Kako se osvajaju poslanička mesta u Skupštini Vojvodine?

Građani Vojvodine 17. decembra će na biralištima pred sobom imati još jedan obrazac za glasanje i to za poslanike Skupštine Vojvodine.
Kako se osvajaju poslanička mesta u Skupštini Vojvodine?
Foto: 021.rs

Skupština Vojvodine broji 120 poslanika koji donosi različite odluke od važnosti za Pokrajinu. Pokrajina raspolaže sa milijardama dinara i taj novac se koristi za finansiranje različitih stavki - te je bitno pratiti ko te odluke u naše ime donosi.

Vanredni pokrajinski izbori još uvek nisu raspisani, ali uslovi za to su stvoreni na jučerašnjoj sednici Skupštine Vojvodine. Na ovoj sednici je, nakon iznenadne smrti dosadašnjeg predsednika Skupštine APV Ištvana Pastora, izabran novi predsednik, najstariji poslanik i potpredsednik PUPS-a Momo Čolaković (83).

Na njemu je da najkasnije mesec dana do održavanja izbora, odnosno do 16. novembra, raspiše izbore za poslanike Skupštine APV, o koji će posle izbora imati mandate od četiri godine. On će to učiniti baš 16. novembra nakon što se Skupština Vojvodine prevremeno raspusti.
Kako će se sprovesti izbori prati Pokrajinska izborna komisija (PIK), koja odlučuje i o podnetim izbornim listama. Ona utvrđuje rezultate izbora, donosi akt o podeli mandata i podnosi konačan izveštaj, uz ostale poslove koje obavlja.
 
Čim se raspišu pokrajinski izbori, PIK u roku od tri dana javno objavljuje obrasce potrebne učesnicima za podnošenje izbornih lista.
 
Za kandidaturu na pokrajinskim izborima, potrebno je da izbornu listu svojim potpisom, odnosno izjavom, podrži najmanje 4.000 građana. Izbornim listama nacionalnih manjina potrebno je 2.000 overenih izjava birača.
Poslednji rok za predaju izbornih lista je 20 dana od održavanja izbora, što bi bilo 27. novembra.
 
Prema nedavno izmenjenim pravilima održavanja pokrajinskih izbora, izbornu listu može podneti politička stranka iz registra stranaka, koalicija političkih stranaka ili grupa građana, ali ne i koalicija stranke i grupe građana. 
 
Nosilac izborne liste ne mora da ima prebivalište na teritoriji Pokrajine, što pokazuje i praksa - Aleksandar Vučić je nosilac liste SNS na svim nivoima, što je i Ivica Dačić u slučaju Socijalističke partije Srbije.
 
PIK će utvrditi boju glasačkog listića i tu odluku će objaviti u Službenom listu APV. Štampa se onoliko listića koliko ima birača na teritoriji Vojvodine.
 
Glasački listić je na prethodnim pokrajinskim izborima bio bele boje; Foto: 021.rs
 
Kako se dele mandati?
 
Na pokrajinskim izborima se glasa za izbornu listu kandidata za poslanike, a mandati se raspodeljuju izbornim listama srazmerno broju dobijenih glasova. Broj mandata koji pripada izbornim listama utvrđuje se primenom sistema najvećeg količnika, odnosno primenom D'Ontovog sistema. 
 
Mandati se raspoređuju tako što se ukupan broj glasova koji je dobila izborna lista podeli svakim brojem od jedan do 120. 
 
Dobijeni količnici razvrstavaju se po veličini tako da izbornoj listi pripada onoliko mandata koliko ima svojih količnika među 120 najvećih količnika svih izbornih lista koje učestvuju u raspodeli. Za ove kalkulacije izborne komisije koriste softvere/računice koje primenjuju D'Ontov sistem.
 
Na primer, Srpska napredna stranka je na prethodnim pokrajinskim izborima 2020. godine dobila 498.495 glasova, što se izražava kroz 76 dobijenih mandata. Koalicija SPS-JS dobila je 90.512 glasova, što se manifestuje kroz 13 mandata. Koaliciju Vojvođanski front glasovima je podržalo 41.455 birača, na osnovu čega je dobila šest mandata.
 
 
Ako dve ili više izbornih lista dobiju iste količnike na osnovu kojih se raspodeljuje mandat, prednost ima izborna lista koja je dobila veći broj glasova.
 
Poslanički mandati koje je osvojila izborna lista dodeljuju se kandidatima za poslanike prema njihovom redosledu na izbornoj listi. U raspodeli mandata mogu učestvovati samo izborne liste koje su dobile najmanje tri odsto glasova od ukupnog broja glasača. Ipak, izborna lista nacionalne manjine učestvuje u raspodeli mandata i kada dobije manje od tri odsto glasova.
Kada se raspodeljuju mandati primenom sistema najvećeg količnika, količnici izbornih lista nacionalnih manjina koje su osvojile manje od tri odsto glasova uvećavaju se za čak 35 odsto.
 
Mandati se podeljuju u roku od 10 dana od objave ukupnog izveštaja o rezultatima izbora. Kandidati koji postaju poslanici dobijaju rešenje o mandatu, a ukoliko ne prihvataju mandat, overavaju izjavu i dostavljaju je PIK-u.

Tada mandat dobija naredni kandidat sa izborne liste, a koji je pripadnik iste stranke. Ukoliko takve osobe nema, onda mandat ide narednom kandidatu na listi bez obzira na stranačku pripadnost.
 
Portal 021.rs nominovan je za najbolji informativni sajt u regionu. Za 021.rs možete da glasate na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marija

    09.11.2023 09:51
    Nosilac liste ne mora da ima prebivalište u Vojvodini - čega se sve neće dosetiti ovi uzurpatori i njihovi poslušnici!
  • Voja

    08.11.2023 10:25
    Borba
    Laktom u rebra.
  • Eon

    08.11.2023 07:11
    DemoKradija je svuda
    Poslanička mesta se osvajaju na isti način kao i u skupštini Srbije. Ne ide iver daleko od klade.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti