Poljoprivrednici odredili zahteve za sastanak sa premijerkom u nedelju u Kisaču

Poljoprivrednici su odlučili da na pregovorima sa premijerkom Anom Brnabić u nedelju ne odustanu od zahteva da im država u 2024. obezbedi dizel bez akcize u punom iznosu.
Poljoprivrednici odredili zahteve za sastanak sa premijerkom u nedelju u Kisaču
Foto: 021.rs
To je, kako je rekao član Upravnog odbora Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije Đoka Ćurčić, zaključak sastanka na kome su precizirali zahteve za nastavak pregovora, 26. novembra, u Kisaču.
 
"Tražićemo da se dizel u 2024. godini oslobodi akcize i da povraćaj bude u punom iznosu, a ne 50 dinara po litru, kako je Vlada predvidela, pošto se taj porez menja i sada iznosi 64,70 dinara", rekao je Ćurčić.
Dodao je da su se poljoprivrednici složili da dodatne subvencije iznose 17.000 i da se umesto u gotovini isplate tako što bi se finansirala kupovina semena, ne samo deklarisanog, ali i kupovina mineralnog đubriva.
 
Među zahtevima je i da se poljoprivrednicima omogući da dobiju izvozne dozvole još u ovoj godini za njihovu robu, a da 2024. godine budu doneti zakonski propisi za terminsko trgovanje i uvođenje robnih zapisa, kojima se može trgovati i koji se mogu koristiti kao sredstvo obezbeđenja za kredit.
Poljoprivrednici će zatražiti i da se naredne godine reši problem ogromnih dugovanja za socijalno i penziono osiguranje tako što bi se otpisala kamata, a ostatak duga platio u ratama.
 
"Svi imamo ogromna dugovanja, moj dug je 600.000 dinara od čega je glavnica oko 200.000 dinara, a ostalo kamata", rekao je Ćurčić.
 
Na listi zahteva je i da država omogući da refinansiraju kredite po niskoj kamatnoj stopi od jedan-dva odsto jer su mnogi u dugovima pošto su dve godine uzastopno bile sušne, a ove godine su cene žitarica i uljarica pale u odnosu na prethodnu godinu, pa zajam nisu mogli redovno da otplaćuju.
 
Ćurčić je rekao da su traktori pored puta i na lokaciji rafinerije nafte u Novom Sadu i da će, u slučaju neispunjenja zahteva, protesti biti nastavljeni.
 
Proteste su od 13. novembra devet dana predvodila četiri udruženja, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i Udruženje poljoprivrednika Aradac.
 
Njima su se pridružila udruženja Elemirski paori iz Elemira, Složni Pidikanci iz Bavaništa, Paori iz Padine i uduženje Stig.
 
Poljoprivrednici su 22. novembra obustavili blokade kao znak dobre volje i izričitog zahteva premijerke Brnabić kao uslov za pregovore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • kantar

    25.11.2023 16:40
    Ne vredi, dajte im sve što traže i opet neće valjati, opet će crni luk dići na 250 dinara za kilu!
    Reći će , morali smo..
  • Vlada

    25.11.2023 11:07
    70% budžeta za poljoprivredu ode na povraćaje i nepovratna sredstva odabranim " poljoprivrednicima", koji su postali poljoprivrednici kada su ušli u biznis sa bata Andrejem.Tako danas možete da vidite neke ljude sa milionskim kapitalom u poljoprivredi,a pičeli su time da se bave pre 3,4 ili 5 godina.
  • Imajoš

    25.11.2023 10:47
    Zahteva
    Obzirom da je u pitanju sredstvo za rad, možda da se taksistima obezbedi gorivo bez akciza i kamiondžijama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti