Petrovaradinska tvrđava danas slavi 331. rođendan

Petrovaradinska tvrđava danas, 18. oktobra slavi 331. rođendan.
Petrovaradinska tvrđava danas slavi 331. rođendan
Foto: 021.rs
Godine 1692, nakon velikih borbi sa Turcima koje su trajale od 1683. godine, austrijska vojska pod komandom markgrofa Ludviga Badenskog, povratila je ruševnu srednjovekovnu tvrđavu Petrovaradin. Tada je započelo utvrđivanje i obnavljanje, još uvek strateški važne tvrđave.
Na osnovu odluke Ratnog saveta da se izgradi nova tvrđava, po najmodernijim pravilima vojne arhitekture, započelo je utvrđivanje i raščišćavanje terena na Gornjoj tvrđavi.
Kamen temeljac novog utvrđenja položen je 18. oktobra u prisustvu carskog izaslanika, princa i maršala Eugena Krua (Croy), na Leopoldovom bastionu. Taj dan se beleži kao početak gradnje nove Petrovaradinske tvrđave koja je, sa prekidima, trajala sve do 1780. godine.
Nova tvrđava sastojala se od Gornjeg i Donjeg grada, imala je visoke bedeme i bila okružena šančevima sa vodom. Iz naselja Petrovaradinski Šanac na suprotnoj strani Dunava izrastao je vremenom Novi Sad.
 
Poznata i kao "Gibraltar na Dunavu", Petrovaradinska tvrđava se prostire na 120 hektara i predstavlja jedinstveni kulturno-istorijski spomenik u regionu. Danas je ovo utvrđenje sa Sat kulom obeležje Novog Sada. O samom satu inače već tri decenije brine Lajoš Lukač, koji je za to dobio Novembarsku povelju.
  • novosađanka

    20.10.2023 19:06
    u davno prošlo vreme
    Petrovaradinska tvrđava kao važno vojno utvrđenje iz vremena Austeougarske vladavine slavi 331.godinu postojanja. Zaboravili ste da je ovaj pprostor na kome je sazidana Tvrđava bio naseljen mnogo ranije, već u doba paleolita ili tačnije pre 26 000 godina. Tragovi su pronađeni u blizini današnjeg Muzeja grada Novog Sada. Važila je za važnu stratešku tačkom tokom svih praistorijskih epoha. U podnožju se nalazio keltski oppidum (utvrđenje),zatim rimski logor Kuzum itd. Tako da se danas samo obeležava postojanje Tvrđave iz zadnja četri veka istorijske epohe. Pa ako već neko piše o Tvrđavi, red je bio da spomene i prethodne epohe. O istorijskim epohama se sve zna.
  • Pera

    20.10.2023 11:24
    Samo 331 godina
  • pajo patak

    18.10.2023 16:08
    čelično prijateljstvo tigrova
    će uništiti 331 godinu postojanja:
    Кисело дрво, пајасен или брезорест (лат. Ailanthus altissima) је врста дрвенасте биљке , у народу познато још и као дрво неба је врста дрвенасте биљке из породице пајасена (Simaroubaceae), пореклом из умерених области источне Азије (Кина и кинеска покрајина Тајван). Води порекло из провинције Ћили. Ову врсту је у Европу донео француски језуита Пјер Никола ле Шерон д`Инкар

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti