Poskupeo "đački dinar" u novosadskim školama: Podsetnik da ne mogu da vas uslove da ga platite

Iznos "đačkog dinara", odnosno donacije, poskupeo je u novosadskim školama i, barem u srednjim stručnim školama, on ove školske godine iznosi 3.500 dinara.
Poskupeo "đački dinar" u novosadskim školama: Podsetnik da ne mogu da vas uslove da ga platite
Foto: 021.rs

Roditelj đaka koji pohađa Tehničku školu "Pavle Savić" u Novom Sadu obratio se 021.rs sa informacijom da je ove godine "donacija" preimenovana u "troškove škole", te da je porasla sa 2.000 dinara na 3.500 dinara.

"Do prošle godine je ova 'donacija' bila obavezna, ali ove godine je vode kao trošak škole - ako biste mogli samo da proverite šta se to tačno poboljšalo u našim školama pa da se opravda ovo poskupljenje? Konkretno, naša škola nema ni adekvatan toalet, a za fizičko vaspitanje deca moraju da pređu pola grada da bi stigli do sale. Beograd možda jeste dobio besplatne knjige, ali Novi Sad je dobio poskupljenje školarine u državnim srednjim školama", navodi ovaj roditelj.

"Školarina" koju pominje Novosađanin nije nikakva školarina, odnosno obavezan trošak koji je na roditeljima đaka. Naš sagovornik dodaje da je definisana otplata ovog nametnutog troška u dve rate.
 
"I uplatnice doneti obavezno na uvid jer dete neće dobiti svedočanstvo ukoliko ne plati", tvrdi ovaj roditelj, koji je dostavio i popunjenu uplatnicu koju je dobio u školi.
 
O praksi uslovljavanja dece uplatom "donacije" škole 021.rs je pisao godinama unazad, a o ovoj nezakonitoj praksi oglašavalo se i Ministarstvo prosvete u nizu obaveštenja. Naime, škole su dužne da izdaju svedočanstva deci i nikakva školarina ili trošak ne postoji kao uslov, već isključivo kao dobrovoljni čin.
 
Na pitanja 021.rs o ovoj praksi u školi, direktorka Tehničke škole "Pavle Savić" Mila Kostić kaže da je na sednici Saveta roditelja 31. maja ove godine usvojeno da takozvani đački dinar (donacija) roditelja za školsku 2023/2024. godinu, bude 3.500 dinara - odnosno izjednačena sa iznosom drugih srednjih stručnih škola na teritoriji Novog Sada. 
 
"Savet roditelja je takođe doneo odluku da se omogući roditeljima plaćanje u dve rate i to: prvu ratu u iznosu od 2.000 dinara tokom prvog polugodišta, a drugu ratu u iznosu od 1.500 dinara tokom drugog polugodišta. Pomenuti predlog Saveta roditelja je potvrdio i Školski odbor. Napominjemo da navedeni iznos predstavlja dobrovoljno davanje roditelja – donaciju, te da su netačni navodi roditelja da se uslovljavaju plaćanjem iste, ili kao što je navedeno da neće biti izdate javne isprave", navodi direktorka Kostić.
 
Dodaje da smatra i da roditelj koji se obratio redakciji, iz iskustva, iz prethodnih školskih godina, može da potvrdi da su dokumenta uredno izdavana i da je učenik ostvarivao sva prava koja su mu u skladu sa zakonom garantovana.
Kako je prošle godine apelovalo Ministarstvo prosvete, plaćanje "đačkog dinara" i troškova poput obezbeđenja nije obavezno, niti dobijanje svedočanstva može biti uslovljeno uplatnicom. 
 
"Roditelji nisu dužni da daju novac za ovu svrhu", naglasilo je ministarstvo. 
  • Nastavnik

    06.09.2023 09:07
    Školski dinar
    Vi ste ljudi opravdano besni ali ste bes usmerili na pogrešnu stranu. Školski dinar je samo posledica osiromašenih školskih budžeta i problema finansiranja škola koje kad poplaćaju tekuće troškove nemaju ni za toalet papir, a ne za papire za štampanje pisanih vežbi ili ne daj bože saniranje štete koju vaša besprekorno vaspitana nejač u školi načine. Mogli bismo se igrati ping ponga s optužbama ali problem leži u višoj instanci od direktora škola kojima su ruke poprilično vezane, dok vi samo znate da "nećete da platite" što ne reva problem nego samo demonstrira vaš inat, bes i generalno dugogodišnji bol u predelu prepona za vašu sopstvenu decu. Sedeći za tastaturom, prozivajući nekog profesora iz tamo neke škole za ovo ili ono ne rešavate problem zavrnutih slavina za škole u vremenu nadolazećeg poskupljenja akciza za benzin, novog albuma Jelene Karleuše i nove sezone rijalitija na "onoj" televiziji. Mislite o tome...
  • M.nastasic

    01.09.2023 09:27
    M.nastasic
    Po ovom pitanju savetovao sam se sa Advokatom pre par godina i recenomije da je ovo klasicna Iznuda! Ako Škola vrši bilo kakav pritisak pod odmah tuziti i traziti obestecenje na koje ima pravo svaki ucenik(roditelj)! Nakon toga ceo razred je prestao sa time dok je Direktor naprasno ucutao! Nije zaista stvar u dve tri hiljade dinara vec nezelim da me bilo ko vise krade i otima moje novce za koje cestito i teško radim! Uvek ima roditelja koji nasednu na te price i ako žele da budu ovce neka ih sisaju i vise od toga…
  • Jovina gimnazija

    01.09.2023 09:02
    prozivanje
    U Jovinoj gimnazij uredno insistiraju na uplati, uradno maltretiraju samo decu, a roditelje ne zovu da se iznosi uplate, prete sa svedočanstvima, prozivaju decu koja nisu uplatila na ČOS-u da bi se osećala posramljeno, šalje razredni grupne mejlove deci u kojima napiše da treba da plate školski dinar i slične stvari gde si ti primoran da platiš da ti dete ne bi trpelo ponižavanje. Čekam da mi dete završi školovanje u "elitnoj" gimnaziji pa ću ih tužiti da mi vrate sav iznuđen novac.
    A struktura troškova za prošlu godinu im je odlična 800 din osiguranje učenika, 600 školski list Skamija, Crveni krst 30, priprema i štampa god. izveštaja 600, sredstva za dezinfekciju Kovid 800, Takmičenja - prevoz ulenika 380, oprema učila 200 i provizija Uprave za trezor 90 dinara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti