Na šta će se potrošiti novac Novosađana: Više novca za penzionere, pomoć za GSP, obnova "Karađorđa"
Gradski budžet će nakon rebalansa biti za 5,5 milijardi dinara veći. Ipak, neće biti značajnijih investicija jer će se uglavnom koristiti za plaćanje troškova i dotiranje javnih preduzeća.
Foto: 021.rs
Lokalna kasa bi prema predlogu koji je Skupštini grada poslalo Gradsko veće trebalo da poraste sa 40,6 milijardi na rekordnih 46,1 milijardu dinara.
Ovaj rast će biti ostvaren prvenstveno povećanjem prihoda od poreza i raznih drugih taksi u visini od oko 2,2 milijarde dinara, dotacija od drugih nivoa vlasti u iznosu od 1,6 milijardi dinara, kao i suficita od 1,1 milijardu dinara.
Najveći rast prihoda je od poreza na zarade za dodatnih 1,4 milijarde, kao i poreza na imovinu za 335 miliona dinara. Ova dva prihoda zajedno će činiti gotovo polovinu budžeta s više od 20 milijardi dinara (zarade 14,7, a imovina 6,4), dok će sa ostalim porezima prihodi gradske kase iznositi skoro 26 milijardi.
Dotacije od drugih nivoa vlasti u iznosu od 1,6 milijardi dinara uglavnom se odnose na prebacivanje sredstava iz pokrajine za radove na saobraćajnicama, što je oko 850 miliona dinara. Kada se gleda suficit, to je samo preraspodela preostalih 1,1 milijarde od ukupno 3,8 milijardi dinara, jer je veći deo već opredeljen u decembru.
Treba reći da iako se u budžetu našlo 5,5 milijardi dinara više, iz predloga odluke se vidi da se radi preraspodela mnogo većeg iznosa zato što lokalna vlast polovinu godine koristi da smanji ili uveća davanja korisnicima jer je posle sedam meseci izvesnije kako se do kraja 2023. godine može trošiti novac.
Kada se gledaju rashodi, ono što je primetno je da novac ide za subvencije i plaćanje troškova, ali skoro nema novih investicija, nego je više slučajeva odustajanja ili odlaganja već najavljenih radova.
U predlogu rebalansa se navodi da će biti dato 1,6 milijardi dinara za troškove popravki i održavanja, od čega se veći deo, oko 1,4 milijarde, odnosi na radove na saobraćajnicama, što je uglavnom preraspodela onog što je Vojvodina nedavno dodelila Novom Sadu u visini od 850 miliona dinara.
Tu je i davanje 1,2 milijarde dinara za subvencije javnim preduzećima, čime ova stavka u budžetu za 2023. godinu povećava na 5,2 milijarde. Najveći deo koji će se sada deliti ide GSP-u i to 700 miliona dinara, tako da će kada se sve sabere gradskom prevozniku pripasti više od polovine svih subvencija gradskim firmama, jer s ovim sredstvima dobijaju ukupno 2,8 milijardi dinara.
Dok će GSP dobiti novac da plati gorivo, subvencija u visini od 483,3 miliona je kapitalno ulaganje i jedna od retkih novih investicija u predviđenom rebalansu budžeta. Ovaj novac se daje JKP "Novosadska toplana" za projektovanje i izgradnju Toplane "Majevica" koja treba da se izgradi na Bulevaru Evrope, naspram kasarne Jugovićevo.
Među većim izdacima izdvojeno je povećanje stavke "zemljište" za 800 miliona dinara, tj. sa jedne na 1,8 milijardi dinara. Ova stavka u budžetu u osnovi označava plaćanje eksproprijacije ili plaćanje naknada za zemljište po sudskim presudama.
Ostala izdvajanja u budžetu su u manjem iznosu i kreću se od nekoliko hiljada do oko 200 miliona dinara.
Veća novina je ipak prebacivanje 204,5 miliona dinara Upravi za zaštitu životne sredine za uređenje parka kod Spensa, što je sada neuređena ograđena površina između bazenskog kompleksa i turbo kružne raskrsnice.
Takođe, u budžetu je dodato i izdvajanje od 150 miliona dinara za Upravu za imovinu i imovinsko-pravne poslove za radove na stadionu "Karađorđe". Ovo je od ranije najavljeno ulaganje u gradski stadion kako bi se ispunili UEFA standardi, a zbog toga će FK "Vojvodina" od 1. oktobra utakmice igrati u Bačkoj Topoli. Kako je bilo pomena da će ovi radovi koštati i dva miliona evra, moguće je da će ostatak biti obezbeđen u budžetu za narednu godinu.
Istovremeno, u budžetu se preraspoređuje još 73,7 miliona dinara za troškove rekonstrukcije stadiona u Rumenačkoj ulici koji koristi RFK "Novi Sad". Ovi radovi kasne i poznato je da su poskupeli za 40 miliona dinara, pa sada iznose 245,3 miliona dinara. Međutim, iz obrazloženja rebalansa nije jasno da li u ovih 73,7 miliona ulazi pomenutih 40 miliona dinara ili ovo znači da troškovi idu na skoro 320 miliona dinara.
Znatnih preraspodela ima u delu budžeta koji se odnosi na socijalna davanja, tako da će jednokratna pomoć sa 56 miliona porasti na 206 miliona dinara. Međutim, ovde se ne radi o drastično velikom rastu broja primalaca socijalne pomoći, već o nameri grada da deo od 68,5 miliona dinara iskoristi za jednokratnu pomoć penzionerima sa najnižim penzijama.
U delu za socijalu će se odrediti i dodatna izdvajanja desetina miliona dinara za pokrivanje troškova povećanja broja pratilaca, subvencionisanje troškova boravka mališana u privatnim vrtićima, kao i plaćanja boravka dece u Predškolskoj ustanovi "Radosno detinjstvo" i drugim ustanovama.
Gradsko veće je izmenama gradske kase planiralo da se za skoro sve gradske konkurse u oblasti sporta, kulture, privrede da po još nekoliko desetina miliona dinara, kao što su na primer javno informisanje gde se daje još 25 miliona i tako ukupno predviđena suma za medije povećava na 81 milion dinara. Ova dodatna izdvajanja znače da će uskoro biti novi krug svih gradskih konkursa.
Pored toga što su mnoge stavke u budžetu nakon rebalansa planirane za povećanje, deo njih je umanjen ili obrisan jer je procenjeno da neće moći da se realizuju.
Neki od većih umanjenja u budžetu su smanjenje sredstava za rekonstrukciju Almaškog kvarta sa 825 na 618 miliona dinara, što verovatno znači da bar deo radova u vrednosti od 200 miliona dinara neće biti gotovi ove godine.
Iz smanjenja se vidi i da se za sledeću godinu odlažu neki radovi ili bar delovi planiranih radova. Ovde je najveće smanjenje kod parternog uređenja centra gde su planirana izdvajanja pala sa 396,6 na 217,7 miliona dinara, a dobar primer je i Spomenik "Apoteoza Srpske Vojvodine" gde su planirani troškovi smanjeni sa 25 miliona na pet miliona dinara.
Takođe, treba napomenuti da je umanjena budžetska rezerva sa 996 na 731 milion dinara i planirani troškovi za javnu rasvetu sa 700 na 580 miliona dinara.
O rebalansu budžeta Skupština grada bi trebalo da raspravlja tokom naredne nedelje, a datum još nije zakazan.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Dan otvorenih vrata na Filozofskom fakultetu u subotu
14.11.2024.•
0
Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, u subotu, 16. novembra, organizuje jesenji Dan otvorenih vrata koji će se odvijati od 10 do 13 časova.
Tošković: Vlast svakom poslu prilazi bez trunke odgovornosti, glavni princip je "uzmi pare i beži"
14.11.2024.•
1
Profesor Oliver Tošković izjavio je da je "moralna odgovornost kod učesnika rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu izostala jer je glavni cilj predstavnika vlasti da uzmu pare i pobegnu".
Hladan petak u Novom Sadu: Pogledajte koji zanimljivi događaji vas očekuju
14.11.2024.•
0
Tmuran i hladan petak je pred Novosađanima, međutim, nadamo se da vas to neće sprečiti da kraj radne nedelje provedete u pozorištu, na nekoj svirci ili promociji knjige.
Maja Gojković: Isto veče sam došla na mesto nesreće, ali ne da se slikam
14.11.2024.•
22
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković je rekla kako je isto veče došla na mesto nesreće u Novom Sadu, ali "ne da se slika".
Radove na Železničkoj stanici nadzirala francuska firma: "Nemamo komentar u ovom trenutku"
14.11.2024.•
7
Stručni nadzor na delu projekta koji se odnosio na rekonstrukciju zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, prema dokumentaciji do koje je došao Insajder, radila je francuska firma Ežis.
Preradović: Vučić je 5. novembra u Novi Sad došao pre protesta, postoje svedoci
14.11.2024.•
5
Zoran Preradović, novinar nedeljnika "Radar", kaže da "nije tačna informacija da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Novi Sad došao tek po završetku protesta 5. novembra".
Advokati uhapšenih bez informacija, iz suda za medije navode da Ješić ostaje u pritvoru
14.11.2024.•
4
Viši sud u Novom Sadu je 12. novembra doneo rešenje kojim se odbija kao neosnovana žalba branioca bivšeg pokrajinskog funkcionera Gorana Ješića na pritvor koji mu je određen 8. novembra.
Grad Novi Sad neće organizovati proslavu Nove godine iz pijeteta prema žrtvama nesreće
14.11.2024.•
60
Grad Novi Sad neće organizovati doček Nove godine, niti Srpske nove godine iz pijeteta prema žrtvama nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je stradalo 14 osoba, a tri su teško povređene.
Još sutra tmurno u Novom Sadu, a onda nekoliko vedrijih dana
14.11.2024.•
0
Još sutra će u Novom Sadu biti tmurno, a onda sledi nekoliko malo vedrijih i toplijih dana.
Šta se zna o firmi "Starting" koja je bila angažovana na rekonstrukciji Železničke stanice?
14.11.2024.•
17
Jedna od kompanija koja je bila angažovana kao podizvođač u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu je i "Starting DOO".
Pravnik Ilić o nesreći u Novom Sadu: Poverenik i ombudsman u istoj fioci u kojoj je Zagorka Dolovac
14.11.2024.•
3
Tužilaštvo ne komunicira adekvatno o slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, tvrdi Vladica Ilić, pravnik iz Beogradskog centra za ljudska prava.
Novosadska opozicija: Ističe rok da gradonačelnik Novog Sada sam podnese ostavku, iniciramo opoziv
14.11.2024.•
16
Novosadska opozicija konstatuje da je gradonačelnik Milan Đurić trebalo istog dana kada se dogodila tragedija na Železničkoj stanici da podnese ostavku.
LSV: Uklonite prazničnu dekoraciju, da vam Novosađani ne bi to poskidali
14.11.2024.•
23
Novogodišnje ukrašavanje Novog Sada, ni dve nedelje nakon tragedije na Železničkoj stanici, izazvalo je niz reakcija.
Advokat: Goran Ješić i dalje protivzakonito u pritvoru, ne znam po kom osnovu
14.11.2024.•
11
Advokat Vladimir Beljanski potvrdio je danas da je njegov branjenik, nekadašnji predsednik Opštine Inđija Goran Ješić i dalje protivzakonito u pritvoru.
Tužiteljka Paunović: Tužilaštvo za organizovani kriminal treba da istražuje nesreću u Novom Sadu
14.11.2024.•
4
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović rekla je da je slučaj nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu trebalo da preuzme Tužilaštvo za organizovani kriminal.
Tepić u otvorenom pismu Vučiću: Pitaj svog Andreja kad vam je puklo sa Gorancem
14.11.2024.•
74
Potpredsednika SSP-a Marinika Tepić uputila je otvoreno pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u kojem ga pita kada je "puklo" između njega, njegovog brata Andreja i Gorana Kovačevića Goranca.
Troje povređenih u nesreći u Novom Sadu i dalje u teškom stanju, jedna osoba kritično
14.11.2024.•
2
Upravnik Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine Dragan Nikolić izjavio je da je troje teško povređeni na Železničkoj stanici u Novom Sadu u teškom opštem stanju.
Vučić svoje kampanje bazirao na "kultu gradnje", nakon nesreće u Novom Sadu to dovedeno u pitanje
14.11.2024.•
16
Od tragedije u Novom Sadu u kojoj je stradalo 14 ljudi prošlo je više od deset dana, a vlasti, kako ocenjuju pojedini analitičari, pokušavaju da skrenu pažnju javnosti na druge teme.
Kršenje zakona prilikom rekonstrukcije stanice: Vrhunska neodgovornost, neznanje, nemar i nebriga
14.11.2024.•
29
Gotovo sve u vezi kinesko-srpskog posla na izgradnji brze pruge i rekonstrukcije staničnih zgrada je zvanično tajna.
Novosađani, danas ističe rok za četvrtu i ujedno poslednju ratu poreza na imovinu
14.11.2024.•
11
Rok za uplatu četvrte i ujedno poslednje rate poreza na imovinu za 2024. godinu ističe danas, 14. novembra.
Nastavlja se štrajk u pojedinim školama u Novom Sadu, Zrenjaninu, Somboru i Valjevu
14.11.2024.•
0
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije saopštila je da se nastavlja štrajk u školama u Srbiji prema donetoj odluci sva četiri reprezentativna sindikata.
Komentari 10
milmar
Zla...
Novosadski đaci plaćaju karte, penzioneri plaćaju 2.000 din/ godišnje. Ustvari, svi plaćaju. I preko toga, iz budžeta im treba izdvojiti najviše?
Postoje u Srbiji gradjani prvog, drugog i..... poslednjeg reda !!! Od grada do grada.... A u selima je "laku noč".
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar