Deca iz "Ribnikara" školsku godinu počela sa psiholozima i nastavnicima na Fruškoj gori

Ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović govorila je o preporukama koje je Ministarstvo prosvete dalo obrazovnim institucijama pred početak nove školske godine.
Deca iz "Ribnikara" školsku godinu počela sa psiholozima i nastavnicima na Fruškoj gori
Foto: 021.rs

Ministarka je za Blic pričala i koliko je tragedija koja se dogodila u OŠ "Vladislav Ribnikar" uticala na promenu prosvetnog sistema.

Ministarka kaže za Blic da se Srbija još uvek oporavlja nakon teške tragedije koja se dogodila 3. maja i da su sredinom avgusta ove godine poslate školama sugestije kako treba da izgleda nova školska godina.

"Iz tragedije koja nam se dogodila smo morali da izvučemo pouke. Kabinet premijerke, zajedno sa Ministarstvom prosvete i Institutom za mentalno zdravlje, je radio na smernicama da prvi dani školske godine budu u vaspitnom duhu. Deca i nastavnici moraju i da razgovaraju, ne samo da uče. U tom smislu smo dali čitav set predloga i da svaka škola prilagodi to svojim potrebama. Prva nedelja je bila tematska, što znači da su učenici i razredni birali temu te nedelje o kojoj će razgovarati. Teme su bile životna sredina, dostojanstvo, stop nasilju", rekla je Đukić Dejanović.
 
Deca iz Ribnikara školsku godinu počela na Fruškoj gori
 
Podsetila je da su prosvetni radnici oni koji kreiraju budućnost našoj deci, pa se osvrnula na tragediju u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar i njihov početak školske godine.
 
"Dosta vremena smo proveli sa tom decom. Deca su prvo nekoliko dana ranije otišla na Frušku goru, izabrali su nastavnike za koje su smatrali da trebaju da budu sa njima, a sa njima su bili i psiholozi. Deca su tamo plakala, pričala i počela su školsku godinu sa sećanjima i planovima za budućnost. Kažu da im je to dosta značilo", rekla je.
Ističe da postoji i veći broj učenika koji je odlučio da se ispiše iz Ribnikara.
 
"Šezdeset učenika nije krenulo u školu, oni su otišli u obližnje škole, ali je uobičajen broj upisao. Nastavnici su u posebno teškim okolnostima, moraju doći na posao dobro pripremljeni. Jedno vreme su se osećali potpuno usamljeni, jedno vreme smo imali problem da niko nije želeo da bude direktor te škole. Samo izgovaranje reči 'Ribnikar' je bilo kao mina", ispričala je Đukić Dejanović.
  • Didi

    22.09.2023 15:19
    Laž
    O kakvim promenama školskog sistema govorite???
    Ništa se nije promenilo, ništa!
    "Tematska nedelja" izgledala je tako što su u jednom danu rađena po 3-4 inicijalna testa, raspored se za 20 dana promenio 30 puta, a čak i pojedini predavači, niotkud.
    Divljaci i dalje divljaju, nasilnici i dalje rade po svome, a problemi se uglavnom zataškavaju.

    U jednoj gradskoj školi priliv dece iz Rusije je toliki, da deca koja ne govore srpski jezik sada čine bukvalno četvrtinu skoro svakog odeljenja. Kakav može biti kvalitet nastave u takvim okolnostima?
    Osim policajca na ulici, šta je urađeno po pitanju bezbednosti? I još važnije - šta je učinjeno da bi se ubuduće tako radikalni slučajevi sociopatskog i psihopatskog ponašanja prepoznali i na vreme reagovalo???
  • Bananamen

    22.09.2023 14:22
    Zgrada nije problem. Zgrada treb da nastavi da se koristi. Ne sme jedan bezvredni ubica da ima moc da zaustavi instituciju. Zvuci surovo, ali zamislite koliko bi ubistava bilo kad bi ubice znale da ce svojim aktom ubiti i zgradu/instituciju. Predlazem da se jedna ucionica ili deo zgrade posveti nastradaloj deci, a ne da se zgrada gasi.
  • Dulej

    22.09.2023 13:03
    Promena
    je da obezbedjenje nemoze da prima uplate kao i do sad odnosno agencija nesme da ima podatke o deci.za sad nema resenja skole izbegavaju da oni skupe novac za obezbedjenje traze od predstavnika roditelja razreda da skupljaju novac otvaraju namenske racune za svaki razred posebno i obezbedjenja koje je do sad funkionisalo je trenutno nemoguce

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti