FOTO, VIDEO: Novosađani na protestu pitali vlast da li da deci za školu kupuju pancire ili knjige

Na 11. po redu protestu protiv nasilja u Novom Sadu govorilo se o bezbednosti u školama, kakvo je stanje u njima i kako će se s đacima raditi.
FOTO, VIDEO: Novosađani na protestu pitali vlast da li da deci za školu kupuju pancire ili knjige
Foto: 021.rs
Sa protesta je poručeno da za tri meseca od tragedije u OŠ "Vladislav Ribnikar" u Beogradu nije ništa vidljivo urađeno da bi se deca osećala sigurnije i bezbednije. 

Okupljanje je organizovano kod spomenika Jovanu Jovanoviću Zmaju, gde je profesorica i kopredsednica Gradskog odbora Zajedno Marija Vasić podsetila na spore reakcije države i ministarstva nakon tragedije.

"Mesec dana smo dolazili u strahu u škole i poslednju informaciju od ministarstva smo dobili 2. juna, kada su nam poručili da na brzinu zaključimo ocene dve nedelje pre kraja školske godine. Od tada nikakvo obaveštenje ili instrukcija nisu stigli do prosvetara. Sada se nalazimo na dve nedelje od početka školske godine i o novoj ne znamo gotovo ništa, sem tri potpuno nebitne stvari - ko nam je nova ministarka i da je otišla na godišnji odmor odmah po imenovanju, da će biti veći fond časova fizičkog, kao i da školska godina mora da počne sa himnom 'Bože pravde' ili će biti novčane kazne od 100.000 dinara. Daleko više znamo o nacionalnom stadionu koji se planira nego što imamo odgovore na gomilu pitanja koja bi hteli da postavimo ministarstvu prosvete i školskoj upravi - na prvom mestu šta je sa novim merama bezbednosti za učenike i profesore", navela je Marija Vasić. 
 
Ona je dodala da se dve nedelje pre početka škole ne zna ništa o najavljenim stručnim timovima pedagoga i psihologa koji bi trebalo da rade sa decom, kao ni o merama za prevenciju nasilja. Upitala je zašto u školama nema nikakve obuke za postupanje u vanrednim situacijama.
 
"Nalazimo se u apsurdnoj situaciji da ne znamo da li da deci kupujemo pancire i šlemove ili knjige", rekla je ova profesorica. 
 
 
Na protestu je ponovljeno da su mnoge škole u Novom Sadu i ovom delu Vojvodine oštećene u olujama tokom jula i da nisu još obnovljene.
 
Protestna šetnja je od Čika Jovinog spomenika išla centrom grada do Školske uprave na Bulevaru Mihajla Pupina, gde su ostavljene poruke ministarstvu i upravi.
 
Ispred uprave je govorio maturant Vukašin Đinović koji je rekao da im je, iako se neće vraćati u školske klupe, važno da se izbore da se buduće generacije, nastavnici i ostali zaposleni osećaju bezbedno. 
 
"Prosveta predstavlja kamen temeljac svake države, a u Srbiji je urušena. Profesori su obespravljeni i necenjeni, a mladi koji će jednog dana voditi ovu zemlju i koji treba da predstavljaju njenu budućnost se nizašta ne pitaju. Škola je nekada bila vaspitno-obrazovna ustanova, ali to više nije. Korona i izolacija su ostavile trag na socijalnom i mentalnom razvoju mladih, a u godinama koje su usledile nije bilo pomoći učenicima, jer je sistem pedagoge i psihologe pretvorio u administrativne radnike. Umesto da se bave preventivnim radom, deca se tamo šalju po kazni i kada već postoji veliki problem. Zakasnele reakcije su razlog za porast nasilja u školama. Takođe, nasilnici se ne kažnjavaju odgovarajuće, jer škole to skrivaju i zataškavaju jer im je važniji ugled od bezbednosti dece", rekao je ovaj maturant. 
 
On je izgovorio i stihove: "Bilo je to u jednoj zemlji seljaka na brdovitom Balkanu, umrla je mučeničkom smrću četa đaka u jednom danu" . Dodao je da se protesti organizuju zbog stradalih đaka i da su svi ovde jer ih je okupila jedna velika tragedija, kao i da se zbog njih i svih budućih generacija ne sme dozvoliti da se ovo zaboravi i ponovi. 
 
 
Na protestu je rečeno da je tačno 100 dana kako traju protesti u Srbiji protiv nasilja, a da vlast sve vreme ignoriše zahteve, kao i da se protesti neće prekinuti i da će od septembra biti još jači.
 
Ponovljeni su i zahtevi protesta, a to je smena Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i gašenje medija i tabloida koji "objavljuju lažne vesti, šire govor mržnje i nasilja i kontinuirano krše novinarski kodeks".
 
Traži se i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama koje "promovišu mržnju i nasilje", TV Pink i Hepi TV, hitno ukidanje rijaliti programa, kao i ostavke ministra policije Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Goca

    19.08.2023 18:04
    Deca u Kamenici nemaju prilaz do škole. Pešačka staza je obrasla u korovu a od uzurpacije pešačke staze od strane pojedinca koji tu drži 20 auta da ne govorim. Javasluk
  • ××

    19.08.2023 17:21
    Kvalitet obrazovanja i kadra je tekovina 5 Oktobra
  • @ Tanja

    19.08.2023 14:21
    U os sonja marinković sportski tereni i hala su okupirani od studenata iz obližnjeg doma i juniorske ekipe kosarkaskog kluba gde je trener jedan od profesora. Za djake nema mesta. A to je tako od davnina. Nastavnici zmure a roditelji cute.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti