Sve više dece i mladih u Novom Sadu koji su žrtve trgovine ljudima i eksploatacije

Broj korisnika Centra za socijalni rad (CZSR) koji spadaju u kategoriju deca i mladi se u 2022. godini povećao za 1.000, odnosno za 13 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Sve više dece i mladih u Novom Sadu koji su žrtve trgovine ljudima i eksploatacije
Foto: Pixabay
Kako piše u Izveštaju o radu Centra za socijalni rad Grada Novog Sada za prošlu godinu, do porasta broja korisnika je došlo u svim kategorijama dece i mladih.
Procentualno je najviše porastao broj dece i mladih koje su žrtve trgovine ljudima i eksploatacije, za čak 26 odsto.
 
Vidljiv je i porast broja slučajeva dece i mladih sa problemima u ponašanju i u sukobu sa zakonom, dece žrtava nasilja, u poremećenim porodičnim odnosima, a najmanje, ali i dalje značajno, povećanje je u kategorijama dece i mladih sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom, zanemarenih ili u riziku od zanemarivanja, kao i bez roditeljskog staranja.
Veliki broj mlađih delinkvenata
 
Broj dece i mladih koje je Centar za socijalni rad zabeležio da imaju probleme u ponašanju ili rade nešto protivzakonito se povećao za 22 odsto u odnosu na 2021. godinu, odnosno sa 1.333 slučaja na 1.621.
 
Najveći broj zabeleženih je činio krivična dela i prekršaje, a veliki broj je imao i "asocijalno ponašanja". Ostali su bili u sukobu sa roditeljima, ugrožavali sopstvenu bezbednost, zloupotrebljavali drogu i drugo.
 
Sud je u toku 2022. godine izrekao 61 meru posebnih obaveza, a najveći procenat je bio vezan za rad u humanitarnim organizacijama ili uključivanje u neku vrstu tretmana u zdravstvenoj ustanovi ili savetovalištu, kao i osposobljavanje za odgovarajuće zanimanje ili odlaženje na posao.
 
Više javno tužilaštvo i Sud su izrekli 26 vaspitnih naloga koji obuhvataju iste obaveze.
 
Žrtvi trgovine ljudima i eksploatacije sve više
 
Centar za socijalni rad u Novom Sadu je zabeležio rast od 26 odsto u odnosu na 2021. godinu broja dece i mladih koji su bili žrtve trgovine ljudima i eksploatacije, a kojih je u toj godini otkriveno ukupno 88.
 
Više od polovine ovih slučajeva se odnosi na zaključenje prinudnog braka, a potom je najveći problem prosjačenje, kao i seksualna eksploatacija i trgovina ljudima, ali i radna eksploatacija.
 
Centar je deci i mladima pomogao putem jednokratne novčane pomoći, smeštaja u svratišta i prihvatilištu, kao i kroz savetovanje ili starateljstvo.
 
I broj žrtava nasilja porastao
 
Broj dece koja su bila žrtve nasilja porastao je za 15 odsto u odnosu na 2021. godinu, odnosno na skoro 2.000 žrtava.
 
Centar za socijalni rad je zabeležio da su više od 70 odsto dece i mladih bili žrtve emocionalnog nasilja, a zabeležen je i veliki broj žrtava fizičkog i seksualnog nasilja.
 
Nakon otkrivenih slučajeva, deca i mladi su u velikom broju upućeni u "Sigurnu žensku kuću" i dobili su jednokratnu novčanu pomoć, ali im je pružena i pomoć starateljstva, dnevnog boravka i ostalih usluga Centra za socijalni rad.
 
Uočen je i porast broja dece koja su bila u poremećenim porodičnim odnosima, pa su tako u ovoj kategoriji najviše bila deca roditelja u brakorazvodnom sporu ili prekidu vanbračne zajednice i sa postrazvodnom problematikom, kao i u partnerskim konfliktima ili onim u porodici.
 
Trend rasta i u ostalim kategorijama
 
Broj korisnika u kategoriji dece i mladih sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom je porastao za 9 odsto, a najviše je porastao broj korisnika sa telesnim i intelektialnim invaliditetom.
 
Dece, koja su u 2022. godini bila zanemarena ili su bila u riziku od zanemarivanja, bilo je više za 5 odsto u odnosu na 2021, a to su uglavnom bila ona deca čiji roditelji nisu bili adekvatni staratelji, ali je mali procenat i onih koji su zloupotrebili svoje pravo.
 
Broj dece bez roditeljskog staranja je povećan za 3 odsto, a najviše je bilo onih koje su roditelji napustili, kao i onih čiji su roditelji lišeni svog prava za staranjem ili sprečeni u obavljanju ove dužnosti. Oko 10 odsto dece je ostalo bez staranja jer su im roditelji preminuli.
Kako CZSR vidi ovu situaciju?
 
U izveštaju Centra za socijalni rad piše da su radnici ove institucije radili svoj posao najadekvatnije, a u odnosu na svoje kapacitete.
 
Međutim, dodaju i da je primetno sve manje mogućnosti za smeštaj dece u hraniteljskim porodicama i ustanovama socijalne zaštite, te da određenom broju dece nije bilo moguće da se obezbedi trajno zbrinjavanje.
 
Navode i da postoji izražen problem smanjenog interesovanja građana za bavljenje hraniteljstvom i "izostanak kampanje na nacionalnom nivou koja bi promovisala uslugu".
 
U 2022. godini je izrečeno skoro 4.000 hitnih mera, od kojih su mere privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj izrečene u više od 2.600 slučajeva, a ostatak su bile mere privremenog udaljenja učinioca iz stana.
  • Oko posmatrača

    03.07.2023 20:17
    Imate svakodnevno na raskrsnicama decu da prose i nekome taj novac daju. Svi to vide. Kad malo stasaju prelaze na prostituciju, na žalost
  • Zole

    03.07.2023 19:53
    Sta se sve nije promenilo na lose u ovih poslednjih 10-11 godina…Potonuli smo kao nacija totalno
  • Jovana

    03.07.2023 17:53
    To je ta "napredna" Srbija. Pa vi onda nemojte da izlazite na izbore i samo govorite kako vas glas nece nista promeniti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti