Upravnica Galerije Tijana Palkovljević Bugarski istakla je da se ta ustanova zapitala kako je moguće da je danas u široj javnosti ime Vase Pomorišca nedovoljno poznato.
"U želji da se Pomoriščevo ime i delo istakne i još jednom ukaže na nemerljiv doprinos srpskoj umetnosti, Galerija Matice srpske u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti u Beogradu predstavlja publici izložbu Pomorišac – Vasa Pomorišac", rekla je Bugarski.
Kustoskinja izložbe Ana Ereš je, govoreći o Vasi Pomorišcu, naglasila da je, učeći na iskustvima umetničke prošlosti, on razvio u domaćoj umetničkoj sredini jedinstven jezik slike izgrađen na dijalogu između tradicije i modernosti, koji slikarstvu pristupa kao disciplini duge istorije prožete stalnim transformacijama.
"Pomoriščev slikarski pogled je moderan upravo zbog toga, jer razume tradiciju i na osnovu tog razumevanja konstituiše slike koje gledajući u prošlost otvaraju uvide o nestabilnoj i promenljivoj realnosti slikareve savremenosti", istakla je Ereš.
Istoričarka umetnosti Simona Čupić napomenula je da se Pomoriščev umetnički put razvijao od rodnog Modoša, preko Zagreba, Minhena i Beograda, pa sve do Londona i Pariza.
"O njegovoj priznatosti u svetu umetnosti svedoče brojne porudžbine i dela izvedena u različitim medijima, raznovrsne tematike i za različite potrebe – od portreta, religioznih i mitoloških kompozicija u ulju, preko istorijskih i narodnih motiva u fresko-slikarstvu, vitražima i ilustracijama za knjige, do nacrta za novčanice, ali i dobar prijem kod kritike i pozitivna mišljenja tadašnje stručne javnosti, kolega i društva uopšte", rekla je Čupić.
Izložba je otvorena do 29. februara sledeće godine, a svakog vikenda u 13 sati posetioce očekuje vođenje kroz izložbenu postavku.
Komentari 1
Mile - Teza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar