Ugasila se loza Svetozara Miletića
Doktor Slavko Miletić, praunuk Svetozara Miletića, jednog od najuticajnijih Srba u Austrougarskoj, preminuo je u subotu u Novom Sadu, u 80. godini.
Odlaskom poznatog novosadskog interniste-kardiologa ugasila se dična loza Miletića.
Dva muška imena krajem 19. i u 20. veku smenjivala su se u porodici Miletić. Svetozar, veliki borac za prisajedinjenje Baranje, Bačke i Banata Srbiji, imao je sina Slavka, koji je 1920. godine bio ministar narodnog zdravlja u Vladi Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Slavkov sin Svetozar, takođe lekar, bio je otac upravo preminulog dr Slavka Miletića. Ovaj praunuk slavnog narodnog tribuna, poslednji koji nosi to dično prezime, biće po sopstvenoj želji sahranjen u rodnom Beogradu, a ne na novosadskom Uspenskom groblju, gde počivaju njegov slavni pradeda i njegov takođe čuveni zet Jaša Tomić, koji je bio oženjen Svetozarovom kćerkom Milicom.
- Grobnicu na Uspenskom groblju, baš kao i velelepni spomenik Svetozaru Miletiću, koji i danas dominira centralnim trgom u Novom Sadu, podigao je početkom 20. veka srpski narod i tako zaokružio veliku istorijsku priču - rekla je doktorka Slobodanka Miletić, udovica upokojenog Slavka. Ona kaže da je njen suprug bio skroman čovek, nikada se nije upuštao u političke vode, ali je bio ponosan na istorijski doprinos svog pradede Svetozara. Zato je smatrao da je porodična grobnica u Beogradu za njega, "kao običnog smrtnika", primerenije počivalište.
Iza njega su ostale dve kćerke: Simonida Đurić, doktorka biologije u Novom Sadu, i Milica Miletić Napolitano, balerina, koja živi u Italiji.
Komentari 15
Vladimir
Jelena
Jelena
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar