FOTO, VIDEO: Zašto je jezero u vojvođanskom selu roze boje?

Usred panonske nizije nalazi se jezero roze boje koje posećuju gosti iz cele Bačke i iz prekograničnih mađarskih opština.
FOTO, VIDEO: Zašto je jezero u vojvođanskom selu roze boje?
Foto: 021.rs

Nesvakidašnja boja ovog jezera privlači posetioce koji ne moraju da idu u neku od susednih država kako bi uživali u termalnoj vodi koja im prija. 

Termalna banja Pačir nalazi se u opštini Bačka Topola. Pačir je od Novog Sada udaljen oko 90 kilometara. Meštani jednog malog vojvođanskog sela odlučili su da kroz otvaranje banje podstaknu seoski turizam. 
 
Iskoristili su potencijale jezera koje ima površinu 2.000 metara kvadratnih i njegovu egzotičnu boju koju još imaju i jezera u Indiji, Rusiji, Španiji, Senegalu ili Tanzaniji i napravili banju za koju mnogi u Srbiji nisu ni čuli.
Na severu Vojvodine ima više termalnih izvora, ali velika većina se ne koristi u komercijalne svrhe. Jezera obično imaju plavkasto-zelenkaste nijanse, a mnogima je velika enigma kako je ovo jezero roze boje. Posledica toga je delovanje minerala, joda, broma, sulfata, natrijuma i litijuma. 
 
Topla slana voda dolazi sa oko 1.400 metara dubine i na putu ka površini voda prolazi kroz različite slojeve stena čime postaje obogaćena mineralima. Voda na izvoru ima temperaturu od 72 stepena Celzijusa, a do dolaska u jezero spušta se na 60. Potom se prirodno hladi, pa kada se ulazi u jezero voda ima prijatnu temperaturu od 30 do 35 stepeni.
 
Ova banja počela je da radi 2014. godine, nakon što su nekoliko godina meštani uz samodoprinos, kao i pomoć lokalne uprave i pokrajinske vlasti finansirali gradnju bunara, jezera i drugih sadržaja. 
 
 
U jezero stalno utiče termalna voda preko izbušene cevi koja je postavljena po sredini jezera, na dubini od oko 1,5 do 1,7 metara, dok je uz ivicu dubina uglavnom oko 90 centimetara. 
 
Jezero je plitko tako da je pogodno i za neplivače.
 
Tokom boravka u vodi oseća se miris joda i fenola, ali to prestane da se primećuje već posle nekoliko minuta boravka u njoj. Iako nije ograničena dužina boravka u vodi, preporučuje se pravljenje pauze nakon pola sata, uz tuširanje. 
 
Voda je najizražajnije ružičasta oko podneva, crkvenkasta u popodnevnim satima, dok je manjeg intenziteta na zalasku i izlasku sunca. Jezero ima ovu boju samo tokom jula i avgusta. 
 
Jezero je otvoreno samo tokom letnjih meseci, u jesen se jezero skroz isušuje, čisti i priprema za sledeću letnju sezonu. Od 2018. godine kompleks je dodatno sređen i pušteni su u rad i zatvoreni bazeni, te je tako omogućeno da se u termalnoj banji uživa tokom cele godine.
 
  
 
Voda je raj za sve one sa dermatološkim problemima, posebno psorijaze, degenerativnih reumatskih oboljenja, i stanja nakon povreda.
 
Poseta banji postala je i deo ponude brojnih turističkih agencija, te se mogu naći i organizovani jednodnevni izleti sa polascima iz većih gradova Srbije.
 
U kompleksu osim ležaljki i suncobrana ima i toaleta, svlačionica, tuševa, kao i deo za prodaju hrane - mekika, langoša i pomfrita. Cena dnevne ulaznice je 350 dinara za odrasle i 250 za decu. Kupalište je otvoreno u periodu od 10 do 19 časova.
Osim što već neko vreme oduševljava posetioce prelepom prirodom i pogodnim mestom za pravljenje nezaboravnih fotografija, ova destinacija je zgodna i za kratak beg iz grada.
  • Pačirac

    26.07.2023 16:34
    pa budi te srećni sto je ova termalna banja u Srbiji
  • @Za biologa

    26.07.2023 15:46
    Ima takvih "izvora" (bušotina) i na jugu Mađarske. Koriste se u energetske svrhe (za zagrevanje plastenika, ne za kupanje) i muku muče kako da reše ispuštanje te (slane) vode u prirodu...
  • Apsurdistan

    26.07.2023 15:31
    POBOGU a zašto ste spomenuli litijum?! Ako ONAJ to pročita ode i Bačka dođavola ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti