DRI u Školi za vaspitače: Nenaplaćeni dugovi sa sudova i nezakonito nagrađeni članovi komisija
Uvećani koeficijenti, nezakonite naknade komisijama, nelegalna nekretnina i nenaplaćeni dugovi neki su od propusta koje je DRI otkrila u Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača.
Foto: 021.rs
Revizor je objavio svoj izveštaj o reviziji finansijskih izveštaja i pravilnosti poslovanja ove novosadske visoke škole za 2022. godinu, sa više zaključaka o kršenju zakona.
Konkretno, DRI pominje dva miliona dinara koji su potrošeni mimo propisa i to primenom većih osnovica za plate, ugovaranjem poslova za koje već postoji zaposleni u školi i isplatom nezakonitih naknada i nagrada. Škola je u toku revizije ispravila neke od uočenih nepravilnosti u svom radu, dok je za ostatak dužna da u roku od 90 dana izvesti revizora u odazivnom izveštaju.
U postupku revizije, utvrđeno je da je Škola u januaru 2022. godine isplatila svojim zaposlenima platu za decembar 2021. godine, a koju je obračunala po pogrešnoj osnovici - po onoj koja se primenjivala tek od plate za januar 2022. godine. Primenom veće osnovice od one koju je Vlada propisala Škola je u 2022. godini bespravno potrošila najmanje 420.000 dinara - 362.000 dinara na ime zarada, a 58.000 dinara na ime socijalnih doprinosa.
Najmanje 453.000 dinara javnog novca potrošeno je za plaćanje neosnovanih naknada članovima komisije za sprovođenje konkursa za upis studenata u junu prošle godine, iako zakon ne predviđa nikakvu naknadu za ovaj posao. Najmanje 327.000 dinara isplaćeno je članovima komisije za samovrednovanje i ocenjivanje kvaliteta studijskih programa i komisije za izradu dokumentacije za akreditaciju, a kojima takođe po slovu zakona ne pripada naknada.
Još 729.000 dinara potrošeno je za nagrađivanje zaposlenih sa po 10.000 dinara povodom Dana Škole, iako zakon zabranjuje ovakvo nagrađivanje zaposlenih. Naime, zakon prepoznaje samo jubilarne nagrade i novčane nagrade za decu zaposlenih.
Škola je u 2022. godini uvećala koeficijente za plate rukovodiocima i to direktoru za 20 odsto, pomoćniku direktora za 10 odsto, a sekretaru škole i rukovodiocu finansija za osam odsto. I dok su ova uvećanja po zakonu, Škola je prekršila propise kad je odlučila da koeficijent za četiri odsto uveća i rukovoditeljki studentske službe, koja nema pravo na uvećanje. Tako je protivpravno potrošeno još 60.000 dinara.
Državna revizorska institucija uočila je greške u načinu na koji ova ustanova dogovara i plaća poslove. Veći deo ugovora o delu i ugovora o autorskom honoraru Škola je zaključila kad je izvršenje tih poslova već bilo u toku - tako je nekoliko ugovora zaključeno 8. decembra, a poslovi su obavljani mesecima unazad.
Imali su ugovor o autorskom honoraru datiran na 5. septembar, kad su usluge već uveliko bile pružane. Ovi poslovi mahom su se odnosili na plaćanje omota za diplome ili nabavku indeksa za studente.
Vrlo je problematična situacija koju Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača ima sa koeficijentima zaposlenih i to zbog nereakcije države. Naime, u Školi rade pojedini visokoobrazovani ljudi koje Vladina Uredba o koeficijentima uopšte ne prepoznaje - ne postoje za njihova radna mesta. U takvoj situaciji je 18 zaposlenih u ovoj Školi, za koje je koeficijent zarade određen u skladu sa njihovom stručnom spremom, a ne sa dokumentom koji bi ovo pitanje trebalo da reguliše.
Ovaj problem prisutan je godinama, čime Vlada Srbije faktički ove ustanove stavlja u nezakonit položaj.
"Ukazujemo da Uredbom o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama nisu propisani koeficijenti koji se primenjuju za obračun i isplatu plata zaposlenih u akademiji strukovnih studija, visokoj školi i visokoj školi strukovnih studija, a nazivi pojedinih radnih mesta, u delu ove uredbe koji se odnosi na više i univerzitetsko obrazovanje, nisu usaglašeni sa nazivima utvrđenim Uredbom o katalogu radnih mesta u javnim službama i drugim organizacijama u javnom sektoru, iako su ove ustanove osnovane u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, kojim su pored ostalog, propisana i radna mesta za obavljanje obrazovne delatnosti", stručno ovaj problem definišu revizori.
Ali ono što jeste isključivo propust Škole je naplata višegodišnjih dugova. U ovoj ustanovi su dve bivše zaposlene u periodu od četiri godine dokazano zloupotrebljavale položaj i prisvajale novac, koji još uvek nisu vratile. Presudama Višeg i Apelacionog suda od 2017. godine okrivljene su nekadašnja šefica računovodstva i finansijska referentkinja i to za zloupotrebu položaja u periodu od 2009. do 2012. godine, a oštetile su Školu za skoro sedam miliona dinara.
Iako su ovaj iznos morale da isplate Školi u roku od šest meseci, one to nisu učinile ni nakon šest godina - ali se ni Škola nije potrudila da pokrene prinudnu naplatu.
Budući da Škola nije tražila prinudno izvršenje, niti je pokrenula parnicu za naplatu do punog iznosa, preporuka DRI je da se ustanova obrati pravobranilaštvu.
Od čega Škola najviše zarađuje?
Ono što su prihodi obrazovne ustanove formalno se zovu prihodi od prodaje dobara i usluga iz okvira sopstvene delatnosti. To su, zapravo, naplate troškova upisa, školarine, ispita, overe semestra i prijave mastera, sve od čega je Škola u 2022. godini prihodovala nešto više od 26 miliona dinara. Ubedljivo najviše se "zaradi" od naplate školarina - 15 miliona dinara godišnje, budući da je školarina za samofinansirajuće studente na osnovnim studijama 65.000 dinara, dok je na masteru 80.000 dinara.
Revizor je otkrio i da Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača ima nelegalizovan stan u društvenoj svojini, koji izdaje u zakup po pogrešnoj zakupnoj ceni. Reč je o stanu od 38 kvadrata koji je evidentiran u poslovnim knjigama Škole, ali ne i u katastru i za koji je u 2022. godini evidentiran prihod od uplata zakupnine u iznosu od 62.000 dinara.
Škola godinama nije usaglašavala visinu zakupa po zakonu, već po starijem i sada nevažećem obračunu koji datira iz 2016. godine, a nekretnina je ušla u postupak ozakonjenja tek 15. juna ove godine.
Šta je Škola preduzela u toku revizije?
Nekoliko nepravilnosti otklonjeno je u toku same revizije. Škola je dovela u red prijem faktura od svojih dobavljača, pravilno evidentira transferna sredstva, prihode i rashode, a primenjuje i pravilnu osnovicu za plate.
Ispravljena su nepravilna knjiženja vrednosti imovine, ali Škola je i dalje dužna da DRI u roku od 90 dana podnese odazivni izveštaj i navede šta je još ispravljeno od uočenih nepravilnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Roditelji novosadske škole najavili krivične prijave protiv onih koji budu pritiskali nastavnike
22.01.2025.•
1
Roditelji đaka u OŠ "Nikola Tesla" najavili su podnošenje krivičnih prijava protiv onih koji budu pritiskali i pretili nastavnicima koji su obustavili rad.
Roditelji i ovog jutra kod škola: Sve je moguće kada pobedimo strah i malodušnost
22.01.2025.•
45
Deo nastavnika u novosadskim školama je već treći dan u obustavi nastave. Kod novosadskih škola se okupljaju roditelji koji podržavaju prosvetare u obustavi rada.
Asistent na Filozofskom u Novom Sadu: Kičma i odgovornost
22.01.2025.•
1
Pesnik i asistent na Odseku za komparativnu književnu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Branislav Živanović obratio se okupljenima ispred OŠ "Ivo Lola Ribar".
Student u Novom Sadu: Sazrela je svest da je ovo naša zemlja
22.01.2025.•
11
"Seobe su politika koja obesmišljava prosvetu, koja obesmišljava rad i život, politika koja nam ruši državu i koja nam svima ukida budućnost", kaže student Jovan Repović.
U Novom Sadu hladno, ali bez minusa
22.01.2025.•
0
Temperatura u Novom Sadu ove srede neće ići ispod nule.
Lepe vesti iz Betanije: Rodilo se 20 beba
22.01.2025.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom porodilištu "Betanija" rođeno je 20 beba.
Sreda u Novom Sadu: Pogledajte vodič za dan pred nama
22.01.2025.•
0
Promenljivo oblačna i hladna sreda je pred Novosađanima, međutim, nadamo se da vas to neće sprečiti da veče provedete na nekom od događaja u gradu.
Glumci Pozorišta mladih posvetili večerašnju predstavu onima koji se bore za svoju i našu slobodu
21.01.2025.•
4
Večerašnju predstavu u Pozorištu mladih glumački ansambl posvetio je "onima koji se bore za svoju i našu slobodu".
Ugovori o zakupu kabina na Štrandu produžavaće se od 27. januara
21.01.2025.•
3
Produženje ugovora o zakupu kabina na Štrandu počinje u ponedeljak, 27. januara i trajaće do 1. marta.
Unapređena sutkinja koja je ukinula pritvor Vesiću
21.01.2025.•
44
Slobodanka Gutović, sutkinja Višeg suda u Novom Sadu, koja je u novembru bila član vanpretresnog veća koje je ukinulo pritvor Goranu Vesiću, unapređena je i izabrana za sudiju Apelacionog suda.
Otkazana opera u SNP zbog navoda da su naprednjaci kupili 400 karata da izvižde umetnike
21.01.2025.•
80
Večerašnje izvođenje opere "Evgenije Onjegin" u Srpskom narodnom pozorištu je otkazano.
Odgovor na tekst "Đurić: Novi Sad nije bankrotirao, budžet je stabilan"
21.01.2025.•
0
Advokat Branislav Herceg reagovao je na tekst 021.rs "Đurić: Novi Sad nije bankrotirao, budžet je stabilan".
FOTO, VIDEO Roditelji ispred novosadskih škola: Proglašavaju se obustave do petka
21.01.2025.•
87
Drugog dana drugog polugodišta deo škola u Novom Sadu štrajkuje. Ovo je odlučeno na sastanku kolektiva ovih škola, dok će se za naredne dane tek dogovoriti.
Blokada Srednje baletske škole od srede
21.01.2025.•
1
Maturanti Srednje baletske škole doneli su odluku da od srede, 22. januara, organizuju blokadu škole.
Novi Sad planira sporazume sa gradovima iz Španije, Rusije, Češke, Kine, Tunisa i Libije
21.01.2025.•
5
Ove godine će Novi Sad širiti svoju mrežu međunarodnih partnerstava sa gradovima iz Evrope, Azije i Severne Afrike, kaže pomoćnik gradonačelnika za međunarodnu saradnju Aleksandar Petrović.
Sve veći broj fakulteta za razrešavanje Madića: "Narušio je ugled Univerziteta u Novom Sadu"
21.01.2025.•
14
Poljoprivredni i Filozofski fakultet pridružili su se spisku ustanova koje traže smenu rektora Univerziteta u Novom Sadu Dejana Madića.
Maturanti Ekonomske škole u četvrtak organizuju dobrovoljno davanje krvi
21.01.2025.•
1
Maturanti Ekonomske škole najavili su da u četvrtak, 23. januara, organizuju dobrovoljno davanje krvi.
Protest podrške ispred OŠ "Miloš Crnjanski" u sredu ujutru
21.01.2025.•
4
Roditelji đaka OŠ "Miloš Crnjanski" koji podržavaju obustavu nastave najavili su da sutra, 22. januara, organizuju protest podrške.
Vulin na prodaju: Slika iz Gradske kuće na aukciji, novac će biti doniran studentima
21.01.2025.•
24
Nakon blokade Gradske kuće u Novom Sadu od strane opozicionih političara, Pokret socijalista saopštio je da je nestala slika Aleksandra Vulina.
FOTO Igralište u Rumenačkoj zabrinulo građane: Nadležni kažu da će rešiti problem
21.01.2025.•
13
Februara 2021. godine građani su dobili mogućnost da koriste uređeni javni prostor na Detelinari, u Rumenačkoj 25, na kojem su dečije igralište i prostor za društvena okupljanja.
Bez ispitnih rokova na Filozofskom: Sve aktivnosti će biti nadoknađene kad se steknu uslovi
21.01.2025.•
6
Održavanje ispitnih rokova na Filozofskom fakultetu odlaže se do daljeg zbog blokade zgrade i prekida u odvijanju nastave u zimskom periodu.
Komentari 5
Sramota
Organizacija bilo čega u školi je nula, samo gledaju kako da iskamče pare od studenata, samo čekam da počnu i vazduh da naplaćuju... O 'studentskoj' službi da ne govorim...nestručne i drske, većinu radnog vremena samo ispijaju kafe i ogovaraju, osim divne Jelene; profesori iskompleksirani i nezainteresovani, od njihovog raspoloženja zavisi da li će student položiti ispit.... Čast izuzecima, naravno.
Svi su u nekim rodbinskim odnosima, по бабине линије. I kada ima osnova za suspenziju, ništa se ne uradi povodom toga.. sramota!
Ima tu još mnogo propusta, nažalost.
Hm...
Liman
Sada bi isto tako bilo lepo da se da povisica revizorima koji su obavili svoj posao,
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar