VIDEO: Osveženje na jezeru udaljenom pola sata od Novog Sada

Bešenovačko jezero, poznato i pod nazivom Beli kamen, nalazi se na svega tridesetak kilometara od Novog Sada.
Na samo pola sata vožnje od Novog Sada nalazi se prelep ambijent i nesvakidašnja oaza nastala saradnjom čoveka i prirode. 
Nastalo je u nekadašnjem kopu, iz kojeg je beočinska cementara izvlačila rudu lapor. Vremenom se obrazovalo jezero prečnika 200, a dubine oko 15 metara.
Jezero je nekada bilo poribljeno, a meštani ga sada koriste kao izletište. Danas je najveći deo ribe izlovljen, te jezero nije atraktivno za ribolov kao nekada. U plićacima i dalje se mogu videti jata ribica. 
 
U blizini se nalazi drvena kapela koja svojim izgledom podseća na manastir Bešenovo.
 
Za razliku od većine drugih fruškogorskih, Bešenovačko jezero je veoma pristupačno i udaljeno je od glavnog puta nekih stotinak metara. Prateći navigaciju, kada skrenete sa glavnog puta, naići ćete na veliki prostor pre samog jezera, koji predstavlja parking. 
 
 
Ovo nije jedno od previše izvikanih i bezukusno ispromovisanih mesta, već jedan pravi fruškogorski biser, čija potpuna lepota se može doživeti jedino uživo.
 
Strme obale sa vegetacijom, čista i prozirna voda sa neobičnom tirkiznom, azurnom bojom, učiniće da se osećate kao da se nalazite negde na moru, u nekom zalivu.
 
Veruje se da je voda bešenovačkog jezera lekovita, zbog svog mineralnog sastava. Isto važi i za blato oko samog jezera, koje posetioci neretko nanose na svoje telo. Jezero je oivičeno stenama belog kamena, po čemu je i dobilo svoj drugi naziv. 
 
Postoje delovi jezera gde nakon plićaka vrlo brzo nailaze velike dubine, te se savetuje opreznost ukoliko niste iskusan plivač. S obzirom na to da na jezeru nema nadzora spasilaca, savetuje se da uživate kraj vode i da se ne ide duboko.
 
Bitna informacija je da u okolini nema prodavnice i prvo naseljeno mesto se nalazi na neka četiri kilometara udaljenosti, tako da je neophodno da ponesete dosta tečnosti sa sobom, kao i hranu i voće.
 
Još jedan koristan savet jeste da ponesete joga prostirku ili bilo šta slično što biste mogli da stavite ispod peškira kako bi vam bilo udobnije zbog tvrde zemlje i granja.
Ako planirate posetu tokom letnje sezone, poželjno je da poranite ukoliko želite da ugrabite dobro mesto. Na plaži nema ni trunke hlada, tako da ukoliko želite da provedete čitav dan na jezeru, morate veoma dobro da se opremite, kako vam sunce ne bi zadavalo previše problema.
 
Ova oaza mira je idealno mesto ukoliko želite da pobegnete od gradske gužve i provedete vikend u prirodi pored jezera sa porodicom ili prijateljima. U blizini jezera nalaze se i vikendice za izdavanje koje imaju pogled na samo jezero, koje vam mogu pružiti pravi užitak i u danima kasnog leta.
 
Leto i dalje traje, te vam preporučujemo da posetite ovo jezero i uživate u njegovim čarima.
  • Slavko

    14.08.2023 09:13
    @Grof
    Još nešto gospodine "grofe" ,to nema veze da li je neko reditelj,prodavac na pijaci,keramicar ili bilo šta sa ti nalazima koje izda ozbiljna laboratorija.
    Inače ja ga ni kao reditelja ni kao čoveka nesto ne poštujem ali to opet nema veze sa rezultatom nalaza.
  • Slavko

    14.08.2023 09:07
    @Grof

    Gospodine "Grofe" vi ste pobrkli nesto.Ja sam video papir i Nemačke a ne plaćene papire iz "naših instituta" gde platite i napišu vam sta hoćete.
  • Grof Sekereshi

    14.08.2023 05:29
    @Slavko
    Za razliku od Kusturice ja sam zavrsio fakultet iz te oblasti i radim u vodoprivredi Vojvodine i Srbije. Kusturica je nekad davno radio kao reziser i u tome je bio uspesan ali kao strucnjak u vodiprivredi je totalni amater, pogotovo kao brdjanin u oblasti ravnicarskih predela.
    Dakle, jel vi imate neko relevantno ocitavanje kvaliteta voda u Mrtvoj Tisi nekog domaceg instituta za zdravlje a ne imaginarnih instituta za vode koje je navodno kod Kusturice o mozemo ga videti samo kad ga navatamo u navodnoj kuci na obali Mrtve Tise.
    E ja sam svojim ocima video jedno takvo ocitavanje pre 7-8 god za Mrtvu Tisu (i tok same Tise od granice do usca isood Titela) i nisu bili ni hemijski ni bakterioliski ispravni. Kratko i jasno: u Vojvodini ne postoji cista voda kako u vodotokovima tako u barama i vestackim akumulacijama, postoji samo manje ili vise zagadjena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti