije slika "Doručak na travi" (Spomen-zbirka Pavla Beljanskog) i "Pijana lađa" (Muzej savremene
umetnosti Beograd), a postavka će biti upotpunjena posebnim video segmentom sa važnim primerima Šumanovićevog slikarstva, te radovima njegovih uzora i savremenika iz javnih i privatnih kolekcija.
Postavku izložbe upotpunjuje autorska muzika kompozitora Andrije Pavlovića. Autor video sadržaja je Aleksandar Ilić, dok je dizajn izložbe i pratećeg kataloga poveren Veljku Damjanoviću.
Izložba u Kulturnom centru Srbije će u novom svetlu predstaviti Savu Šumanovića kao jednog od najznačajnijih umetnika jugoslovenskog kulturnog područja na kulturnoj sceni Pariza.
Tokom trajanja izložbe biće organizovana predavanja istoričarke umetnosti Gordane Krstić Faj. Povodom zatvaranja izložbe, 23. juna, planira se promocija publikacije "Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata", objavljene 2022. godine u izdanju Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar