Hitna pomoć zbog vrućina imala dosta intervencija: Novosadski doktor ima nekoliko saveta

Novosadska Hitna pomoć imala je danas oko 60 intervencija zbog tegoba i kolapsnih stanja na ulicama.
Hitna pomoć zbog vrućina imala dosta intervencija: Novosadski doktor ima nekoliko saveta
Foto: 021.rs

Povećan obim posla može se dovesti u vezu sa izuzetno visokim temperaturama koje su počele juče i trajaće desetak dana.

Izuzetno visoke temperature donose rizik za hronične pacijente, ali i za opštu populaciju, te je danas bilo intervencija kod osoba svih uzrasta, kaže za 021.rs portparol Hitne pomoći, dr Zoran Krulj.
Najčešće su to bila kolapsna stanja, redovne tegobe pacijenata, ali i padovi na ulici zbog pada pritiska i sunčanice i epileptični napadi.
 
Doktor napominje da u ovakvim situacijama često reaguju mladi i deca zbog gubitka tečnosti, jer su uglavnom neprilagođeni na visoke temperature.
 
"Visoka temperatura, kombinovana sa visokom vlažnošću, dovodi do pogoršanja uglavnom kardiovaskularnih bolesti, zatim stanja hroničnih plućnih pacijenata, onkoloških i neuroloških pacijenata. Međutim, reaguju i zdrave osobe i mladi. Deca loše tolerišu visoke temperature i treba ih češće nuditi vodom", objašnjava dr Krulj.
 
On savetuje da je, kada je ovakvo vreme, najbolje nositi laganu odeću, ne izlagati se UV zračenju u periodu od 11 do 17 časova i obavezno se hidrirati, odnosno nositi sa sobom veću količinu tečnosti.
 
"Treba se hidrirati čak i kada nemamo subjektivni osećaj žeđi, zato što se dosta tečnosti gubi. Hrana mora biti laganija, energetski vredna, kalorijski manje vredna", navodi Krulj. 
 
Takođe, ukoliko se koriste klima uređaji, važno je da se podese tako da razlika bude osam stepeni u odnosu na spoljašnju temperaturu, "zbog mogućih oscilacija i navikavanja našeg termoregulacionog centra na ovako visoke temperature". Doktor dodaje da je obavezno da se provetravaju prostorije.
Krulj kaže da svi treba da budu na oprezu, jer nijedna populaciona grupa nije pošteđena reakcija na vrućinu. Ističe obavezno korišćenje zaštitnog faktora, naročito kod dece.
 
"Za plažu je obavezan jači faktor, šešir i lagana odeća. Decu nikako ne ostavljati u automobilu jer loše tolerišu gubitak tečnosti i kiseonika", napominje doktor.
 
On ističe i da visoke temperature ne pogoduju ni vozačima, što se ogleda u tome da su za tri dana intervenisali u 16 saobraćajnih nezgoda. U ovim danima dolazi i do povećane anksioznosti. Automobile obavezno treba rashladiti pre vožnje, savetuje doktor.
 
Podsetimo, Institut za javno zdravlje "Batut" izdao je danas upozorenje na toplotni talas koji se u Srbiji očekuje u narednih deset dana, kada će temperature u pojedinim danima dostizati 39 stepeni.
 
"Na osnovu najnovijeg prognostičkog materijala u narednih deset dana postoje uslovi za pojavu toplotnog talasa od 16. do 19. jula na teritoriji južnobačkog, severnobačkog, severnobanatskog, zapadnobačkog i sremskog okruga", navodi se u saopštenju Batuta.
 
Istakli su 13, 16, 17. i 19. јul kao "opasne dane".
  • Улични Радник

    13.07.2023 09:38
    Ништа за раднике ЈКП предузећа који раде на улици прво нас град дискриминише па медицина па инспекција рада а као у служби смо грађана ни чашу воде да понуде
  • Priroda

    13.07.2023 06:58
    Gradonačelnik
    Da li ce se gradonačelnik i dalje hvaliti kako radnici i dalje ubrzano rade na presvlačenju asfalta na Bulevaru? Ljudi rade na 50 stepeni a on se hvali iz svoje rashlađene kancelarije

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti