FOTO, VIDEO: Mladi iz Hirošime i Novog Sada napravili 1.000 origami ždralova - simbol želje

Učenici novosadskih škola su zajedno sa decom iz Dečijeg hora "Senda Panflute" iz Hirošime (Japan) uspeli da naprave ukupno 1.000 ždralova origami tehnikom u Muzičkoj školi "Isidor Bajić".
FOTO, VIDEO: Mladi iz Hirošime i Novog Sada napravili 1.000 origami ždralova - simbol želje
Foto: 021.rs
Prema japanskom verovanju, želje se ostvaruju kada se napravi 1.000 ždralova.
Kako kaže direktorka ove škole Radmila Rakin Martinović za 021.rs, želja koju su učenici i nastavnici zajedno poželeli jeste da drvo, koje je jedino preživelo atomsko bombardovanje Hirošime u Drugom svetskom ratu, živi dugo godina. 
"Mi smo seme jedinog preživelog drveta u atomskom bombardovanju dobili na poklon i zasadićemo ga u dvorištu, a naša želja je da ono živi dugo godina, da ga negujemo kao simbol dragocenosti, mira, razumevanja među ljudim i u slavu života, kako je to opisao gradonačelnik Hirošime. To je jedna snažna poruka koju želimo pre svega da pokažemo našim đacima", rekla je ona.
 
Dodaje da je 16 učenika iz Japana od početka nedelje smešteno u domovima učenika muzičke škole.
 
"Kulture su jako različite, od hrane, odevanja, načina učenja muzike, ali imamo i nešto zajedničko - svi razumemo muziku. Na ovaj način mi pokazujemo učenicima da je moguća lepa i uspešna saradnja različitih kultura", smatra Rakin Martinović.
 
 
Dečiji hor "Bajićevi slavuje", Muzičke škole "Isidor Bajić", nastupiće zajedno sa Dečijim horom iz Hirošime u petak, 15. septembra u prostoru obnovljenog distriktra, odnosno Kineske četvrti.
 
"Bajićeve slavuje" osnovala je i vodi nastavnica ove škole Ana Kovačić, a hor iz Japana nastupaće pod dirigentskom palicom Hiromicua Šimamota.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Radio 021 (@radio_021)

 
Hor "Senda Panflute" čini 25 učenika od drugog do šestog razreda, koji su angažovani u muzičkim aktivnostima sa misijom slanja poruke mira iz Hirošime u svet kroz horsko pevanje i sviranje na panovim frulama.
 
Panove frule potiču od drveta kaizukaibuki iz dvorišta škole Senda, koje je preživelo eksploziju atomske bombe 1945. godine. Ovo drvo stradalo je 2014. godine, ali je ono oživelo na poseban način, u obliku 107 panovih frula napravljenih od ovog drveta.
Japanska priča o hiljadu ždralova vezuje se za devojčicu Sadako Sasaki iz Hirošime, koja se razbolela od posledica radijacije nakon što je bačena atomska bomba. Ona je verovala da će joj se, ako napravi hiljadu origami ždralova, ispuniti želja - da ozdravi. Umrla je 25. oktobra 1955. godine u svojoj 12. godini, ne stigavši da napravi hiljaditog ždrala.
 
U gradu Hirošimi, u Memorijalnom parku mira, stoji statua Sadako Sasaki, devojčice koja je postala simbol stradanja nevinih žrtava za vreme Drugog svetskog rata. 
 
Na dan njene smrti, 25. oktobra, deca iz celog sveta šalju papirne ždralove, koji se zajedno sa porukama mira kače na spomenik posvećen maloj Sadako.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • HIroshima

    14.09.2023 19:37
    bio video
    je spram Novog Sada lepsi grad sa vise zelenila i zdravijom populacijom
  • Zoki

    14.09.2023 15:35
    Dete pohađa ovu školu redovno. Kao roditelji apsolutno smo neinformisani od strane škole o ovom dešavanju (kao i o većini drugih), što je jedna velika sramota za upravu škole. Na (konfuznom) sajtu naravno, ništa o ovome ili bar neko obaveštenje mejlom o aktuelnim dešavanjima.. Dete čak ni usmeno neku informaciju da dobije, pa da se raspitamo.
    Rekao bih Selektivno i privilegovano informisanje..
  • Vojin

    14.09.2023 15:05
    lepo
    Podrska za ovu divnu manifestaciju i sve zaposlene u muzickoj skoli Isidor Bajic.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti