Zanima vas bezbednost i kriminalistika? Na Privrednoj akademiji je moguće i to da studirate

Studijski program Pravo, bezbednosti i kriminalistika novi je program Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe u Novom Sadu, a budućim studentima nudi mogućnost specijalizacije u ovoj oblasti.
Zanima vas bezbednost i kriminalistika? Na Privrednoj akademiji je moguće i to da studirate
Foto: Vladimir Borović (VB Media)
Kako za 021.rs objašnjava šef Katedre za pravno-bezbednosne nauke ovog fakulteta, prof. dr Darko Marković, veliko interesovanje za novi studijski program koji je uveden školske 2022/2023. godine, nije začuđujući s obzirom na to sa kakvim se problemima kao pojedinci i kao društvo susrećemo u poslednje vreme.
Dodaje i da studenti koji završe ovaj studijski program ili program Opšte pravo, fakultet završavaju kao diplomirani pravnici, koji kasnije imaju mogućnost polaganja pravosudnog ispita.
"Predmeti na programu Pravo, bezbednost i kriminalistika su koncipirani na način da se povezuju pravne i bezbednosne nauke, jer pravo daje okvir funkcionisanju bezbednosnih sistema. U osnovi studijskog programa su pravne nauke, uz uključivanje i nekoliko bezbednosnih, kriminalističkih, policijskih, forenzičkih disciplina", kaže Marković.
 
Na Fakultetu je formiran i Centar za bezbednosne i kriminalističko-forenzičke studije, u okviru kojeg će se sprovoditi i praksa iz nekih predmeta.
 
"Inače, na svim studijskim programima fakulteta sticanje praktičnih znanja i veština, neophodnih za kasniji praktičan radu u struci, sprovodi se kroz stručnu praksu na Osnovnom i Višem sudu u Novom Sadu, privrednim organizacijama sa kojima naš fakultet ima potpisane sporazume o saradnji, te studijskim posetama Policijskoj upravi u Novom Sadu, zatvorskoj jedinici na Klisi, s ciljem praktičnog upoznavanja studenata sa različitim aspektima pravne struke", objašnjava prof. Marković.
 
Dodaje i da će studenti tokom studija steći osnovna znanja o bezbednosnim naukama, koja će im olakšati razumevanje rada u bezbednosnim službama, bez obzira na to da li je reč o Ministarstvu unutrašnjih poslova, nekoj bezbednosnoj agenciji ili sistemu korporativne bezbednosti. 
 
"Sa znanjima stečenim tokom studija oni će biti konkurentni za takva radna mesta, kao i ako se na kraju studija opredele za rad u pravosuđu ili bilo kojoj drugoj delatnosti, koja nije neposredno vezana za bezbednosni sektor, jer je pitanje bezbednosti neizbežno u svim sferama društvenog života", objašnjava.
 
Marković naglašava i da u razgovoru sa studentima primećuje da ih forenzika najviše privlači, iako oni ne znaju u potpunosti šta ona podrazumeva.
 
"Interesovanju za forenziku doprinose serije i filmovi koji se uveliko snimaju i prikazuju. Studenti u svojoj glavi ovu disciplinu vide u scenama vršenja uviđaja i rada u laboratoriji, što jeste privlačno, a forenzika je u suštini ono što smo mi nekada zvali kriminalistička tehnika, metodika, taktika i tako dalje. Međutim, kada studirate pravo vi se zapravo pripremate da tu disciplinu primenite kao pravnik. To zaista može biti od velike pomoći, pogotovo sada kada imamo tužilačku istragu u krivičnom postupku, gde javni tužilac ima potpunija ovlašćenja u saradnji sa policijom. Za zanimanje forenzičar moraju se pohađati odgovarajuće specijalističke studije", objašnjava naš sagovornik.
 
Profesor Marković za 021.rs dalje objašnjava da se način života i bezbednosno okruženje vremenom promenilo.
 
"Međunarodna istraživanja pokazuju da se roditelji u velikoj meri ne udubljuju u probleme sa kojima se deca susreću u školi i na ulici, a to se vidi i u praksi kada se dese ovakvi nesrećni slučajevi kao što je bilo u osnovnoj školi u Beogradu. Onda na površinu isplivaju sve te loše stvari koje se odvijaju na relaciji roditelj-dete-nastavnik. Zbog svega toga je važno da se u obrazovni sistem uvedu predmeti u vezi sa bezbednosnom kulturom", kaže on.
 
Dodaje i da na Pravnom fakultetu za privredu i pravosuđe postoji predmet koji se zove Bezbednosna kultura, za koji smatra da je potrebno uvesti i u osnovne i srednje škole.
 
"Ovakav predmet je u školama u ovom periodu zaista potreban. Kroz njega mi na fakultetu mlade upoznajemo sa uzrocima ugrožavanja naše bezbednosti i prevencijom, odnosno kako prepoznati takvu situaciju i šta raditi ako dođe do narušavanja bezbednosti", kaže prof. Marković.
Za kraj budućim studentima poručuje da je važno da budu svesni toga da moraju da uče, a da je uloga profesora da im taj put olakšaju.
 
"Bez obzira šta u životu radite, radite to ozbiljno. Nemojte da rasipate vreme, jer je ono neobnovljiv resurs. Znate, svako od nas zna koliko ima novca u džepu i koliko možda može da zaradi u nekom narednom periodu, ali niko od nas ne zna koliki nam je vremenski resurs i ne postoji način da se svaki izgubljeni sekund vrati. Zato, ako ste se odlučili da studirate, budite revnosni u tome", poručuje on.
 
Sve informacije o upisu na Pravni fakultet za privredu i pravosuđe u Novom Sadu, ali i druge informacije o znanjima koje možete da steknete na ovom fakultetu možete pogledati na www.pravni-fakultet.edu.rs.

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti