Novosađani, živite u zgradi sa ogromnim računima za grejanje? Ovo je možda prilika za komšiluk

Stare novosadske zgrade koje imaju zastarelo, neefikasno daljinsko grejanje i ogromne račune mogu da se prijave za subvencije da ovaj problem konačno reše, a da ceo posao plate na rate.
Novosađani, živite u zgradi sa ogromnim računima za grejanje? Ovo je možda prilika za komšiluk
Foto: Pixabay
Grad Novi Sad je, preko Uprave za zaštitu životne sredine, upravo raspisao javni poziv za izbor stambenih zajednica u Novom Sadu koje bi mogle da budu dobri kandidati za energetsku sanaciju instalacija za daljinsko grejanje, a kako bi se na kraju došlo do manje potrošnje.
Stambene zajednice koje se prijave na ovaj poziv nisu u obavezi da učestvuju i mogu da odustanu ukoliko zaključe da ova mera ipak nije za njih.

U proceni svih mogućnosti, ali i plaćanja cele investicije učestvuje Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Ministarstvo rudarstva i energetike i Grad Novi Sad.
Šta se nudi, a šta se traži?
 
Ukupno 50 miliona evra obezbeđeno je u budžetu Republike Srbije za obezbeđivanje kredita za realizaciju projekta. EBRD finansira bespovratna sredstva za dalji razvoj projekta, studije i elaborate, nadzor nad izvođenjem radova u iznosu do 20 odsto, Republika će kroz ministarstvo obezbediti investicioni grant do 30 odsto potrebnih sredstava za radove, što znači da se bespovratno finansira najmanje 50 odsto za izvođenje radova u svakoj zgradi koja bude učestvovala.
 
Na Javnom pozivu mogu učestvovati stambene zajednice koje ispunjavaju sledeće uslove:
  • Zgrada ima upotrebnu dozvolu i upisana je u katastar nepokretnosti;
  • Ima daljinsko grejanje;
  • Odluku o učešću na javnom pozivu donosi skupština svake stambene zajednice, većinom koju čine najmanje dve trećine ukupnog broja glasova;
  • Minimalan broj prijavljenih za svaku stambenu zajednicu je 10;
  • Zgrada nije pod zaštitom spomenika kulture ili pod prethodnom zaštitom.
Pravo podnošenja prijave imaju stambene zajednice sa teritorije Grada Novog Sada koje su upisane u Registar stambenih zajednica i imaju izabranog upravnika ili profesionalnog upravnika. Prijava se podnosi kao pojedinačna (za jednu stambenu zajednicu) ili kao zajednička (za više stambenih zajednica koje su deo jednog objekta/zgrade).
 
Prijave na Javni poziv podnose upravnici stambenih zajednica putem obrasca koji se, zajedno sa celokupnom dokumentacijom, nalazi OVDE.
 
Kako je poznato, energetski efikasna zgrada manje troši energiju za grejanje zimi i za hlađenje leti. Stanari višeporodičnih stambenih zgrada koje se greju preko Novosadske toplane, a imaju vrlo visoku potrošnju i račune za grejanje, imaju priliku da kroz ovaj projekat sprovedu energetsku sanaciju - stoga će prioritet na ovom konkursu imati zgrade sa natprosečnom potrošnjom.

S obzirom na to da je prelazak na naplatu po izmerenoj potrošnji zakonska obaveza toplana u Srbiji, ove zgarde i građani u njima bi, u slučaju primene naplate po potrošnji toplotne energije, a bez prethodno izvršene energetske sanacije, imali još veće račune.
 
"Dosadašnje analize pokazuju da se energetskom sanacijom omotača (izolacija zidova i krova) može uštedeti prosečno oko 35 odsto energije, pa se za toliko može očekivati i smanjenje troškova za energente. Period povraćaja sredstava se skraćuje što je veća specifična potrošnja samog objekta, pa se za objekte koji troše preko 140 kWh/m2 period povraćaja procenjuje na 8 do 10 godina, zavisno od stanja u kojem se objekat nalazi i trenutne specifične potrošnje", navodi se u konkursnoj dokumentaciji.
 
EBRD će obezbediti sredstva potrebna za angažovanje konsultanata/projektanata, koji će za izabrane zgrade izraditi studiju koja uključuje izradu energetskog elaborata.
 
Ukoliko budu dobri kandidati i odluče da učestvuju u ovom projektu, stanari bi troškove koje ne pokriva subvencija otplaćivali putem objedinjene naplate, odnosno računa za Informatiku. 
 
Rangiranje prijava radiće se prema specifičnoj potrošnji toplotne energije, što je informacija koju svaka stambena zajednica može da dobije od Toplane, kao i informaciju o instalisanoj toplotnoj snazi objekta. Takođe, boduje se i procenat podrške vlasnika posebnih delova u odnosu na ukupan broj glasova koje vlasnici poseduju.
 
Prijave se podnose u narednih 30 dana, zaključno sa 20. novembrom, na pisarnici Gradske kuće ili preporučenom poštom na adresu: Grad Novi Sad, Gradska uprava za zaštitu životne sredine, Komisija za realizaciju mera energetske sanacije, Rumenačka 110a, 21113 Novi Sad.
 
Za sve dodatne informacije i obaveštenja možete se obratiti na kontakt telefon: 021/421-109 ili putem mejla: zivotnasredina@uprava.novisad.rs.
U roku od 30 dana od zatvaranja konkursa biće poznata preliminarna lista, a biće objavljena OVDE.
 
Ministarstvo rudarstva i energetike i Grad Novi Sad će ponuditi rangiranim stambenim zajednicama učešće u projektu. Kao što je pomenuto, rangirane stambene zajednice nisu dužne da se priključe i mogu da odbiju predlog.
 
Ukoliko se stambena zajednica odluči da prihvati ponudu, potrebno je da obezbedi saglasnost više od dve trećine ukupnog broja vlasnika stanova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mirko

    29.11.2023 20:38
    Ima i gore..
    Podržavam Detelinara komentar,ali ima i gorih toplana,jer se u Kikindi plaća šest meseci po 231,74din/m2 zimi i šest meseci po 57,93 din/m2 leti.Osim toga ako se u oktobru i aprilu dodano obračunava za svaki dan ako je bilo grejanje više od 15 dana u tim prelaznim mesecima. Grejni dan u Kikindi je samo do 20 h.Koa što rekoh u naslovu ima i većih derača potrošača toplotne energije.
  • Treba da zamene

    31.10.2023 12:30
    Ravne krovove u kose krovove
    Najveća stavka u održavanju zgrada su ravni krovovi koje je potrebno stalno popravljati jer prokišnjavaju i remont liftova. Da postoji volja, mogli su doneti odluku da se za sve ravne krovove starih zgrada urade projekti i pokriju se kosim krovom sa malim nagibom. To bi stvarno bila pomoć građanima.
  • Детелинара

    30.10.2023 14:15
    20 година нам обећавају да ће о трошку топлане да уведу мераче потрошње у улазе који имају цеви које иду кроз вертикале кроз саме станове, па је немогуће појединачно по стану мерити, али када се поставе мерачи на радијаторе потрошња може да се смањи, поготово када нисте кући пар дана. Тада би и осталима стигли мањи рачуни. Али зашто да се цимају кад је овај систем наплате само њима добар? Био ја кући зими или не, рачун стигне редовно по квадрату као да сам кући. Узалудно потрошена енергија која је све скупља. И сад хоће да ми плаћамо део субвенција??? Целе године ми за 55 квадрата стиже месечно 5000 динара за грејање. Мојој мајци која живи на Телепу у новоградњи рачун за грејање на гас је 1500 до 2000 динара и то само зимским месецима када га заправо користи. А стан је 10 квадрата мањи. Ове субвенције би држава морала да плати 100% ако мисли да стандард људи не пада, а да држава троши мање енергената. Али џабе то причати када нам енергетски сектор не воде стручњаци већ власници печењара и слични њима празилуковићи са лепљивим прстима!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti