Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu: Ovo je voće koje bi Srbija mogla da izvozi u Kinu
U Kini je sredinom oktobra potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini za 10.412 proizvoda iz Srbije.
Foto: Pixabay
Analitičari ukazuju da za izvoz u Kinu treba obezbediti veliku količinu i kvalitet robe, pod uslovom da transportni troškovi nisu neisplativi, jer bi prevoz kamionima bio skoro nemoguć zbog daljine, a avionski preskup.
Srbija bi mogla da na jedno od najmnogoljudnijih tržišta na svetu izvozi svoj višak pšenice, kukuruza, suncokreta, ulja i voća, a pre svega jabuka.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović za Biznis.rs kaže da pozdravlja taj sporazum jer jeste zadatak države da uspostavi bilateralne odnose, pogotovo sa većim državama gde postoji mogućnost izvoza.
"Svojevremeno sam govorio kad sam bio u Maroku da je, na primer, to ogromna zemlja u koju može da se izvozi naše voće kao što su jabuke, šljive, trešnje. A sada to isto mislim i za Kinu. Ovaj sporazum je dobar jer je to zemlja od 1,4 milijarde stanovnika. Oni jesu najveći proizvođači jabuka na svetu sa proizvodnjom od 43 miliona tona, dok se ukupno u svetu proizvede nešto više od 70 miliona tona, tako da je udeo Kine ogroman", objašnjava Keserović.
Međutim, bez obzira na to, ukoliko uđe samo 0,5 odsto našeg voća na to tržište - to je značajna stavka.
"Sigurno da jabuka može da se izvozi iz Srbije u Kinu, mi imamo dobar kvalitet i sortiment, jedino je šteta što su mnogi poljoprivrednici iskrčili sortu fudži koja je vodeća sorta u Kini, ali i u svetu. Ali mogu da idu jabuke koje imaju crvenu boju okožice ploda kao što su klonovi iz grupe gala. To su, na primer, devil gala, aron gala i crveni delišes, ili pink lejdi. Od ostalog voća veliki potencijal za izvoz na kinesko tržište ima zamrznuta višnja koja se dosta izvozi u Evropu, i možda ono što bi trebalo da vrati stari sjaj, a to je izvoz suve šljive, koji je nažalost mnogo opao na oko samo 5.000 tona godišnje", navodi sagovornik biznis portala.
Kada je reč o ostalim voćnim vrstama koje se proizvode na teritoriji Srbije, veliki potencijal imaju trešnja, kruška i (smrznuta) malina.
"Trešnja bi sigurno mogla da bude izvezena, kao i smrznuta malina, koja ima veliku šansu jer je prepoznatljiva po aromi, kvalitetu i antioksidansima. Kruška je takođe prepoznata, ali Kinezi već imaju potpisan sporazum samo sa Italijom za uvoz kruške. Mi tu imamo velike šanse samo što još uvek nismo primenili savremenu tehnologiju za proizvodnju", smatra Keserović.
Ovaj sagovornik naglašava da postoji odlična mogućnost da se na kinesko tržište plasiraju žestoka pića, vina, sokovi, ali i koncentrati.
"Odlična mogućnost za izvoz postoji u proizvodnji koncentrata, liofiziranog voća, kaša koje mogu u velikim količinama da se izvoze, to je ono gde ja vidim šansu, kamo sreće da je ranije došlo do potpisivanja sporazuma", ocenjuje profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
Osim na rusko tržište, gde je izvoz smanjen zbog manje otkupne cene, jabuke iz Srbije se izvoze u Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Španiju, Portugal i Englesku.
"Kada postoji kvalitet nije problem da se proizvod pojavi na evropskom tržištu. Kina ima potpisane sporazume samo sa četiri zemlje o uvozu jabuka, nadam se da će se to desiti i sa Srbijom", smatra Keserović.
Jedna od voćki po kojoj je Srbija u svetu postala prepoznatljiva poslednjih nekoliko godina je malina, i to u smrznutom stanju. Međutim, problem između proizvođača i hladnjačara još nije rešen.
"Problem malinara dugo traje, pre svega jer proizvođači nisu akcionari u okviru hladanjača tamo gde se radi prerada i duboko smrzavanje. Takođe, proizvođači i hladnjačari nemaju čvrste ugovore. Ja sam predlagao da se da akontna cena ne kao u vreme berbe, a onda na kraju kada se malina proda 51 odsto da ide proizvođačima, a 49 procenata hladnajčarima, međutim oni na to nisu hteli da pristanu. Prošle godine malina se izvozila po ceni od 5,5 evra. U tom slučaju 51 odsto kada bi išlo proizvođačima oni bi trebalo da dobiju oko 360 dinara, što znači da je to nešto što je podnošljivo. Takođe, ne vodi se računa o podsticanju zadrugarstva u proizvodnom sektoru gde bi to trebalo raditi", zaključuje Keserović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Goran Ješić formirao političku inicijativu Solidarnost: Da stanemo u prve redove borbe za normalnost
21.12.2024.•
8
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić predstavio je novoformiranu Političku inicijativu "Solidarnost".
Inicijative za Februarsku nagradu mogu se podneti do kraja godine
21.12.2024.•
0
Komisija za obeležavanje praznika i dodelu priznanja pozvala je građane da podnesu inicijative za dodelu Februarske nagrade Novog Sada za ovu godinu.
Tepić: Vučić pustio Zobenicu da pobegne u Trst
21.12.2024.•
20
Marinika Tepić je poručila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da se "baš pogubio, ako misli da je Damira Zobenicu spasio tako što ga je pustio da pobegne u Trst u svoju hacijendu".
FOTO, VIDEO: Poljoprivrednici delili gulaš studentima, odneli i srednjoškolcima
21.12.2024.•
21
Ispred Rektorata Univerziteta u Novom Sadu deljene su porcije gulaša studentima koji blokiraju fakultete.
NDNV i Nezavisnost: Solidarno sa studentima, obustavljamo sve kontakte sa režimom
21.12.2024.•
5
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Nezavisnost saopštili su da obustavljaju sve kontakte s vlašću i zahtevaju ostavku ministra informisanja Dejana Ristića.
FOTO, VIDEO: Poljoprivrednici kuvaju gulaš za više od 1.000 novosadskih studenata
21.12.2024.•
40
Na novosadskom kampusu trenutno se kuva oko 1.200 porcija gulaša.
"Mala dela - velika magija": Potrošači i Lidl donirali 6.300.000 dinara Crvenom krstu Srbije
21.12.2024.•
0
Kompanija Lidl Srbija je uz pomoć svojih potrošača a u okviru tradicionalne praznične kampanje "Mala dela - velika magija" donirala 6.300.000 dinara za korisnike narodnih kuhinja Crvenog krsta Srbije.
Studenti Filozofskog u blokadi o predstavnicima studenata na sastanku sa premijerom: "Nelegitimni"
21.12.2024.•
20
Studenti u blokadi na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu jednoglasno su izglasali nepoverenje predstavnicima studentskih organizacija koji su bili na sastanku sa premijerom Milošem Vučevićem.
Policija zaustavila poljoprivrednike koji su krenuli da kuvaju gulaš za studente
21.12.2024.•
28
Poljoprivrednici koji su traktorom dovozili luk za gulaš koji se kuva studentima u Rektoratu u Novom Sadu zaustavljeni su kod Veternika.
Zdravstvo u Novom Sadu: Manjak lekara, neophodna zamena dotrajale opreme
21.12.2024.•
34
Novi Sad ima nedovoljno lekara, dotrajalu medicinsku opremu, a po građane su najopasnije kardiovaskularne bolesti, pokazuje godišnja analiza Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Plus tri za dečake: U Novom Sadu rođeno 15 beba
21.12.2024.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom poodilištu "Betanija" rođeno je 15 beba.
Karlovačka učenica o neuspeloj blokadi: Nije stvar u tome ko je isterao svoje, već po koju cenu
21.12.2024.•
27
Učenici Karlovačke gimnazije koji su u četvrtak, 19. decembra počeli blokadu škole, koja je zbog "upada" direktora trajala tek desetak minuta, obratili su se nastavničkom veću.
Odložena sednica Skupštine grada
20.12.2024.•
2
Sednica Skupštine grada, koja je bila najavljena za ponedeljak, 23. decembar, odložena je.
FOTO Građani ostavljali poruke ispred Gradske kuće: "Neću da živim u strahu"
20.12.2024.•
5
Na Trgu slobode večeras je održan skup "Vi kitite - mi pamtimo" na koji je pozvao Miša Bačulov, odbornik u Skupštini grada i predsednik Udruženja "Budi heroj".
SOS taksi: Izbačena dvojica vozača koji su pokušali da prođu kroz blokadu
20.12.2024.•
17
SOS taksi je saopštio da su isključili dvojicu vozaču jer su pokušali da prođu kroz blokadu tokom akcije "15 minuta tišine".
Većina profesora škole "Mileva Marić Ajnštajn" podržava učenike koji su u blokadi
20.12.2024.•
4
Većina profesora Tehničke škole "Mileva Marić Ajnštajn" podržava učenike koji su se odlučili za blokadu, naveli su profesori večeras u saopštenju.
Za tri godine od firme koja trguje na internetu do radova na Železničkoj: Ko im je dodelio posao?
20.12.2024.•
13
Jedna firma iz Beške za tri godine je prešla put od "trgovine na malo preko pošte i interneta" do rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, piše Nedeljnik.
Produžen pritvor za desetoro osumnjičenih za pad nadstrešnice Železničke stanice
20.12.2024.•
5
Produžen je pritvor osumnjičenima zbog pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
FOTO, VIDEO Protest srednjoškolaca na Trgu slobode: "Nismo mi ničije vlasništvo, bre"
20.12.2024.•
33
Novosadski srednjoškolci okupili su se na Trgu na slobode. Oni su nakon protesta krenuli šetnju ka kampusu, gde su ih studenti dočekali aplauzom.
Miša Bačulov pozvao na akciju kićenja Novog Sada
20.12.2024.•
17
"Budi heroj" odbornika Miše Bačulova organizuje akciju kićenja Novog Sada. Kako se navodi u pozivu: "Vi kitite - mi pamtimo".
VIDEO Maturanti Lazine gimnazije na javnom času: "Mi nismo samo deca. Mi smo seme promena"
20.12.2024.•
5
Na javnom času ispred Gimnazije "Laza Kostić" govorili su i maturanti Pavle Pribić i Anđela Savić.
Komentari 8
Lalo
Shajlo
Banderaš
A zašto srbija ne proizvodi džemove kompote u srbiji a prodaje ih npr u Belgiji ili Švajcarkoj do koje imamo 1200km transporta?!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar